عصر توریسم: خراسان رضوی گردشگری خوراک پدیده جدیدی نیست چونکه مسافران همیشه مجبورند در سفرها و در مکان های خارج از محل زندگی خود غذا بخورند. با اینحال می توان گفت، سفر با انگیزه یادگیری بیشتر در مورد سبک آشپزی یک منطقه و امتحان کردن غذاها و نوشیدنی های ویژه، خرید غذا یا لذت بردن از دوره های آموزش آشپزی، پدیده های نوینی هستند.

یکی از مقاصد گردشگری نزدیک ایران کشور ارمنستان است که در گذشته قسمتی از ایران بود. در کنار جاذبه های تاریخی همراه با معماری خاص این کشور غذاها و خوراکی های شگفت انگیزی دارد که افراد زیادی را برای تجربه طعم آنها به ارمنستان می کشد.

این کشور غذاهای سنتی بسیار لذیذی دارد. روش آشپزی در ارمنستان تابع و گویای جغرافیا و تاریخ این کشور است که سبب رشد صنعت دامپروری و کشاورزی شده که تنوع مواد اولیه را در این کشور زیاد کرده و طبخ غذاها با بالاترین کیفیت صورت می گیرد.

از غذاهای محبوبی که گردشگران از تجربه آنها در این منطقه لذت خواهند برد می توان به «کباب ارمنی»، «کوفته»، «دولما»، «ایشخان»، «مانتی»، «گاتا» و… اشاره نمود.

یکی از غذاهای مطرح در ارمنستان «کباب ارمنی» نام دارد که از گوشت خوک، بره و گاو تهیه می شود. ارمنی ها معتقدند چاشنی ها طعم طبیعی گوشت را کم می کند. گاهی اوقات فلفل و پیاز روی سیخ ها فقط برای تزیین هستند. گوجه فرنگی سرخ شده، بادمجان، فلفل، سبزی و پیاز در کنار این کباب سرو می شود.

«کوفته» از دیگر غذاهای مطرح در ارمنستان است، این غذا در بیشتر کشورهای خاورمیانه پخته می شود اما نسخه ارمنی آن خاصیت هایی دارد که برای گردشگران جذاب خواهد بود. ارمنی ها بجای کبابی کردن کوفته، مواد را در آب گوشت می پزند. این غذا بصورت برش خورده با آب لیمو سرو می شود.

«دولما» که در ارمنستان «تولما» نیز تلفظ می شود از دیگر غذاهای ارمنی است که مخلوط گوشت چرخ کرده، پیاز، برنج و ادویه های مختلف تهیه و در برگ درخت انگور پیچیده میشود. این غذا نه فقط در ارمنستان بلکه در خیلی از کشورهای مدیترانه شرقی طبخ می شود. هر شهروند ارمنی دستور پخت دلمه مخصوص به خودرا دارد، اما همه بر یک نظرند که نکته کلیدی در نحوه تهیه برگ ها خواهد بود.

«ایشخان» یک نوع غذای دریایی است که در ارمنستان طرفدارن زیادی دارد. ایشخان نوع خاصی از ماهی است که در ارمنستان از شهرت بیشتری نسبت به دیگر ماهیان برخوردارست و با روش های مختلفی همچون آب پز یا سرخ شده سرو می شود.

«مانتی» کوفته های پخته شده هستند که در سس گوجه فرنگی به همراه ماست سرو می شوند که تجربه آن برای گردشگران اروپایی جالب خواهد بود. این غذا به صورتی اجتماعی ترین وعده غذایی در ارمنستان است.

از دیگر غذاهای معروف در ارمنستان می توان به «گاپاما» اشاره نمود که مربوط به جنوب ارمنستان است. در این غذا مخلوطی از میوه های خشک مانند سیب، آلو و زردآلو به عنوان چاشنی استفاده می شود. به عبارتی کدو تنبل که پایه اصلی این غذا است با مواد گفته شده پر و بعد از پخته شدن سرو می شود.

از آنجا که دامپروری در ارمنستان بسیار مورد توجه است پخت غذاهای گوشتی بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردارست. «باستورما» یا «پاستیرمه» نوعی گوشت خشک شده است که در کشورهایی چون یونان، مصر، بلغارستان و مقدونیه شمالی نیز محبوب است. این غذا بطور معمول با گوشت گاو یا گاومیش آبی درست می شود، اما می توان آنرا با گوشت های دیگر نیز درست کرد.

برای تهیه این گوشت خشک شده پیش از خشک شدن گوشت آنرا آبکشی کرده و نمک می زنند و به مدت ۱۶ ساعت صبر می کنند تا رطوبت آن گرفته شود، سپس به مدت چند روز گوشت را خشک می کنند تا چربی آن ذوب شود و یک لایه سفید روی آن تشکیل گردد.

ارمنی ها علاوه بر غذاهای گفته شده و گوشتی سالادهای محبوبی نیز دارند که «ایچ» یکی از سالادهاست که با بلغور ارمنی تهیه می شود. دستور پخت برای سالاد ایچ متفاوت می باشد اما بطور معمول با بلغور، گوجه فرنگی، پیاز، جعفری، فلفل دلمه ای، پاپریکا، لیمو و روغن زیتون درست می شود.

از خاصیت های این سالاد می توان به سرو آن در دو حالت گرم و سرد اشاره نمود که در هر ۲ حالت با نان پیتای تازه یا لواش سرو می شود. این سالاد همین طور به «خیمه بدون گوشت» نیز شهرت دارد.

ارمنی ها در کنار غذای اصلی از دسرها و شیرینی های زیادی استفاده می نمایند که «گاتا» یکی از این موارد است. گاتا یک شیرینی غنی شده از تخم مرغ بوده که به نان شباهت دارد شکل و اندازه طبخ آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت می باشد. خوردن این شیرنی با یک فنجان قهوه محلی از ترکیبات شگفت انگیزی است که هر گردشگری در مسافرت به ارمنستان باید آنرا تجربه کند.

منبع:

www.tripsavvy.com

www.expatica.com

دسته‌ها: توریسم