یزد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به خصوصیت های شاخص یزد که سبب ثبت جهانی این بافت تاریخی پرارزش شده است، اظهار داشت: این تصور که میراث فرهنگی مانع پیشرفت است، اشتباست بلکه میراث فرهنگی پیشران توسعه است.
«سید عزت الله ضرغامی» در جشن پنحمین سالگرد ثبت یزد در لیست میراث جهانی یونسکو که شامگاه عید قربان در باغ جهانی دولت آباد با حضور سفرای برخی کشورها و مردم و مسؤلان استان برگزار شد، ضمن اشاره به اتفاق آرا اعضای یونسکو در جلسه نهایی تصمیم گیری در مورد ثبت جهانی یزد و نبود حتی ییک رای مخالف در اینباره، اظهار داشت: نماینده یونسکو در جریان بازدید از این بافت تاریخی پرارزش و ابنیه‎هایی مانند قنوات و بادگیرها که در حد اعجازهای بشری هستند، دیدنی‎ترین و مهم ترین خصوصیت این شهر تاریخی را قرار گرفتن مساجد یزد در کنار کنیسه و کلیسا و زندگی مسالت آمیز ادیان در کنار یکدیگر در طول تاریخ بیان کرد.
وی زندگی صلح آمیز یزدیها را در دنیا بی نظیر و الگویی برای جهانیان خواند و اظهار نمود: این رفتار ناملموس یزدیها در اولویت بیشتری نسبت به معماری و میراث فرهنگی ملموس این شهر مورد توجه برای ثبت جهانی آن در لیست یونسکو بوده است.
وزیر میراث تصریح کرد: یزد تنها این ابنیه مهندسی و اعجاب انگیز نیست بلکه به اعتقادات مذهبی، مراسمهای آیینی ویژه و توانمندی و مهارت در کنار امدن با طبیعت و خاک اینجا که تبدیل به بزرگترین شهر تاریخی و شهر خشت و گل کرده اند که در طول این سالها و هم اکنون هم درحال زندگی در آن هستند.
ضرغامی اظهار نمود: بعنوان وزیر میراث هیچ جا را به اندازه یزد ندیدیم که خودم مردم حامی و حافظ بافت تاریخی خودشان باشند.
وی افزود: یزدیها به خوبی قدر این 200 هکتار بافت تاریخی خود و حریم 700 هکتاری آنرا می دانند و شاید اگر فرهنگی یزدیها نبود برای اداره آن با مشکل مواجه می شدیم.
وزیر میراث با اشتباه خواندن این تصور که میراث فرهنگی مانع توسعه است، اظهار داشت: باید نگاه های کوتاه بینی را باید کنار بگذاریم چون که میراث فرهنگی، پیشران توسعه است و این تجربه تاریخی انباشته در واقع مدیریت داشته هایمان است.
وی اظهار داشت: اگر قنات، قنوت و قناعت را بعنوان خصوصیت یزدیها بیان می نماییم، در واقع این قنوت و قناعت آنهاست که در هم ترکیب شده تا قنات شکل بگیرد و این برگرفته از اعتقاد یزدیهاست.
وی ضمن اشاره به فناوری پیشرفته قنات بعنوان افتخار نیاکان گذشته ما، اظهار داشت: البته در کشور نمونه های دیگری مانند نظام آبی شوشتر را هم داریم که هنوز هم راهگشاست و 45 آسیاب آبی از آن بهره مند می شوند ولی قنوات نظام ابی متفاوت و به مراتب پیشرفته تری است که نشان دهنده ایمان، اعتقاد استقامت یزدیهاست.
وزیر میراث در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: به یزد ادای احترام می نماییم چون که یزد، یک ایران کوچک بلکه یک جهان کوچک شده است، یزد به اعتراف یونسکو یک الگوی جهانی بشریت و متعلق به تمدن جهانی است.
ضرغامی اظهار داشت: امروز وظیفه داریم که این فرهنگ استقامت و خودباوری و بریدن از غیر را ترویج و به تمام دنیا صادر نماییم و الگوی استقامت و همزیستی بین ادیان را بعنوان یک ذخیره پرارزش برای ایران اسلامی بین نسلهایمان ترویج و تبلیغ نماییم.
گفتنی است؛ سخنرانی استاندار یزد، برگزاری ویدئومپ، نمایش کلیپهای مختلف از بافت تاریخی یزد و اجرای سالار عقیلی از دیگر برنامه های این مراسم جشن جهانی شدن یزد بود.