عصر توریسم: رئیس سازمان حج درحالی تاخیر پروازهای حج امسال را مورد پذیرش ندانست که به نظر مسؤول عملیات پروازی حج، این تاخیرها کمتر و حتی ایده آل شده است!
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، تاخیر در پروازهای حج قبل از اعزام زوار ایرانی به عربستان، باتوجه به شرایط دیپلماتیک دو کشور، صدور مجوز پرواز حج تنها برای یک شرکت هواپیمایی ایرانی از طرف عربستان و منع زوار ایرانی جهت استفاده از ظرفیت سایر شرکت های هواپیمایی داخلی و محدویت زمانی حضور زوار در حج، از دغدغه های اصلی بود که مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که مسؤول عملیات پروازی حج امسال است، با اشاره به اینکه عربستان پرواز پشتیبان را نپذیرفته است، اظهار داشته بود: همه تلاشمان را می نماییم تا پروازهای حج با تاخیر حداقلی صورت گیرد.
با وجود این، هنوز نیمی از زوار به حج اعزام نشده اند که افزایش مدت زمان تاخیرها در پروازهای حج، اعتراض رئیس سازمان حج و زیارت که اکنون در مکه حضور دارد را برانگیخت. سیدصادق حسینی اظهار داشت: تاخیرهایی در بعضی پروازها به وجود آمده که پذیرفتنی نیست و در حال رایزنی با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هستیم تا این تاخیرها به حداقل برسد.
این تاخیرها آنچنان که رئیس سازمان حج و زیارت اشاره نموده است در برنامه حج برخی زوار تاثیر گذاشته و از مدت زمان حضور آنها در شهر مدینه یک روز کم کرده است.
با این وجود، غلامرضا رستمیان ـ مسؤول عملیات حج شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ـ گفته است که میانگین تاخیر پروازهای حج امسال نسبت به دوره های قبل خوب و حتی ایده آل است!
بگفته او، میانگین تاخیر این پروازها ۷۵ دقیقه بوده است که یک پرواز در این میان تاخیری بیش از هشت ساعت داشته است.
تاخیر این پروازها درحالی رو به افزایش رفته که هنوز فرودگاه های عربستان با ازدحام پروازهای حج و شلوغی جمعیت مواجه نشده است و این نگرانی وجود دارد که با افزایش پروازها در آستانه مناسک حج، مشکل تاخیرها نه فقط برطرف نشود که طولانی تر هم شود. هرچند مسؤول عملیات حج شرکت فرودگاه ها، تاخیر پروازهای حج تا کنون را بیشتر به مشکلات ناوگان هوایی، همچون نقص فنی نسبت داده است تا فرودگاه های عربستان.

منبع:

دسته‌ها: توریسم