به گزارش عصر توریسم قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بافت تاریخی یزد با وجود بارش ۱۰ برابری(نسبت به سال های قبل) سالم مانده و از میان ۲۳ هزار پلاک ثبتی واقع در محدوده ثبت جهانی، ۲۰۰ خانه تخریب کلی شده (حدود یک درصد) و به۴۰۰ خانه آسیب و خسارت جزیی وارد شده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی دارابی روز جمعه با انتشار تصاویری از سفر و بازدید از مناطق مختلف بافت تاریخی یزد در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: در پنجم اردیبهشت ۶۷۳ هجری شمسی به مدت پنج شبانه روز آسمان غرید و بارید و همه جای یزد در آب فرا گرفت. نزدیک به ۲۰۰ سال بعد (۸۶۰ ﻫ. ش) سیل ویرانگر دیگری آمد که جز محله حرم امامزاده جعفر (ع) چیزی از یزد باقی نماند. خرابی ها بگونه ای بود که تا اوایل دوران صفویه آثار آن برجای مانده بود.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: سومین سیل ویرانگر در سال ۱۳۳۵ بود و از آن سالها تا بهار ۱۴۰۰ و اینک تابستان ۱۴۰۱ مردم یزد شاهد چنین سیلی نبوده اند.
دارابی اضافه کرد: در سفری که به استان یزد متعاقب سیل اخیر داشتم، دکتر مهران فاطمی استاندار یزد میزان خسارت وارده در استان را بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان و ساخت حداقل ۱۰۰۰ خانه مسکونی در شهر و روستا برآورد اولیه کرده است.
بافت تاریخی سالم مانده است
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: از میان ۲۳ هزار پلاک ثبتی واقع در محدوده ثبت جهانی، ۲۰۰ خانه تخریب کلی شده است (حدود یک درصد) و ۴۰۰ خانه آسیب و خسارت جزیٔی به آن وارد شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: بافت تاریخی(یزد) با این همه میزان بارش که ۱۰ برابر بارش سالانه یزد بوده است سالم مانده است. (بارش سالانه ۵۱ میلی متر بعنوان خشک ترین مرکز استان ایران) با اینکه در جاهای مختلفی از آن، ازجمله محله زرتشتیان آسیب های زیادی دیده است.
دارابی اظهار نمود: میزان خسارت وارده (برآورد اولیه) بر بافت تاریخی واقع در محدوده ثبت جهانی قریب به ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. که گزارش آن به دولت محترم ارسال شده است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: یزد اولین شهر خشت خام جهان است. بافت تاریخی یزد در ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ ثبت آثار ملی و در سال ۲۰۱۷ میلادی در چهل و یکمین نشست یونسکو ثبت جهانی شده است.
ضرورت طراحی نظام جامع شهری و روستایی در مناطق پر خطر بلایای طبیعی و اقلیمی
وی تصریح کرد: ایران کشوری در کمربند سیل – زلزله و بلایای طبیعی است. همه دستگاههای مسیٔول موظف به طراحی نظام جامع شهری و روستایی بخصوص در مناطق پرخطر مبتنی بر این ملاحظات اقلیمی هستند.
دارابی تصریح کرد: آموزش عمومی، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم وظیفه بس خطیر نهادهای آموزشی، تعلیم و تربیت، خانواده و امروزه رسانه های دیداری و شنیداری، مکتوب و بخصوص رسانه های نوین است.
دارابی خاطرنشان کرد: یزد شهر بادگیرها، دارالعباده، دارالعلم، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب و ادیان است قدرش را بدانیم.

منبع: