عصر توریسم: نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همزمان با آغاز حج تمتع، به عربستان رفت.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب که برای برگزاری مراسم عرفه به عراق رفته بود، بعد از صدور ویزای حج از جانب عربستان، بعدازظهر پنجشنبه ۱۶ تیرماه به تهران برگشت و با بدرقه حجت الاسلام محسن قمی، معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، از ایران راهی عربستان شد. حجت الاسلام قمی هنگام بدرقه از نماینده ولی فقیه در امور حج خواست برای حل مشکلات جهان اسلام بهویژه فلسطین دعا کند.
عربستان ویزای نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت را در آخرین لحظات، همزمان با آغاز مناسک حج، درحالی که پروازهای اعزام زائرین ایرانی آخر یافته است، صادر کرد.

عربستان در حج سال جاری محدودیت سنی برای حج تعیین کرده و فقط برای زائرین کمتر از ۶۵ سال که دو دُز کامل واکسن کرونا را تزریق کرده اند، ویزای حج صادر کرده است. پیشتر گفته شده بود این کشور به علت محدودیت سنی برای نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ویزا صادر نکرده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت قبلا درباره محدودیت سنی که عربستان سال جاری برای حجاج قائل شده است، معترض شده بود.

او قبل از ترک تهران در فرودگاه امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران درباره اینکه صدور ویزا چقدر متاثر از فضای گفت وگوهای دیپلماتیک بین دو کشور بوده و آیا نشانه ای از گرم شدن روابط ایران و عربستان می تواند باشد؟ اظهار نمود: مسائل بسیار زیادی در ایجاد واگرایی و هم گرایی کشورها می تواند مؤثر باشد. بارها از مدیران و مسؤولان فرهنگی عربستان شنیده ام که از حضور زائرین ایرانی و رعایت موازین در عربستان اظهار رضایت می کنند. انصافا زائرین ایرانی انسان های فرهیخته ای هستند و در قالب کشور میزبان، برنامه هایشان را انجام می دهند و بسیاری در آن کشور که هتل دارند علاقمندند هتل هایشان را در اختیار زائرین ایرانی بگذارند.
نواب اضافه کرد: در کل، مسائل مختلفی می تواند بین کشورها ایجاد همگرایی و واگرایی کند. یکی از خواسته هایم از خدای بزرگ این است که همگرایی جهان اسلام را زیاد کند و واگرایی ها را به حداقل برساند.

پیام مقام معظم رهبری در عربستان خوانده می شود
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همینطور درباره برنامه هایی که در این سفر دارد، اظهار داشت: باآنکه این حضور دیرهنگام است، ولی برنامه های حج هنوز شروع نشده و از امشب برنامه ها شروع می شود و فردا (جمعه 17 تیرماه برابر با روز عرفه به تقویم عربستان) پیام مقام معظم رهبری خوانده می شود.
او سپس به آموزه های مقام معظم رهبری درباره حج در دیدارِ کارگزاران حج سال جاری اشاره نمود و اضافه کرد: ایشان فرمودند حج مظهر وحدت جهان اسلام است، یعنی در فریضه و آموزه های دینی دیگر ادیان با این سبک و سیره، برنامه ای وجود ندارد، آنجا همه باید ساده زیست باشند. ایشان اشاره کردند لباس حج یک حوله و لنگ است و همه باید یک دست باشند، آنجا کسی حق ندارد از لباس های فاخر استفاده نماید. ساده زیستی درس بسیار مهمی است. این درس اگر در جهان اتفاق افتد این همه گرسنه در دنیا نخواهیم داشت، گرسنه هایی که انبوه انبوه از بین می روند به خاطر این است که ساده زیستی در جهان وجود ندارد.
نواب افزود: مقام معظم رهبری فرمودند از دیگر درس های حج این است که اگر امکاناتی در اختیارش است، در همان چارچوب از آن امکانات استفاده نماید، اجازه سوءاستفاده ندارد. درس های فراوانی در حج وجود دارد، وحدت جهان اسلام یکی از دستاوردهای مهم حج است. امیدواریم روزی برسد که حج در چارچوب واقعی خود و با هوشیاری تمام امت جهان اسلام صورت گیرد، آن وقت جهان اسلام کانون محبت می شود و امت واحده بر سایر جهانیان تأثیر می گذارد.

مناسک حج سال جاری با حضور یک میلیون زائر از امروز پنجشنبه ۱۶ تیرماه برابر با هشتم ذی الحجه شروع شد. ایران هم با حدود ۳۹هزار و ۶۰۰ زائر در مناسک حج سال جاری که بعد از دو سال محدودیت برگزار شده است، حضور دارد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم