عصر توریسم: مرکزی استان مرکزی با موقعیت جغرافیایی ویژه و ظرفیت های عظیم صنعتی و کشاورزی، از مهم ترین استانهای کشور به حساب می آید، اما گذشته از شهرت صنعت و کشاورزی، این استان به لحاظ میراث فرهنگی و گردشگری هم ظرفیت های بکری در اختیار دارد که بطور قطع می تواند اقتصاد استان را متحول کند و حالا که در آستانه سفر رئیس جمهور به استان هستیم پرداختن به آنچه در این عرصه، از این سفر انتظار می رود نه تنها خالی از فایده نیست، که ضروری می باشد.
گردشگری پتانسیل کمتر شناخته شده استان مرکزی است که سبب شده است و شاید همین مساله است که سبب شده در سالهای اخیر بر روی ظرفیت گردشگری استان مانور بیشتری داده شود و این نگاه که استان مرکزی هم می تواند مقصد خیلی از گردشگران باشد در واقع از سال ۱۳۹۸ جان تازه ای گرفت.
آبانماه ۱۳۹۷ بود که علیرضا ایزدی مدیرکل وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مبحث عرضه تصویر جدید و پوست اندازی استان مرکزی را بیان کرد.
از نظر ایزدی استان مرکزی در کنار همه جاذبه های طبیعی بکر، جاذبه های تاریخی که ظرفیت تبدیل شدن این استان بعنوان مقصد جدید گردشگری را فراهم می آورد، را دارد و از آنجاکه استانی صنعتی است، حداقل می تواند در حوزه توریسم صنعتی به قطب گردشگری کشور بدل شود.
در طول سه تا چهار سال گذشته، اقداماتی برای گسترش زیرساخت های گردشگری استان به انجام رسید، اما درست در دورانی که نگاههای جدید برای حوزه گردشگری در استان مرکزی عنوان شد، کرونا آمد و عملا گردشگری برای بیشتر از دو سال به کما رفت و متاسفانه این شرایط ضربه سنگینی به این صنعت زد.
حدود سه ماه است که سایه کرونا قدری سبک شده و صنعت گردشگری قدری جان گرفته است، اما تعطیلی دو ساله گردشگری در کشور و استان مرکزی چنان صدمه و خسارتی به همراه داشته که شاید این صنعت به این زودی ها قد علم نکند و مسلما حمایت های دولتی از این صنعت می تواند، فرایند جبران خسارت ها را تسهیل کند، اما چگونه؟
استان مرکزی بزودی میزبان دولت سیزدهم خواهد بود و انتظار می رود که دولتمردان با دستی پر به استان وارد شوند و بطور قطع در این بین فعالان گردشگری که دو سال سخت را پشت سر گذاشته اند، توقعی بیشتر دارند.
تسهیل در روند ورود و خروج تورهای گردشگری از مرزهای زمینی
رئیس انجمن صنفی و حرفه ای راهنمایان گردشگری استان مرکزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که در شرایط کنونی، راهنمایان گردشگری خواهان معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور هستند، اضافه کرد: پرداخت دلاری نرخ پرواز اتباع خارجی، ادامه دار بودن و قاطعیت در بیمه راهنمایان گردشگری و تسهیل در روند ورود و خروج تورهای گردشگری از مرزهای زمینی همچون موارد مورد درخواست راهنمایان گردشگریست.
مجید رشیدی با تاکید بر سرمایه گذاری در زیرساخت های گردشگری کشور و استان و تغییر رویه در سیاست های کلی، اظهار داشت: متاسفانه تمرکز خدمات در حوزه جاذبه های گردشگری وجود ندارد، بعنوان مثال در منطقه استقرار سنگ نگاره های باستانی تیمره خمین و دلیجان با قدمتی چند هزار ساله، حداقل امکانات رفاهی برای گردشگران هم وجود ندارد.
وی اضافه کرد: در همین منطقه تیمره فاصله اقامتگاه ها تا سایت بازدید زیاد است، سرویس بهداشتی در منطقه و کانکس های راهنمای مسافر در منطقه بازدید وجود ندارد و البته نقصها بسیار دیگری وجود دارد و متاسفانه این شرایط را میتوان به دیگر سایت های گردشگری استان هم تعمیم داد.
رشیدی یکی از ابزارهای توسعه گردشگری را تبلیغات تلویزیونی و معرفی جاذبه های استان در شبکه های ملی و سینمای خانگی دانست و اضافه کرد: مسلما این اقدام کمک بزرگی به معرفی این اماکن به مردم و جذب مسافران و گردشگران به استان می کند، همینطور میزبانی جشنواره های ملی و بین المللی گردشگری در استان هم می تواند در معرفی استان بعنوان مقصد گردشگری بسیار اثربخش باشد.
کرونا کوتاه آمد، چالش های صنعت توریسم، نه!
یکی از فعالان گردشگری استان مرکزی هم در مورد مطالبات فعالان این عرصه از سفر دولت به استان به ایسنا اظهار داشت: صنعت گردشگری دو سال به صورت کامل تعطیل بود و هیچ سفر داخلی و خارجی انجام نشد و این امر خسارات بسیاری را رقم زد. در ماه های اخیر این صنعت باردیگر کلید خورده است، اما با افزایش قیمت ها روبرو شدیم هر چند که باوجود این افزایش ها مردم همچنان تشنه سفر هستند و این گرانی را پذیرفتند.
مهدیار مددی اشاره کرد: بعد از این تنگناها و بیکاری دو ساله، امروز برای برگزاری یک تور با چالش هایی چون عدم برگزاری تورهای مختلط روبرو می باشیم در صورتیکه برگزار کننده تور، به الزامات اینکار واقف است.
وی با اعلان اینکه در بعضی از مقاصد گردشگری مانند گیلان به شدت با چالش روبرو می باشیم و با وجود آنکه مجوز از میراث فرهنگی دریافت شده است، هر تور با ورود به این استان بازرسی و وسایل مسافرین بررسی می شود و حتی بعضی از تورها را بر می گردانند، اظهار داشت: برگزار کننده یک تور علاوه بر استرس سلامت مسافر در طول سفر، باید استرس های این چنینی شامل بازرسی ها و حتی برگشت تور را متحمل شود در صورتیکه بعد از دو سال تعطیلی گردشگری، این برخوردهای واقعا رنج آور است.
هزینه حمل و نقل ۳۵ درصد بالا رفت
مددی با اشاره به این که گاهی تورهای غیر مجاز برای تورهای مجاز، راهنمایان گردشگری و برگزار کنندگان تور هم مشکل آفرین هستند، اضافه کرد: بمحض برگزاری یک سفر خارج از عرف توسط تورهای غیرمجاز، تورهای مجاز استنتاق می شوند و حتی نسبت به تبلیغ در صفحات مجازی هم برخورد می شود در صورتیکه استفاده از این فضا، یکی از بهترین امکانات برای تبلیغ و جذب توریست و مسافر است.
وی با اشاره به افزایش ۳۵ درصدی قیمت حمل و نقل در ماه گذشته، اظهار داشت: این افزایش قیمت درست در زمان گذر از دوران کرونا و کلید خوردن مجدد گردشگری و سفرها غیرقابل پذیرش است، بعنوان مثال برای برگزاری یک سفر، حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان هزینه حمل و نقل و اتوبوس نیاز است، با تقسیم این رقم بین مسافران، در واقع هر نفر حدود ۴۰۰ هزار تومان فقط هزینه حمل و نقل پرداخت می کند.
این فعال گردشگری با تاکید بر ضرورت فراهم بودن زیرساخت های رفاهی برای برگزاری یک سفر، بیان نمود: مهم ترین و اولیه ترین زیرساخت، سرویس بهداشتی است، اما خیلی از مقاصد گردشگری امروز در این عرصه وضعیت خوبی ندارند و بخشی از این وضعیت نامناسب به سبب کروناست که در طول دو سال گذشته، همه زیرساخت ها بدون توجه به نگهداری آنها گرفتار تخریب شدند.
هتل ها مشتری ندارند، بالاتر از نرخ، قیمت می دهند
وی با اعلان اینکه متاسفانه زیرساخت های استان مرکزی به شدت ضعیف است، اضافه کرد: ساده ترین مبحث در بحث گردشگری راهنما و تابلوست، در شهر اراک در بدو ورود به شهر هیچ تابلویی که گویای جاذبه های گردشگری باشد وجود ندارد و از سرویس بهداشتی هم خبری نیست. متاسفانه نه تنها ورودی شهر وضعیت بدی دارد، شرایط پارک جنگلی هم برای اقامت چندساعته مسافر مناسب نمی باشد.
مددی اشاره کرد: متاسفانه هتل های شهر اراک به سبب کمبود مشتری و مسافر، بالاتر از قیمت مصوب، هزینه دریافت می کنند و مسلما مسافر و توریست این شرایط را نمی پذیرد.
این فعال گردشگری خواهان تسهیل شرایط سفر برای تورهای گردشگری شد و اظهار داشت: امروز رشد و توسعه گردشگری نیازمند شرایط مناسب می باشد، اگر یک تور وارد اراک شود، در کدام اقامتگاه با قیمت مناسب می تواند ساکن شود؟ متاسفانه یک سرویس بهداشتی مناسب در دسترس نیست و حتی برای توریستهای خارجی هم سرویس بهداشتی فرنگی وجود ندارد. کمربندی اراک به لحاظ آسفالت وضعیت افتضاحی دارد در صورتیکه این شهر و این استان شاهراه عبوری غرب به شرق است و… و همه این موارد سبب می شود که این شهر و این استان گردشگری قوی نداشته باشد.
زیرساخت های گردشگری بسیار ضعیف است/بی توجهی به گردشگری داخلی
یکی دیگر از فعالان گردشگری استان مرکزی در مورد چالش های حوزه گردشگری استان مرکزی بیان نمود: گردشگری شامل سه بخش اجرا (دفاتر مسافرتی)، اسکان(اقامتگاه ها و هتل ها) و زیرساخت است که در دو بخش اول، بخش خصوصی درحال فعالیت است، اما در حوزه زیرساخت ها با چالش های بسیاری روبرو می باشیم.
علی جوکار اشاره کرد: اتوبوس هایی که برای سفر و تور استفاده می شوند اکثرا دارای مشکل هستند چونکه در طول سالهای اخیر اتوبوس جدیدی وارد کشور نشده است.
وی با اشاره به این که بخش عمده ای از یک سفر وابسته به راهنمایان گردشگریست که از سال قبل مبحث بیمه آنها اجرایی شده و اینکار بعنوان یک شغل مطرح شده و امید است که این روند ادامه یابد، اضافه کرد: گردشگری صنعتی پولساز است و گردش مالی بالایی دارد، چین با توسعه گردشگری داخلی، اقتصاد خویش را متحول کرد، اما متاسفانه در ایران هیچ توجهی به گردشگری داخلی نمی گردد و در خیلی از مواقع جلوی آن گرفته می شود.
جوکار اشاره کرد: در کنار بی توجهی به گردشگری داخلی و ممانعت هایی که در بعضی از استان ها نسبت به ورود تور دارند، برای جذب توریست خارجی هم باید فرایند ای خاص طی شود.
اراک صنعتی است، اما گردشگری صنعتی ندارد/گرفتار بروکراسی اداری هستیم
وی در مورد زیرساخت های گردشگری استان اظهار نمود: استان مرکزی پتانسیل های بسیاری دارد، بعنوان مثال شهر اراک سومین شهر صنعتی کشور است، اما تا امروز در حوزه گردشگری صنعتی در این شهر کاری صورت نگرفته است.
این فعال گردشگری با اعلان اینکه متاسفانه بروکراسی اداری مانع توسعه گردشگری در استان شده است، اظهار داشت: به شخصه دو سال درگیر امور اداری جهت دریافت مجوز بند ب برای اجرای تور بودم. این فرایند های اداری طاقت فرساست و همین مساله رشد گردشگری را به تعویق می اندازد.
وی در مورد انتظارات خود از دولت اشاره کرد: همه ما به مشکلات دولت واقفیم و می دانیم که شاید به لحاظ اعتباری خیلی نتواند به حوزه گردشگری کمکی کند، اما بطور قطع در تسهیل امور برای ورود بخش خصوصی به حوزه گردشگری می تواند اثرگذار باشد و حتی در بحث دریافت مالیات باید حمایت ویژه ای از فعالان این صنعت داشته باشد.
جوکار با اشاره به راه اندازی حدود ۲۰ اقامتگاه بومگردی در طول سه سال گذشته بیان نمود: دولت برای این اقامتگاه بعنوان یک سازه تسهیلات پرداخت می کند، اما در مقابل، برای جذب توریست خارجی هیچ هزینه ای نمی کند و عملا این فرایند ناقص انجام می گیرد.
وضعیت راه و اقامتگاه های استان مناسب است
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی هم در گفت و گو با ایسنا، در مورد چالش های موجود در حوزه گردشگری استان بیان نمود: یکی از نیازهای حوزه گردشگری، عرضه تسهیلات با نرخ سود کم است، اما عمدتا طرح گردشگری توسط بانکها پذیرفته نمی گردد و حتی در صورت پذیرش، خود طرح بعنوان وثیقه مورد قبول نیست.
سید حسن حسینی عوارض تغییر کاربری طرح های گردشگری و دریافت کمیسیون ماده ۱۰۱ شهرداری را از دیگر چالش های موجود برشمرد و اظهار داشت: دستگاه های اجرایی برای صدور مجوزها همکاری لازم را ندارند و طولانی بودن دریافت مجوزها به مشکلی در حوزه گردشگری بدل شده است.
وی در مورد وضعیت زیرساخت های گردشگری استان بیان نمود: وضعیت راه های استان مناسب و تعداد اقامتگاه ها هم اکنون پاسخگوی نیاز مسافران است، اما مسلما برای توسعه صنعت گردشگری باید تسهیلات با نرخ سود پایین و کمک های زیر ساختی برای پروژه های با پیشرفت بالا جهت تکمیل و راه اندازی انجام گیرد.
لزوم تغییرات موارد قانونی در مورد سرمایه گذاری بخش خصوصی
حسینی بیمه شدن و پرداخت تسهیلات را همچون نیازهای راهنمایان گردشگری دانست و اضافه کرد: راهنمایان نسبت به بروکراسی اداری گلایه دارند ولی باید اظهار داشت که فرایند صدور تمام مجوزها از راه سامانه صورت میگیرد و بروکراسی خیلی دست و پا گیر نیست.
معاون گردشگری استان مرکزی طرح مبحث اعتبارات مورد نیاز جهت زیر ساخت و تکمیل پروژها و جاذبه های تاریخی گردشگری و صنایع دستی، ضرورت حمایت های دولتی جهت فعالین گردشگری و صنایع دستی و تغییرات موارد قانونی در مورد سرمایه گذاری بخش خصوصی را همچون مطالباتی دانست که حتما در مسافرت ریاست جمهوری به استان مرکزی مطرح می شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، بعد از گذشت حدود چهار سال از طرح “تبدیل شدن استان مرکزی به مقصد جدید گردشگری”، هنوز اتفاقی در این حوزه در استان نیفتاده است. از طرفی وزیر میراث فرهنگی از زمان استقرار دولت سیزدهم تا امروز به استان مرکزی سفری نکرده است، بر این اساس امیدواریم که سفر هیات دولت به استان نقطه عطفی برای تحول در حوزه گردشگری استان مرکزی باشد.