عصر توریسم: اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان برخوار و دولت آباد، اظهار داشت: چون در این شهرستان هیچ مرکز اقامتی برای گردشگران وجود ندارد و زیرساخت های اولیه گردشگری فراهم نیست، مسافران به شکل گذری به برخوار می آیند و بسیاری هم بنابراین به این شهر سفر نمی کنند.

نسرین غزنوی در گفتگو با ایسنا درباره وضعیت آثار تاریخی و گردشگری شهرستان برخوار و دولت آباد، اظهار نمود: حدود ۵۰۰ اثر تاریخی و محوطه باستانی در این شهرستان شناسایی شده که از این تعداد ۲۲ اثر ثبت ملی شده است. مسجد و منار سین، امامزاده عبدالمومن حبیب آباد، خانه های تاریخی شهر دستگرد، حمام دستگرد و برج های کبوتر دولت آباد و شاپورآباد از شاخص ترین بناهای تاریخی شهرستان برخوار و دولت آباد به حساب می آید.

وی اضافه کرد: تمام آثار تاریخی شهرستان احتیاج به مرمت دارند و برای مرمت این آثار به بودجه میلیاردی نیاز است و اگر برای هر بنا ۳۰۰ میلیون تومان در نظر بگیرم تقریباً ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. سال ۱۴۰۰ بودجه اختصاصی برای مرمت بناهای تاریخی ۱۵۰ میلیون تومان و برای سال جاری هم همین مقدار بودجه تخصیص یافته است که با این مبلغ ناچیز تنها می توانیم یک یا دو اثر تاریخی را به شکل جزئی مرمت نماییم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان برخوار و دولت آباد، اظهار داشت: دانش پخت نان سنتی شهر کمشچه بعنوان میراث ناملموس این شهرستان به ثبت ملی رسیده است. همینطور دانش کشت نوعی از خربزه در شهر سین و تعزیه شهر برخوار بعنوان میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده است.

غزنوی افزود: چون شهرستان برخوار و دولت آباد یک شهرستان مذهبی به حساب می آید طبیعتاً بقاع متبرکه بیشترین توریست را به خود جذب می کنند و در واقع گردشگری مذهبی نمود بیشتری دارد. پس از گردشگری مذهبی با عنایت به وجود مناطق صنعتی که در شهرستان وجود دارد میتوان روی توریست صنعتی برای آینده برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ هزار توریست به شهرستان برخوار و دولت آباد سفر می کنند، اضافه کرد: در روزهای تعطیلات و بخصوص در نوروز ۱۴ هزار توریست به شهر برخوار می آیند، اما چون در شهرستان هیچ مرکز اقامتی برای گردشگران وجود ندارد و زیرساخت های اولیه گردشگری فراهم نیست مسافران به شکل گذری به برخوار می آیند و بسیاری هم بنابراین به این شهرستان سفر نمی کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان برخوار و دولت آباد درباره خانه های بومگردی، اظهار نمود: برای ۵ خانه بومگردی به شکل صدور موافقت اولیه اقدام شده و هنوز هیچ یک از این خانه ها پروانه بهره برداری دریافت نکرده اند تا بتوانند به شکل رسمی توریست بپذیرند. خانه های بومگردی مذکور درحال مرمت هستند که بعد از تکمیل مرمت و تجهیز کامل برای این خانه ها مجوز بهره برداری صادر می شود. هیچ هتلی هم در شهرستان وجود ندارد تا پذیرای گردشگران باشد.

غزنوی اظهار داشت: پس از شهر اصفهان بیشترین کارگاه های صنایع دستی(۷۰۰ کارگاه) در شهرستان برخوار وجود دارد که بیشتر از ۳ هزار هنرمند صنعتگر در این کارگاه ها در رشته های مختلف کار می کنند. چاپ قلمکار، منبت، فیروزه کوبی، میناکاری، معرق، قلم زنی و ملیله سازی جزءِ رشته های شاخص صنایع دستی شهرستان هستند. برخی از این هنرمندان بیمه هستند و چند سال است که بیمه شده جدید صنایع دستی نداریم که البته این مشکل در کل کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان پارک جنگلی حبیب آباد است و در یکی از مناطق کوهستانی سنگ های فسیلی هم وجود دارد، اما روی این ظرفیت های گردشگری کار زیادی نشده است. سایت فسیلی برخوار به ثبت ملی اداره محیط زیست رسیده است. احتیاج به سرمایه گذاری در این بخش ها وجود دارد و از هفت شهرداری که داریم بعضی از این شهرداری ها به شکل محدود با هزینه خود آثار تاریخی را مرمت می کنند.

منبع: