به گزارش عصر توریسم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: من نگفتم که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، این چاه ها را قبل زدند، موتورهای گازوئیلی چاه ها قدیمی هستند، این موتورها باید برقی و کابل کشی هم صورت گیرد تا مشکلی در این محوطه ایجاد نشود، من مسئول محافظت از مقبره کوروش هستم.
به گزارش عصر توریسم به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، سید عزت الله ضرغامی روز سه شنبه – ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ – در یازدهمین جلسه شورای معاونان امور مجلس وزارت خانه ها، سازمان های دولتی و دستگاه های اجرایی که در موزه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: من صحبتی درباره پاسارگاد کردم که متاسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم! در صورتیکه چنین حرفی را نزدم. این چاه ها را از قبل زدند، هم اکنون باید میزان استحصال آن مدیریت شود. موتورهای گازوئیلی چاه ها قدیمی هستند، طرح ما این بود که وزارت نیرو این موتورها را برقی کند و کابل کشی انجام دهد تا مشکلی در این محوطه ایجاد نشود. من مسئول محافظت از مقبره کوروش هستم.
سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می توانند هم افزایی کنند
ضرغامی اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه مجموعه مهم دارد. برخی معتقدند این سه حوزه با یکدیگر قرابت ندارند. با نگاه فلسفی دقیق و نگاه به جاذبه های گردشگری می بینیم که قرابت های زیادی دارند و می توانند هم افزایی کنند.
او افزود: آشنایی با میراث تمدنی ما برای آحاد ایرانی ها ضروریست و جزو هویت تمدنی ماست. معتقدم میراث فرهنگی ظرفیت خوبی برای انسجام و وحدت ملی دارد. برخلاف برخی دو قطبی های کاذبی که پس از انقلاب رایج شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: نیاکان ما برای توحید و یکتاپرستی کارهای زیادی انجام دادند، پس باید نسبت به میراث فرهنگی با معرفت برخورد شود. موزه ها اگر به درستی معرفی شوند، پویا خواهند بود و ما بعنوان یک اصول تحول بر روی این مورد کار می نماییم.
وی با اشاره به وجود ۷۶۰ موزه خصوصی و دولتی در سطح کشور اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که با نمایندگان مجلس داریم این است که متأسفانه گاهی تفاوتی بین بافت فرسوده و تاریخی قائل نیستند.
ضرغامی در ادامه به مبحث حرایم آثار تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه حرایم آثار تاریخی، خوشبختانه پس از انقلاب کارنامه نظام در حفظ حرایم درخشان تر است. تا آن جایی که امکان داشته حرایم را حفظ کردیم. اما بعضی از نمایندگان مجلس برای حفظ حرایم از دست ما ناراحت می شوند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر این که در حوزه مرمت هم خوب کار کردیم، اشاره کرد: بودجه عمرانی وزارت خانه ۷۷ درصد بالا رفته است. ما وظیفه داریم که میراث فرهنگی را حفظ و معرفی نماییم و به دنبال تبیین درست میراث فرهنگی هستیم.
در مزیت ها و ظرفیت های اصلی گردشگری جزو برترین های دنیا هستیم
ضرغامی در ادامه عنوان کرد: در گردشگری و صنایع دستی ظرفیت های زیادی داریم. در مزیت ها و ظرفیت های اصلی گردشگری جزو برترین های دنیا هستیم. برخی افراد به سبب برداشت های اشتباه فکر می کنند از میان رفتن ظرفیت های گردشگری تاریخی مهم نیست، در صورتیکه یکی از مزیت های اصلی ما جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی کشورمان است.
وی همینطور درباره صنایع دستی بیان نمود: صنایع دستی ما در سطح دنیا اول است. ۲۹۹ رشته متعلق به ایران است. البته مشکلاتی در زمینه بسته بندی صنایع دستی وجود دارد که برنامه داریم برای حل آن اقدام نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در گردشگری تاریخی و فرهنگی دارای رتبه اول در سطح دنیا هستیم. گردشگری طبیعی و اکوتوریسم ما فوق العاده است. در جلسه روز گذشته که با رئیس جمهوری تاجیکستان داشتم، فقط درباره گردشگری صحبت کردند. آقای رئیسی گفتند این نشان دهنده اهمیت این حوزه است. ازاین رو باید حداقل نیازها در این عرصه فراهم گردد.
ضرغامی تصریح کرد: گردشگری ساحلی و دریایی ما فوق العاده است. یکی از بحث ها در گردشگری دریایی این است که سوخت باید یارانه ای شود. کار مهمی که دراین زمینه انجام شد، اختصاص سهمیه سوخت به کشتی های تفریحی بود که جا دارد برای حل این مشکل از آقای اوجی تشکر کنم.
ضرغامی عنوان کرد: صدمه شناسی بزرگی که انجام دادم درباره نظام پوسیده اداری بود که مثل بختک روی سیستم افتاده و باعث ایجاد موانع زیادی شده است.
امیدوارم با توجهی که دولت دارد بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم
ضرغامی افزود: صنایع دستی نقطه قوت ماست، ۵۲۰هزار فعال صنایع دستی داریم که فقط ۴۴هزار نفر از خدمات بیمه بهره مند هستند. بیمه حداقل مطالبه این هنرمندان است که در شرایط سختی کار می کنند باید این مشکل حل شود. ۵۰۰ هزار نفر دیگر به شکل غیررسمی فعالیت دارند. باید مشکل این فعالان که در مجموع بیشتر از یک میلیون نفر هستند، حل نماییم.
وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد: امیدوارم با توجهی که دولت دارد، بتوانیم تحولاتی ایجاد نماییم و صنایع دستی را کاربردی نماییم. آن چیزی که سبب شده عقب بمانیم، کاربردی نبودن صنایع دستی است. معاونان امور مجلس دستگاهها به نسبت اطلاعاتی که کسب کردند، هرکاری که می توانند در حوزه های تخصصی وزارت خانه انجام دهند.
وی اشاره کرد: ما صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی را داریم که زمینه های همکاری بخش خصوصی را با وزارت خانه فعال کرده است، همینطور زمینه برای هبه کردن مردم فراهم گشته است.
دولت سیزدهم آزاداندیش و فراجناحی است و نگاه ملی دارد
ضرغامی به نگاه فرادستگاهی به بخش های گردشگری اصرار کرد و اظهار داشت: معاون پارلمانی جزو کارهای دشوار می باشد. اما این مجلس همراهی بی سابقه ای با دولت دارد. بنا بر این توقعات دراین زمینه بالا می رود و با توجه به این که زمان محدود بوده و نیازهای مردم گسترده است کار نمایندگان مجلس برای انجام وظایفشان سخت می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به معاونان امور مجلس وزارت خانه ها و دستگاه های اجرایی اظهار داشت: تلاش کنید نسبت به دستگاه خود متعهد باشید. پس از وزیر باید شما دستگاه را به خوبی بشناسید. یک دستگاه باید تمامی معاونت های خویش را نسبت به شما پاسخگو کند.
ضرغامی اشاره کرد: در سفرهای استانی می بینم که چقدر از یک نماینده مجلس توقع دارند. معاونان امور مجلس وزارت خانه ها باید نمایندگان مجلس را برای رفع مشکلات تقویت نمایند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: دولت آقای رئیسی آزاداندیش است، فراجناحی عمل می کند و نگاه ملی دارد. این خیلی نکته مثبتی است و واقعا با دولت های گذشته دراین زمینه متفاوت می باشد.
منبع: