عصر توریسم: خوزستان معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی در مسافرت به شهرستان آبادان و بازدید از تأسیسات بندری این شهر اظهار داشت: هماهنگی هایی باید در سطح دولت صورت گیرد که اسکله های نفتی مطلوب پس از بررسی های فنی و ایمنی، توسط اداره بندر و دریانوردی شهرستان آبادان مورد بهره برداری گردشگری قرار گیرند.
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، امروز جمعه از مسیر فرودگاه آبادان وارد خوزستان شد.

شالبافیان در مسافرت یک روزه خود که بمنظور پیگیری و اجرائی شدن مصوبات سفر روزهای گذشته عزت اله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان خوزستان انجام شد، در امتداد توسعه گردشگری شهرستان های خرمشهر و آبادان، از ظرفیت های موجود در این شهرستان ها بازدیدها کرد.

او بعد از بازدید از بافت تاریخی و منظر صنعتی شهرستان آبادان همچون بریم و بوارده، از معماری منتسب به صنعت نفت این شهر دیدن کرد و طی بازدید خود ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و همکاری وزارت نفت در حفاظت و مرمت بناهای باارزش حوزه صنعت نفت، درباب تبدیل و ترویج این بناها به اماکن گردشگری نظرات خودرا ابراز کرد.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی در ادامه از تک بناهای تاریخی شاخص مانند نخستین اسکله ها، نخستین ساختمان بندر، نخستین ساختمان روابط عمومی متعلق به صنعت نفت و دیگر بناهای باارزش نیز بازدید و سپس در جریان بازدید از باغ موزه دفاع مقدس، درباب توسعه و تکمیل این باغ موزه با مسئولان حاضر گفتگو و بر اقدامات اجرائی در این زمینه تاکید کرد.
او همین طور سری نیز به تأسیسات بندری و ظرفیت های موجود، سکوها، اسکله های نفتی و اسکله های بندر آبادان زد و در محل با مدیران و کارشناسان بندر آبادان در باب برنامه ریزی برای شروع گردشگری دریایی و دائمی کردن آن گفت و گو کرد.
شالبافیان طی این گفتگوها تاکید کرد: هماهنگی هایی باید در سطح دولت صورت گیرد که اسکله های نفتی مطلوب پس از بررسی های فنی و ایمنی، توسط اداره بندر و دریانوردی شهرستان آبادان مورد بهره برداری گردشگری قرار گیرند.
او خطاب به مسئولان محلی حاضر اضافه کرد: موضوع کمک و اعطای تسهیلات فنی و اعتباری به فعالان حوزه گردشگری دریایی و چگونگی تبلیغ و معرفی این نوع از گردشگری باید مورد توجه جدی قرار گیرند.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی طی سفر خود در بازدید از روستاهای حاشیه بهمنشیر و نخلستان های اروندکنار و بهمنشیر نیز عنوان کرد: موضوع چگونگی تکمیل و اصلاح زیرساخت ها و همین طور اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران با اولویت جوامع محلی باید حتما در این مناطق ارزیابی شود.
او موضوع گردشگری در شهرستان های خرمشهر و آبادان را بسیار حائز اهمیت خواند و اضافه کرد: دستگاه های ذی ربط مانند منطقه آزاد اروند، شرکت نفت، مرزبانی، نیروی انتظامی و همین طور میراث فرهنگی باید در قالب یک برنامه واحد و هماهنگ، موضوع توسعه و ترویج گردشگری را در شهرستان های خرمشهر و آبادان پیگیری کنند.
شالبافیان در ادامه سفر خود، از تأسیسات گردشگری و بندری شهرستان خرمشهر و اسکله های گردشگری که در شهرستان راه اندازی شده است بازدید کرد و با مدیران و مسئولان اداره کل بندر و دریانوردی شهرستان دیدار و گفت و گو کرد.
وی در این دیدار ضمن تاکید بر رونق گردشگری در خرمشهر اظهار نمود: «به منظور رونق حوزه گردشگری در خرمشهر، باید راه کارهای برون رفت از این چالش بررسی شود و درباب نحوه همکاری و تسهیل در رواج و توسعه گردشگری آبی با بهره گیری از ظرفیت های موجود، تبادل نظر صورت گیرد.
معاون گردشگری کشور در بخش پایانی سفر خود، از انواع سرمایه گذاری های بخش خصوصی در ایجاد تأسیسات گردشگری خصوصاً مواردی که با رویکرد بهره گیری از معماری سنتی و اقلیم منطقه و همین طور معرفی آداب و رسوم ساکنان شهرستان های آبادان و خرمشهر هستند، با هدف رفع مشکلات و تسهیل گری در روند توسعه و ترویج تأسیسات مورد اشاره بازدید کرد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، در جریان بازدیدهای علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، محمدحسین ارسطوزاده مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، سیدمجتبی محفوظی و سیدلفته احمدنژاد نمایندگان مردم آبادان و خرمشهر در مجلس شورای اسلامی و سجاد پاک گهر رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خرمشهر او را همراهی می کردند.

منبع: