به گزارش عصر توریسم از گیلان مدیرکل توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، با اشاره به اینکه ۴۹ مبحث گردشگری را در چارچوب ۴۹ میز تخصصی در زیرمجموعه ۱۳ کمیته ملی تعریف کردیم، اضافه کرد: ساختار این میزهای تخصصی و کمیته های ملی را در دو استان کشور برنامه ریزی کردیم.
سید مصطفی فاطمی در حاشیه رویداد کار – آیین کج چینی در لنگرود در گفت وگو با ایسنا، از طریق اندازی کمیته های ملی گردشگری و میزهای تخصصی در شهرهای گردشگرپذیر کشور اطلاع داد و اظهار نمود: پتانسیل و قابلیت انواع گردشگری در ایران احصا و شناسایی شده است.
وی با اشاره به اینکه ۴۹ مبحث گردشگری را در چارچوب ۴۹ میز تخصصی در زیرمجموعه ۱۳ کمیته ملی تعریف کردیم، اضافه کرد: ساختار این میزهای تخصصی و کمیته های ملی را در دو استان کشور برنامه ریزی کردیم و یزد و گلستان که دارای دو اقلیم متفاوت هستند بعنوان پایلوت انتخاب شدند.
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از طریق اندازی ۹ میز از مجموع ۴۹ میز اطلاع داد و خاطرنشان کرد: مابقی میزها هم درحال راه اندازی است.
فاطمی، ضمن اشاره به تشکیل کارگروه های گردشگری موضوعی در حوزه های خانواده، کودکان، معلولان و سالمندان، زوجین و…، اظهار داشت: درحال برنامه ریزی برای کمک به خانواده ها برای سفر هستیم که در چارچوب مشوق های سفر همچون تخفیف ورودی اماکن و اسکان دنبال می شود.
وی با اشاره به اینکه افزایش حجم سفرها پس از کرونا پیشبینی شده بود، تصریح کرد: شاهد افزایش سفر به شهرهای مختلف هستیم و در تعطیلات اخیر ۶۰ درصد رشد توریست داشتیم که پس از دو سال و نیم خانه ماندن کرونایی، طبیعی است بنابراین ستاد ساماندهی سفرهای داخلی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شد و تلاش کردیم کمترین صدمه را از این حجم بالای توریست متحمل شویم، چونکه با کمبود امکانات اسکان در بعضی از شهرها مواجه هستیم و بنابراین ظرفیت آموزش و پرورش و خوابگاه های دانشجویی را پای کار آوردیم.
مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، از مسدود شدن ورودی بعضی از شهرهای گردشگری به علت حجم بالای مسافر و معرفی شهرهای مکمل سفر اطلاع داد و افزود: هم اکنون وضعیت گردشگری متعادل است، اما در روزهای تعطیلات با مشکلاتی مواجه می شویم.
وی با اشاره به اینکه سوق دادن مسافران به شهرهای مکمل سفر با قابلیت های مشابه جواب داد، اظهار داشت: درحال ارزیابی ۳۰ شهر بعنوان مکمل سفر هستیم تا منافع گردشگری به این شهرها هم برسد.
فاطمی، گردشگری خانواده محور را یکی از راهبردهای توسعه گردشگری داخلی دانست و بیان نمود: گردشگری پایدار هم در دو حوزه محیط زیست و جامعه محلی در دستور کار است. همینطور به دنبال توزیع زمانی و مکانی شهرهای گردشگری و معرفی شهرهای جدید گردشگری همچون در گیلان هستیم تا این شهرها را تبدیل به جاذبه نوظهور گردشگری نماییم.
وی از حضور تسهیلگران در جوامع محلی جهت توسعه گردشگری اطلاع داد و تصریح کرد: شاهد افزایش دو برابری اعتبارات در حوزه گردشگری داخلی هستیم و بنابراین توریستهای خارجی هم می توانند از این ظرفیت بهره ببرند.
مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، استان گیلان و شهر لنگرود را از دیرباز مورد توجه صنعت نوغانداری دانست و بیان نمود: نوغانداری باید بعنوان فرهنگ بومی معرفی شود بنابراین با مساعدت مقامات استانی و شهرستانی آماده ثبت جشنواره نوغانداری لنگرود در تقویم ملی جشنواره های گردشگری هستیم.
فاطمی، ضمن اشاره به تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص رفع معضل زباله در شمال کشور، تصریح کرد: ساختمان تاریخی مرکز نوغانداری شلمان می تواند به مرکز گردشگری با رویکرد نوغان و یا موزه نوغان تبدیل گردد، چونکه نمونه این بناها در شهرهای مختلف ایران وجود دارد که با مشارکت بخش خصوصی به مرکز گردشگری تبدیل گشته است.
وی با اشاره به اینکه لنگرود می تواند به پایتخت نوغانداری کشور تبدیل گردد و توریست تخصصی جذب نماید، متذکر شد: نوغان و ابریشم باید به برند لنگرود و شلمان تبدیل گردد و بنابراین به دنبال ثبت ملی نوغانداری هستیم که زمینه ساز توسعه گردشگری و بوم گردی و صنایع دستی با تم نوغان و ابریشم است.

منبع: