ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت ملی ۲۷ اثر ناملموس از فرهنگ آشپزی استان اطلاع داد و اظهار داشت: نیمه دوم تیرماه شهر رشت -شهر خلاق خوراک یونسکو- میزبان جشنواره غذاهای بومی و محلی خواهد بود.
ولی جهانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: شهر رشت در سال ۱۳۹۴ بعنوان تنها شهر خلاق خوراک در لیست شبکه شهرهای خلاق یونسکو قرار گرفت که این مورد سبب شد ظرفیت گردشگری را استان را به عنوان مقصد گردشگری فرهنگی با محوریت فرهنگ خوراک افزایش دهد.
وی عنوان کرد: برگزاری جشنواره های تخصصی در گیلان با هدف ترویج فرهنگ و آداب سنن مناطق مختلف استان گیلان و جذب توریستهای داخلی و خارجی در شهرستان های مختلف استان برنامه ریزی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: تا کنون و از آغاز سال ۱۴۰۱ جشنواره های متنوعی نظیر چای در املش، بهارنارنج در لنگرود، توت فرنگی و سوسن چلچراغ در رودبار، کوچ عشایر در رضوانشهر و تالش، گلاب گیری در شفت و چندین جشنواره دیگر با استقبال چشم گیر گردشگران برگزار شده که این استقبال می تواند باعث رونق گردشگری و به تبع آن توسعه اقتصادی و حفظ ارزش ها و آداب و سنن محلی شود.
جهانی بیان نمود: فرهنگ و آداب در ارتباط با پخت و پز، از جایگاه ویژه ای در میان فرهنگ عامه مردم گیلان برخوردار می باشد که این امر سبب شده تا ۲۷ اثر از ۹۶ اثر ناملموس گیلان در لیست میراث ملی کشور به فرهنگ آشپزی این سرزمین اختصاص پیدا کند و ثبت چهار اثر دیگر هم در دست اقدام است.
جشنواره غذا رشت با همکاری شهرداری رشت و در نیمه دوم تیرماه سالجاری در دو روز به میزبانی موزه رشتی دوزی عمارت کلاه فرنگی بوستان محتشم رشت برگزار می گردد.
جغرافیای تغذیه امروزه از اهداف پرطرفدار و پردرآمد در کشورهای پیشرو در صنعت توریسم محسوب می شود؛اهمیت این مسئله تا بدانجاست که شبکه شهرهای خلاق یونسکو، خوراک شناسی را هم در کنار ۶ حوزه خلاق دیگر همچون صنایع دستی، هنرهای بومی، هنرهای رسانه ای، فیلم، طراحی، ادبیات و موسیقی پوشش می دهد. رشت از سال ۹۴ در کنار آدلاید استرالیا، بارسلونا از اسپانیا، برگن از نروژ، بوداپست از مجارستان، دیترویت از آمریکا، لیورپول از انگلیس، رم از ایتالیا، مونته ویدئو از اروگوئه، سالوادور برزیل، سنگاپور و۲۲ شهر دیگر از ۴۶ کشور جهان به عضویت شبکه شهرهای خلاق جهان پیوست ؛پخت تیان حلوا خشک بیجار، خورش ترش واش، سیاه پلو لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کالکباب، باقلاوابیج همچون مواردی است که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.