لیست جدید قوی ترین پاسپورت های جهانی در سال 2022 درحالی اعلام گردید که سه کشور آسیایی قوی ترین پاسپورت های جهان را از آنِ خود کردند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از سی ان ان، شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت Henley & Partners گزارش جدیدی را درباره بالاترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۲ منتشر نموده است، بر این اساس ژاپن با پیشی گرفتن از سنگاپور و کره جنوبی قوی ترین گذرنامه را در اختیار دارد؛ شهروندان ژاپن می توانند بدون ویزا به ۱۹۳ مقصد سفر کنند. دارندگان گذرنامه های سنگاپور و کره جنوبی نیز بدون ویزا به ۱۹۲ مقصد دسترسی دارند.
بعد از این سه کشور آسیایی، شماری از کشورهای اروپایی جایگاه های برتر در لیست قوی ترین گذرنامه های جهان در سال ۲۰۲۲ را در اختیار گرفته اند؛ آلمان و اسپانیا با امکان دسترسی به ۱۹۰ مقصد مشترکا در رتبه سوم و فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با دسترسی به ۱۸۹ کشور، بطور مشترک در رتبه چهارم این لیست قرار دارند.
اتریش، دانمارک، سوئد و هلند در جایگاه پنجم و فرانسه، ایرلند، پرتغال و بریتانیا در رتبه ششم قرار گرفته اند.
در رتبه هفتم این لیست را کشورهای نیوزلند، بلژیک، نروژ، سوئیس و ایالات متحده آمریکا به خود اختصاص داده اند. آمریکا تا سال ۲۰۱۴ مشترک با بریتانیا دارای قوی ترین پاسپورت بود. خیلی از کارشناسان تنزل قدرت پاسپورت این کشور را بیشتر به سیاست های بین المللی آن ربط داده اند.
گذرنامه ایران نیز در این رتبه بندی در جایگاه صد و دوم قرار دارد. شهروندان ایرانی در حال حاضر امکان دسترسی بدون ویزا به ۴۳ مقصد را دارند. قزاقستان نیز بتازگی با ایران لغو ویزا کرده که در رتبه بندی جدید ایران و تعداد کشورهایی که محدودیت ویزا را برای شهروندان ایرانی برداشته اند، لحاظ نشده است.
افغانستان با دسترسی بدون ویزا به ۲۷ کشور بار دیگر در جایگاه صد و دوازدهم و پایین ترین رتبه این لیست قرار گرفته است. عراق نیز با ۲۹ مقصد در رتبه صد و یازدهم دیده می شود. سوریه، پاکستان، یمن، سومالی، نپال و فلسطین بطور مشترک و کره شمالی نیز به ترتیب جایگاه های ۱۱۰ تا ۱۰۵ این لیست را به خود اختصاص داده اند.
با این وجود، با کاهش محدودیت های مسافرتی نشانه های امیدوارکننده ای برای بهبود جایگاه گذرنامه های ضعیف ظاهر شده است.
بر طبق این گزارش جدید، دارندگان گذرنامه هندی حالا همچون وضعیت قبل از همه گیری کرونا می توانند دسترسی بدون محدودیت به ۵۷ مقصد داشته باشند، این در حالیست که این تعداد در سال ۲۰۲۰ به ۲۳ مقصد کاهش پیدا کرده بود.
در پی هجوم روسیه به اوکراین نیز دارندگان گذرنامه روس بیش از هر زمان دیگری با محدودیت سفر به سایر نقاط جهان مواجه گشته اند.
این گزارش، محدودیت های موقتی و یا ممنوعیت سفرهای هوایی را در نظر نگرفته است، در نتیجه با توجه به این که گذرنامه روسیه با امکان دسترسی بدون ویزا به ۱۱۹ کشور، حالا در جایگاه پنجاهم این لیست قرار دارد، اما در واقعیت ورود شهروندان روسیه به خیلی از این مقاصد امکان پذیر نیست.
گزارش شرکت «هنلی» یکی از چندین گزارشی است که توسط شرکت های مختلف برای رتبه بندی گذرنامه ها اعلام می شود. گزارش شرکت «هنلی» ۱۹۹ پاسپورت را با توجه تعداد مقاصد بدون ویزایی که در دسترس قرار می دهند، رتبه بندی می کند.

دسته‌ها: توریسم