عصر توریسم: عزت الله ضرغامی با پیشنهاد به وزرای گردشگری کشورهای اسلامی برای ترویج گردشگری خانواده محور در این کشورها، اشاره کرد: عقب ماندگی تاریخی گردشگری، در کشورهای اسلامی با هم افزایی به سرعت جبران شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی که به میزبانی جمهوری آذربایجان و در شهر باکو برگزار شد، سخنان خودرا با این آیه از قرآن کریم «قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ/ ثُمَّ اللَّهُ یُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ/ إِنَّ اللَّهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ» شروع کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از پایه گذاران سازمان همکاریهای اسلامی، در کنفرانس وزرای گردشگری این سازمان بسیار فعال ظاهر شده است. میزبانی نخستین و هفتمین نشست این کنفرانس به ترتیب در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی گواه بر این ادعاست. امیدوار هستم در این کنفرانس بتوانیم به اتفاق همدیگر مسائل در رابطه با گردشگری تمام کشورهای عضو را به شکلی مورد بحث و بررسی قرار دهیم که شاهد آینده ای بهتر برای توسعه گردشگری در کشورهای عضو OIC باشیم.
او تصریح کرد: همان گونه که آگاه هستید در سالهای اخیر، گردشگری به یکی از بخش های پرشتاب و نیروی پیشران رشد اقتصادی در دنیا بدل شده است. تا پیش از همه گیری کرونا، سفر و گردشگری بصورت مستقیم، غیرمستقیم و القایی، یک شغل از هر چهار شغل جدید، ۱۰ درصد از ۳۳۳ میلیون شغل موجود و بیش از ۱۰ درصد از GDP جهان را به خود اختصاص داده بود. در این میان، گردشگران بین المللی بیش از ۱.۸ تریلیون دلار را در مقاصد مورد بازدید خود هزینه کرده اند و این یعنی ۶.۸ درصد از کل صادرات جهان. بی گمان، این آثار اقتصادی گردشگری نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رفاه در جوامع محلی ایفا می کند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: نکته مهم اینجاست که گردشگری، علاوه بر بُعد اقتصادی، دارای جنبه معنوی و انسان دوستانه ای است که قویاً مورد تاکید اسلام نیز قرار داشته است. در این رابطه، قرآن کریم در آیات مختلفی ما را به سفر به سرزمین های دیگر با هدف فهم بهتر دنیای پیرامون، مشاهده نحوه زیست و معاش سایر مردم دیگر بلاد و عبرت گرفتن از زندگی سایر ملت ها سفارش می کند که آیه قرائت شده در ابتدای سخنانم تنها یک نمونه از آن هاست. بنابر این می توان گفت روح این آیات بر پیوند انکارناپذیر بین میراث ناملموس و میراث ملموس بشری دلالت دارد. در حقیقت این وجه از گردشگری به قدری باارزش است که می تواند جای مناسبی برای ارتقاء مبادلات فرهنگی، تقویت همبستگی و ایجاد صلح در بین تمام ملت ها را فراهم آورد.
ضرغامی افزود: ما در جهانی به سر می بریم که در آن تعداد فزاینده ای از کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی قربانی افراطی گری، تجاوز و تروریسم بوده اند. همان گونه که واقف هستید ابزارهای امنیتی و نظامی به تنهایی برای رویارویی با تروریسم کافی نیستند و برای مقابله با این پدیده نیاز به نرم افزاری ویژه حس می شود. این نرم افزارچیزی نیست به جز گردشگری، چونکه می تواند راه را برای تعامل بیشتر ملت ها هموار سازد و صلح و ثبات و امنیت را برای منطقه و جهان به ارمغان آورد.
او اضافه کرد: بروز پدیده اسلام هراسی مسلمانان زیادی را در معرض تبعیض نژادی، پیش داوری منفی و بدنام سازی قرار داده است. در نتیجه این امر، مسلمانان، شامل بومی یا مهاجر، احساس ناامنی را در زندگی روزمره خود لمس کرده و با انکار حقوق اصلیشان روبه رو می شوند. از ین جهت، مایلم مراتب تبریک خود بابت قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل که طبق مفاد آن روز ۱۵ مارس به عنوان روز جهانی مقابله با اسلام هراسی تعیین شده است را به تمام مسلمانان اعلام کنم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: این قطعنامه تاکید می کند که تروریسم نمی تواند و نباید به هیچ دین، ملیت، تمدن یا قومیت خاصی نسبت داده شود و لازم است اقدامات بین المللی در امتداد زمینه سازی مناسب برای گفتمان جهانی در حوزه ترویج فرهنگ سماحت] جوانمردی و مروت [و صلح در تمام سطوح تقویت شوند.
او همین طور اظهار داشت: دستیابی به آینده ای درخشان برای امت اسلامی در گرو اتحاد، همگرایی و مشارکت بیش از پیش بین کشورهای اسلامی و سایر اعضای این امت است. افزایش همکاریهای فرهنگی، اقتصادی و تجاری میان اعضای OIC در زمینه های مختلف و تقویت زیرساخت های مربوطه آن چیزی است که امروزه کشورهای اسلامی به آن نیاز دارند.
ضرغامی اشاره کرد: بی گمان یکی از با اهمیت ترین حوزه های همکاری، گردشگریست. لازم به یادآوری نیست که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از ظرفیت ها و قابلیت های بالایی در حوزه انواع مختلف گردشگری نظیر گردشگری دینی و زیارتی، گردشگری سلامت، طبیعت گردی و بوم گردی، گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری دریایی، گردشگری خوراک و غیره برخوردار می باشند. بدین سبب این کشورها باید سهم بیشتری از گردشگران بین المللی را به خود اختصاص دهند.
او اظهار داشت: برمبنای آخرین داده های موجود، تا پیش از پیدایش ویروس کرونا تنها ۲۵۰ میلیون از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون توریست بین المللی جهان از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بازدید کرده اند. از ین جهت، تمام اعضای OIC باید نهایت تلاش خودرا برای معرفی ظرفیت های گردشگری در سطح جهانی و تشویق شهروندان خود به بازید از کشورهای یکدیگر به کار ببندند. در این زمینه، اعتقادات و آیین های اسلامی محور و جان مایه فرهنگ ناملموس بشری است که باید به درستی به مردم دنیا معرفی شود. افزون بر این، گردشگری حلال و دوستدار مسلمان به عنوان یک مزیت رقابتی برای ارتقای جریان های گردشگری در بین کشورهای اسلامی شمرده می شود که شایسته است در این کنفرانس به چهارچوب، سیاست ها و راهبردهای مختص آن پرداخته شود.
او افزود: از یک سو، گردشگری حق همه مردم دنیاست و از طرف دیگر، بخش اعظم دیدنی های دنیا در جغرافیای کشورهای اسلامی واقع شده است. بنابر این پیش فرض، لازم است هم کشورهای اسلامی هم جامعه جهانی به شکلی مناسب و شایسته شرایط مورد نیاز را برای بازدید جهانیان از این دیدنی ها فراهم آورند تا از این حق محروم نشوند. این همان چیزی است که در گفتمان رایج سازمان جهانی گردشگری از آن به “گردشگری در دسترس” یاد می شود. هدف از “گردشگری در دسترس” که در حقیقت نمادی از احترام به ارزش های انسانی اسلامی است، آنست که دسترسی به سفر باید برای تمام آحاد مردم جهان با هر سن، جنسیت، طبقه اجتماعی، درآمد و توانایی جسمی فراهم گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: در حقیقت با فراهم سازی “گردشگری در دسترس” خصوصاً بسته های سفر ارزان به عنوان یکی از مصادیق آن، می توان گردشگری خانواده محور که همیشه مورد تاکید آموزه های اسلامی بوده است را در بین کشورهای عضو ترویج داد.
او اظهار داشت: نقش جامعه محلی در توسعه گردشگری که به عنوان شعار این کنفرانس نیز تعیین شده، موضوع دیگری است که نیاز به توجه ویژه تصمیم سازان و برنامه ریزان حوزه گردشگری دارد. جامعه محلی حلقه اصلی زنجیره ارزش گردشگریست که باید از آثار مثبت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی گردشگری نظیر درآمد مستقیم، اشتغال، پاسداشت طبیعت و حفظ فرهنگ بومی منتفع شود. جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر بواسطه راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی و مزارع کشاورزی توجه ویژه ای را به جوامع محلی معطوف داشته است. رسماً آمادگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برای انتقال تجربیات حاصله دراین زمینه اعلام می دارم.
ضرغامی همین طور برای انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری OIC درسال ۲۰۱۸ قدردانی کرد و تصریح کرد: ما این انتخاب را در تاریخ ۲۵ آوریل همان سال با حضور و مشارکت مقامات و میهمانان ارشد ملی و بین المللی جشن گرفته و رسماً از آن رونمایی کردیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: قابلیت های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با همه گیری کووید ۱۹، همچون در حوزه تولید واکسن، کشور را از ماه ها قبل برای از سرگیری گردشگری داخلی و پذیرش باردیگر گردشگران بین المللی آماده کرده است. امیدواریم با فروکش کردن همه گیری ویروس کرونا و ایمنی کامل بشر در مقابل این ویروس نابودگر، یک دفعه دیگر شاهد جریان های گردشگری در میان کشورهای اسلامی، خصوصاً نمایش اتحاد مسلمانان در مراسم حج باشیم.
ضرغامی همین طور بیان کرد: قویا باور دارم ما حاضران در این کنفرانس، به عنوان نمایندگان کشورهای اسلامی می توانیم دست در دست یکدیگر به توسعه و رونق گردشگری در جهان اسلام کمک نماییم و از این طریق شاهد امنیت، ثبات، صلح، شکوفایی و رفاه جامعه باشیم. به این منظور، لازم است با همکاری همه جانبه رسانه ای و هم افزایی ظرفیت های اعضا در این عرصه، عقب ماندگی تاریخی گردشگری در کشورهای اسلامی به سرعت جبران شود.

منبع: