عصر توریسم: بازار قزوین در کمتر از یک هفته، دو بار طعمه حریق شد. بامداد امروز قسمتی از این بازار که به قسمت های تاریخی و سنتی نزدیک است، آتش گرفت. بااینکه بازار تاریخی و قدیمی قزوین از هر دو حریق جان سالم به در برد، اما همچنان اطفاء آتش با اهمیت ترین چالش است. مدیرکل میراث فرهنگی قزوین حالا بعد از حریق دوم، گفته که برای ایجاد سیستم های اطفاء حریق و لوله کشی آب در بازار قزوین آماده همکاری است.
چهار روز قبل (بیست و ششم تیرماه) یکی از مغازه های بازار قزوین در راسته سنتی ها در آتش سوخت. هشدارهایی درباره تکرار حریق در این بازار تاریخی داده شد اما بامداد چهارشنبه، ۲۹ تیرماه بازار قزوین روز خود را، بار دیگر با حریق شروع کرد.
بااینکه این بخش از بازار که بامداد چهارشنبه سوخت به نسبت حریق قبلی مشکلات کمتری برای اطفاء حریق داشت، اما در کل، ترافیک در مسیرهای ارتباطیِ بازار قزوین و نبود فضایی برای استقرار ماشین های آتش نشانی، اطفاء حریق را در این محدوده با مشکل جدی مواجه کرده، به شکلی که هشدار و تذکرهای چندباره شورای شهر قزوین را در پی داشته است.
اینک، علیرضا خزائلی ـ مدیرکل میراث فرهنگی قزوین ـ در گفت و گو با ایسنا درباره حل این چالش ها باتوجه به اینکه بازار قزوین در سال ۱۳۵۶ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است و با محدودیت هایی در ساخت و ساز مواجه می باشد. به حضور نیروهای یگان ویژه میراث فرهنگی در کنار آتش نشان ها در حریق اخیر بازار اشاره نمود و اضافه کرد: مهم ترین مطالبه مردم قزوین و میراث فرهنگی ایجاد ساز و کارهای لازم برای ایمنی بازار قزوین است. امیدواریم این پروژه (ایمن سازی) که طولانی شده است، زودتر اجرائی شود و اداره میراث فرهنگی قزوین آماده هرگونه همکاری برای ایجاد سیستم های اطفاء حریق و تامین ایمنی بازار است.
او درباره اقدامات میراث فرهنگی برای پیش گیری از وقوع خطراتی چون حریق در بافت تاریخی بازار قزوین، اظهار نمود: ابتدا باید بررسی کرد که علت این حریق ها چیست و بر این اساس، مشکلاتی را که سبب چنین خطراتی می شود، برطرف نماییم. در حریق های قبلی بحث کاربری پرخطر مطرح بود، در چنین مواردی واحدهای تجاری با مواد اشتعال زا سر و کار دارند که وجود این کاربری ها در هر نقطه شهر خطرناکست و در بازار قزوین هم سبب حریق می شود. همین طور مواردی داشتیم که سیستم برق مغازه اتصالی کرده و موجب حریق شده است. رفع چنین معایبی بر عهده مالکان و بهره برداران است و حتما باید این موارد رفع گردد و ایمنی و امنیت کافی برقرار شود.
مدیرکل میراث فرهنگی قزوین با اشاره به اینکه بررسی علل وقوع آتش سوزی، حوزه تخصصی کارشناسان آتش نشانی است، اظهار داشت: مرجع اولیه اعلام کننده درباره علت حریق بازار قزوین چه در چند روز قبل و چه امروز، آتش نشانی است و باید این کارشناسان نظریات خودرا اعلام کنند. دلیلهای ما فقط در خصوص حدس و گمان و شنیده هاست. ضمن اینکه در شهرداری و سایر دستگاه های دولتی قوانین برای نظارت بر کاربری ها و حفاظت بناهای تاریخی وجود دارد و باید بر اجرای این قوانین تاکید و نظارت کرد و متخلفان شناسایی شوند.
خزائلی همین طور با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی با لوله کشی آب برای اطفاء حریق در بازار قزوین هیچ مخالفتی ندارد، اضافه کرد: در چند سال قبل هم اعلام کردیم که میراث فرهنگی برای انجام این اقدام همکاریهای لازم را انجام می دهد، اما این اقدام باید دارای شأن و شئونی باشد که به بنای بازار صدمه ای وارد نکند. در حقیقت بحث ایجاد امنیت و ایمنی از الزامات یک بناست. باید لوله کشی آب در بازار قزوین متفاوت تر از یک بنای معمولی باشد. نمونه واضح این امر سیستم اطفاء حریق در کاروانسرای «سعدالسلطنه» است که یک بنای ثبتی است. تاکید میراث فرهنگی به نحوه ی اجرای این اقدامات است که شأن بنای تاریخی را حفظ کند.
در ادامه ویدئویی از آتش سوزیِ چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ در بازار قزوین را مشاهده می کنید:

منبع: