به گزارش عصر توریسم قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به حذف زبان و ادبیات فارسی از کنکور سال ۱۴۰۲ واکنش نشان داد و این تصمیم متولیان را تعجب برانگیز و بلند نشدن صدای اعتراض از نهادهای رسمی و غیردولتی را تاسف بارتر خواند و از فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواست که در اصلاح این تصمیم نادرست پیشگام باشد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، میانه خردادماه ۱۴۰۱ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از حذف پرسش های درس های عمومی، همچون زبان و ادبیات فارسی از کنکور سال آینده اطلاع داد که تا کنون واکنش خیلی از نویسنده ها، داستان نویسان،، شعرا و ادبیان را به دنبال داشته است. علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی و قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ که متولی حفظ و نگهداری از میراث ناملموس و فرهنگی ایران هم است، همسو با این جریان، به این حذف واکنش نشان داده و آنرا در نقض قانون اساسی دانسته است.
دارابی در متنی که با ضمیمه تصاویری از نسخ خطی و تاریخی زبان و ادبیات فارسی منتشر نموده، چنین نوشته است: «در خبرها آمده بود که برای کنکور سراسری ۱۴۰۲ دروس عمومی همچون ادبیات و زبان فارسی حذف خواهد شد!؟
اصل ۱۵ قانون اساسی تصریح دارد که زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران، فارسی است. روز ۲۷ شهریور را در تقویم رسمی کشور «روز شهریار» و «روز زبان فارسی» ثبت کرده ایم. جای بسی تعجب از متولیان سازمان سنجش که این خطای راهبردی را بدون مشورت با اعاظم و بزرگان حوزه زبان و ادبیات فارسی مرتکب شده اند و تاسف بارتر آن که از نهادهای رسمی و غیردولتی هم صدای اعتراضی بلند نشده است!؟

زبان فارسی از گذشته در بین اقوام مختلف ایرانی نقش رابط و همزه وصل را ایفا کرده است. ایران کشوری با گویش های مختلف [است]؛ گیلکی، ترکی، بلوچی، لری، کردی، ترکمن، تاتی، ارمنی، آشوری و…
ایران، افغانستان، تاجیکستان سه کشوری هستند که زبان رسمی آنها فارسی است، حتی فراتر از این سه کشور در بخش هایی از ازبکستان و چین.
زبان فارسی که امروزه با آن تکلم می نماییم از قرن سوم هجری، زبانِ کتابت شده است. از هزار و صد سال پیش خیلی از آثار، سروده ها، کتب و مقالات به زبان فارسی در سرتاسر دنیا در کتابخانه ها، دانشگاه ها قرار دارد.
دکتر حسن انوری، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی در بیان اهمیت و خصوصیت های زبان فارسی افزون بر نکات پیش گفته، تصریح دارد که «زبان فارسی پیش از فرانسوی و انگلیسی، زبان بین المللی بوده است. از هندوستان تا جنوب شرقی اروپا و از آنجا تا امپراطوری عثمانی.»

شاهکارهای جهانی، چون شاهنامه فردوسی، دیوان کبیر مولانا، کلیات سعدی، دیوان حافظ و… همه به زبان فارسی سروده شده است. از میان شش هزار زبان رایج در دنیا چند زبان قادر بوده است چنین شاهکارهایی خلق کند؟
زبان و ادبیات فارسی، زبان هویتی و میراثی ما است. باید هر میزان می توانیم در حفظ، اشاعه، ترویج و اهمیت دادن آن همه تلاش نماییم. اصلاح تصمیم نادرست سازمان سنجش در حذف درس زبان و ادبیات فارسی از کنکور سال آینده، اولین گام است.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای مطالبه این امر باید پیشگام باشد.»

منبع: