به گزارش عصر توریسم، اصفهان مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت اظهار داشت: روستای تاریخی و دیدنی «زرنه» تنها روستای ارمنی نشین کشور است، اما هنوز به درستی از ظرفیت های گردشگری آن استفاده نشده است.

جواد فرهادی در گفت و گو با ایسنا درباره ی روستای زرنه که در شهرستان بوئین میاندشت قرار دارد، اظهار نمود: روستای زرنه تنها روستای ارمنی نشین کشور است که تمام ساکنان آن ارمنی و مسیحی هستند. در این روستا یک کلیسای تاریخی به نام «غوکاس» با قدمت ۲۵۰ سال وجود دارد که تا حالا چندبار مورد مرمت قرار گرفته است و هنوز هم از این کلیسا ارمنیان این روستا برای دعا و جشن گرفتن اعیاد استفاده می نمایند.

وی اضافه کرد: ارامنه این روستا چهار عید بزرگ دارند که هر کدام از این اعیاد مراسم خاص خودرا دارد. یکی از آیین های این روستا مراسم «آب پاشان» است که تا پیش از کرونا حتی از خارج کشور برای انجام این مراسمِ سه روزه به روستای زرنه می آمدند. جشن انگور و عید قربان از دیگر اعیاد ارمنیان این روستا است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، اظهار داشت: البته عید قربان مسیحیان روستای زرنه متفاوت با عید قربان مسلمانان است که طی آن مسیحیان ۴۰ روز روزه می گیرند و از گوشت در طول این مدت استفاده نمی کنند. به مناسبت به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی(ع) که طبق اعتقادات آنان برای مردم و در راه اعتلای بشریت قربانی و به صلیب کشیده شد، این روز را عید قربان نامیده اند و چیزی تحت عنوان سوگواری ندارند.

فرهادی اشاره کرد: یکی از ظرفیت های گردشگری روستای زرنه وجود بیشه زار«پِلیستون» است که جاذبه طبیعی شمرده می شود. در کل روستای زرنه دارای جاذبه های گردشگری زیادی است، بطوریکه به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری اداره میراث فرهنگی شمرده می شود. جمعیت این روستا تحت تأثیر ییلاق و قشلاق است، بطوریکه در تابستان جمعیت روستای زرنه بیشتر می شود.

وی افزود: روستای زرنه در ۸ کیلومتری شهر بوئین میاندشت قرار دارد و جاده مواصلاتی آن آسفالت و از کیفیت نسبتاً مناسبی برخوردارست. ۳۵ خانوار در این روستا زندگی می کنند و کل جمعیت آن ۱۰۲ نفر و شغل ساکنان آن دامداری و کشاورزی است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، اشاره کرد: در کل اقداماتی را برای شناساندن بهتر روستای زرنه انجام داده ایم، اما با توجه به این که تنها چند سال است که بوئین میاندشت، شهرستان شده، در سالهای قبل اقدامات مؤثری برای معرفی این روستا نشده است. شهرستان بوئین میاندشت شهرستانی پنج قوم(فارس، گرج، تُرک، لُر، ارمنی) است که به شکل متمرکز در آن زندگی می کنند.

فرهادی اظهار داشت: روستای «زَرنه» دارای یک قبرستان بزرگ یک هکتاری با قبرهای دوطبقه و سنگ های مُنقش است. در روزهای نوروز روزانه ۱۵۰۰ نفر از این روستا دیدن می کنند و در طبیعت زیبای آن اسکان می یابند. هنوز مرکز اقامتی در این روستا راه اندازی نشده است، اما در تلاش هستیم یک مرکز اقامتی مناسب با مشارکت ساکنان آن در روستای زرنه راه اندازی نماییم.