به گزارش عصر توریسم، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: نهضت بزرگی باید برای تولید محتوا و معرفی ظرفیت های پایگاه های ملی و جهانی تشکیل گردد و در حوزه میراث فرهنگی باید بتوانیم با قدرت با کمک مدیران پایگاه ها به تولید محتوا بپردازیم.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، علی دارابی روز یکشنبه -۲۳ مرداد ۱۴۰۱- در پنجمین همایش افق تحول که با حضور مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی در محل سالن اجتماعات وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، در ابتدای صحبت های خود با تبریک فرارسیدن روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاری در حقیقت حرکت در میدان خطر و میدان مین است و خبرنگاران هستند که خیلی از خطرها را برای اطلاع رسانی، آگاه سازی و شفاف سازی به جان می خرند. ما در این وزارتخانه شکایتی نسبت به خبرنگاری نخواهیم داشت، مدیران استانها و شهرستان ها باید سطح تعامل و مدارا را بالا ببرند و اگر خبرنگاری در مورد مسائل شخصی، پرسشی دارد برپایه وظیفه اش عمل می کند، شکایت از خبرنگاران جزو سیاست های این وزارتخانه و مهندس ضرغامی نیست.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی افزود: ما باید به درک مشترک برسیم و اهداف بلندی را که داریم با تعامل باهم جلو ببریم. تاریخ ایران پهلو به تاریخ دنیا می زند، این ملت با فرهنگ در گذشته کوشش های زیادی برای حفظ میراث فرهنگی داشته است. در طول تاریخ قوانین گوناگونی داریم و در طول تاریخ میراث فرهنگی کشورمان را حفظ کردیم که البته شاهکار ما در دوران دفاع مقدس بود که آثار تاریخی ما حفظ شد، در اوج جنگ سازمان میراث فرهنگی تشکیل می شود و قوانین عالی برای صیانت از میراث فرهنگی تدوین می شود که واقعا جای قدردانی و تشکر دارد.
معاون میراث فرهنگی کشور افزود: ۱۵۰ پایگاه ملی و جهانی داریم که هر کدام در جای خود باارزش است. فلسفه وجودی پایگاه ها را میتوان با نامگذاری سال جاری از جانب رهبر معظم انقلاب هم بررسی کرد چون که امروز نگاه توسعه ای به پایگاه ها داریم و آن تقدم کیفیت بخشی به کمیت است، به همین دلیل پایگاه ها در چشم انداز پیش رو، نهادی هستند که دارای جایگاه و ارزش بالایی هستند، به عنوان مثال ما قائل به این هستیم که صیانت از میراث فرهنگی امری فرابخشی است و پیشران این مساله در خط مقدم پایگاه ها هستند و به همین دلیل پایگاه ها با قوت و حفظ شان و منزلت به کارهای خود ادامه خواهند داد.
دارابی تصریح کرد: با اینحال این مسائل دلیلی بر این نمی گردد که ما صدمه شناسی نکنیم بلکه مسائل مختلف باید احصا و بررسی شود و جلسه امروز و فردا برای همین است که با کمک شما مدیران پایگاه ها به یک سازوکار برسیم. در دوره مدیریت مهندس ضرغامی رویکرد وزارتخانه بر چهار اصل تغییر، تحول، توسعه و فناوری است. پایگاه های میراث ملی و جهانی هم باید بر طبق این چهار مبحث خویش را بروزرسانی کنند.
این مقام مسئول افزود: ارتباط و پیوند پایگاه ها با ادارت کل، پیوند موثر پایگاه ها با سایر دستگاهها، جوامع محلی و مردم باید مشخص و معین شود چون که ارتباط پایگاه ها با جوامع محلی و مردم رگ ارتباطی است که نباید قطع شود. ما بدون مردم نمی توانیم کاری انجام دهیم. مقدمات تشکیل انجمن خیران میراث فرهنگی انجام شده و امید داریم این انجمن بزودی تشکیل گردد.
دارابی در ادامه اظهار داشت: نهضت بزرگی باید برای تولید محتوا و معرفی ظرفیت های پایگاه های ملی و جهانی تشکیل گردد و در زمینه میراث فرهنگی باید بتوانیم با قدرت با کمک مدیران پایگاه ها به تولید محتوا بپردازیم. ضمن اینکه از نظر من پایگاه ها مرکز تربیت نیروهای متخصص در زمینه میراث فرهنگی است و باید کارگاه های آموزشی به صورت منظم در پایگاه ها اجرا شود و کادرسازی و تربیت نیرو در پایگاه ها صورت گیرد.»

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه با اشاره به تجربه خوب برگزاری برنامه ها و رویدادهای نوروز ۱۴۰۱ در پایگاه ها اظهار داشت: یکی از عناوینی که در پایگاه ها باید به آن توجه گردد تدوین تقویم رویدادها است. یکی از مسئولیت های ما در زمینه میراث فرهنگی اجرای برنامه های با نشاط و مفرح است و در این میان پایگاه ها نقش مهمی دارند تا مانند نوروز ۱۴۰۱ با تدوین تقویم رویدادها برنامه های جذابی را برای گردشگران برگزار کنند.
دارابی در ادامه به مهم ترین برنامه های معاونت میراث فرهنگی برای پایگاه ها اشاره نمود و اضافه کرد: «کی از برنامه های این معاونت توجه به نیروی انسانی تخصصی است. در معاونت میراث فرهنگی باید بتوانیم نخبه ترین و تخصصی ترین نیروها را جذب نماییم. البته می دانیم که مبحث حقوق و دستمزد نیروهای انسانی از اهمیت بالایی برخوردارست و برای همین مهندس ضرغامی در ماه دوم مسئولیت خود در این وزارتخانه نامه ای را به رئیس جمهوری در این زمینه نوشتند و خوشبختانه با دستور آیت الله دکتر رئیسی حقوق های کارکنان و مدیران پایگاه ها که قبلا با تاخیر پرداختمی شد از فروردین سال جاری بموقع درحال پرداخت است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: نهضت روایتگری در پایگاه های میراث فرهنگی باید آغاز شود. ضمن اینکه باتوجه به اهمیت نظم باید شاهد یکپارچگی نظم و تکریم در پایگاه ها از شروع بازدید گردشگران تا انتهای آن باشیم. ضمن اینکه یکی از موضوعات مهم حالا در دنیا دیپلماسی عمومی است که زبان این دیپلماسی فرهنگ است که باید بتوانیم از این طریق به معرفی فرهنگ و هویت کشور کمک نماییم.
منبع: