به دنبال افزایش قیمت ها؛ معاونت گردشگری در بخشنامه ای از بازبینی و اصلاح نرخ تأسیسات گردشگری آگاهی داد و همین طور این اجازه به تأسیسات گردشگری داده شده تا با تایید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تابعه، برای یک دفعه قیمت ها را بازبینی و اصلاح کنند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، مطابق بخشنامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری، نرخ خدمات تأسیسات گردشگری همچون هتل، هتل آپارتمان، هتل بوتیک، مهمانپذیر، سفره خانه های سنتی، اقامتگاه سنتی، بومگردی ها و واحدهای پذیرایی و گردشگری بطور معمول به پیشنهاد بهره بردار و تایید تشکل صنفی، بعد از تأیید نهایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تعیین می شود که این قیمت ها بطور معمول اعتبار یک ساله دارد که در طول این مدت، افزایش و یا تغییر قیمت ها بدون تأیید و نظر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تخلف به شمار می آید.
با این وجود معاونت گردشگری در بخشنامه ای که اوایل نهم خرداد ماه 1401 به استانها ابلاغ کرده از بازبینی و اصلاح نرخ تاسیسات گردشگری به دنبال افزایش قیمت ها، اجرای طرح اصلاح یارانه ها و حذف ارز ترجیحی آگاهی داده است. در این صورت نرخ خدمات گردشگری و سفر که در مهرماه سال ۱۴۰۰ و یا از شروع امسال با اعتبار یک ساله تعیین شده بود، به شکل رسمی و با اجازه وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی دستخوش تغییر و افزایش خواهد شد. این درحالی است که در ماه های اخیر باتوجه به افزایش قیمت ها خصوصاً در مواد خوراکی و انرژی ها، برخی واحدهای خدمات گردشگری و پذیرایی غیررسمی و هفتگی قیمت ها را تغییر داده اند.
در بخشنامه معاونت گردشگری که به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها ابلاغ گردیده، آمده است: «با توجه به اجرائی شدن برنامه اقتصادی دولت در طرح هدفمندی و اصلاح یارانه ها و واریز یارانه کمک معیشتی به مردم و حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و به تبع آن افزایش نرخ خدمات قابل ارائه به مسافران در تأسیسات گردشگری به اطلاع می رساند هرچند بازبینی دستورالعمل نرخ گذاری تأسیسات گردشگری در دستور کار این معاونت قرار گرفته است، لیکن حسب اقتضای شرایط و موافقت مقام عالی وزارت متبوع در امتداد پشتیبانی از بهره برداران، سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری تا زمان اصلاح دستورالعمل مزبور، ادارات کل استانی با رعایت ملاحظات زیر و در قالب مقررات بالادستی برای یک دفعه مجاز به بازبینی و اصلاح نرخنامه تأسیسات گردشگری هستند.
۱. نرخ اغذیه و اشربه و سایر خدمات مستقل قابل ارائه در تأسیسات گردشگری به پیشنهاد بهره بردار و با هماهنگی اداره کل استان از طرف تشکل حرفه ای استانی ابلاغ می شود.
۲. با توجه به اینکه نرخ اقامت با احتساب صبحانه محاسبه می شود، واحدهای اقامتی نیز مشمول این بخشنامه می شود تا با همکاری تشکل های حرفه های گردشگری استانها، نرخنامه جدیدِ اینطور واحدها تهیه و ابلاغ شود.
۳. نرخنامه های صادره به شرح مذکور تا اطلاع ثانوی دارای اعتبار هستند، بدیهی است بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید نرخ گذاری نحوه تجدید یا تمدید و مدت اعتبار آن برمبنای دستورالعمل مذکور اعلام خواهد شد.»