به گزارش عصر توریسم، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از طریق اندازی ۳۵ موزه جدید اطلاع داد و اظهار داشت: در ۱۱ ماه گذشته بیشتر از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار توریست خارجی به ایران آماده اند و این تعداد در حال افزایش می باشد.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی سه شنبه شب در برنامه صف اول عنوان کرد: از آغاز مسئولیت من در وزارت میراث فرهنگی، همه فعالان صنعت توریسم گفتند که مسئله اول توقف گردشگری به خاطر انتشار کرونا است، به سبب نگرانی هایی که در انتشار کرونا وجود داشت ورود توریست به کشور متوقف شده بود، با برنامه ریزی که انجام شد و دستور العمل هایی که در دولت و ستاد ملی کرونا تصویب گردید و اعتماد رئیس جمهوری، از آبان ماه ۱۴۰۰ محدودیت صدور روادید برای توریستهای خارجی لغو شد.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: در ۱۱ ماه گذشته بخصوص بعد از صدور مجدد روادید، بیشتر از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار توریست خارجی ( حدود ۳ میلیون گردشگر) به ایران سفر کرده اند، این رقم جدا از توریست درمانی است که در زمان کرونا هم به ایران می آمدند، درهای گردشگری تازه باز شده و تورها به ایران می آیند و به سرعت این رقم درحال افزایش است.
ضرغامی اظهار داشت: طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری، صنعت توریسم تا اواخر سال ۲۰۲۴ به وضعیت عادی پیش از کرونا باز می گردد، این صنعت صدمه جدی دیده و حدود دو سال طول می کشد خسارت های آن جبران شود، اما با تلاش و برنامه ریزی های ما گردشگری در ایران زودتر از این موعد راه خواهد افتاد.
وی تصریح کرد: سال جاری در زمینه گردشگری داخلی رشد ۴۰ درصدی نسبت به آمارهای پیش از کرونا داشتیم، در نوروز ۱۴۰۱ با سونامی سفر مواجه بودیم، ۲۳ دستگاه در ستاد هماهنگی خدمات سفر با محوریت وزارت میراث فرهنگی فعالیت کردند خیلی از مشکلات با هماهنگی بین بخشی حل شد، حتی برخی استان ها بحران اماکن اقامتی داشتند که جلوی آن گرفته شد.
ضرغامی اضافه کرد: حالا در گردشگری داخلی وضع خوبی داریم، خیلی از هتل ها که در دو سال قبل خالی بود و برای آنها مسافر وجود نداشت، نرخ اشغال کامل دارند، اگر همان روند دوران کرونا را ادامه می دادیم و رها می شدند، امکان احیا و بازگشت وجود نداشت اما حالا رونق پیدا کرده اند.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: در ۱۱ ماه گذشته ۳۵ موزه جدید در سرتاسر کشور راه اندازی شده و الان تعداد موزه ها از مرز ۸۰۰ موزه عبور کرده اما هنوز امکان نمایش فقط ۱۰ درصد آثار موزه ای را داریم. با پدیده نامبارکی به نام مخزن مواجهیم و باید تعداد موزه های کشور افزایش یابد.
وی توضیح داد: ۳۵ هزار محوطه تاریخی ثبت شده داریم اما برای مرمت و نگهداری آنها بودجه ناچیز و محدودی داریم، به صورتی که بر مبنای بودجه، میانگین روزی ۳۰۰ هزار تومان برای حفظ و نگهداری هر اثر داریم.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کشور گرفتار عقب ماندگی است، برای کارنامه دولت در یک سالگی ۳۰ مسأله احصا کردیم که در ۶ صفحه به دولت و مردم گزارش داده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: نگاه ما به وزارت میراث فرهنگی، رویکرد تحولی و پروژه محور است و آرام آرام مسایل را با هم اندیشی کارشناسان و متخصصان در هر سه حوزه تخصصی حل خواهیم کرد.
ضرغامی اضافه کرد: در ۱۱ ماه گذشته با ۸۰ نفر از باستان شناسان و اساتید میراث فرهنگی در دو جلسه چندین ساعته گفتگو و اولویت ها را روشن کردیم. همینطور با فعالان صنعت توریسم از هتل داران و تورگردانان تا راهنمایان تور و فعالان صنایع دستی جلسات مشورتی برگزار کردیم.
وی تنوع جاذبه گردشگری مزیت نسبی ایران در منطقه دانست و بیان نمود: ایران هراسی یکی از موانع اصلی توسعه و رونق گردشگری کشور است. حالا هم رقیبان ما در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حتی دشمنان ما در آمریکا و اروپا روی ایران هراسی کار می کنند و ضد تبلیغ انجام می دهند.
ضرغامی تصریح کرد: قطر برای جام جهانی ۲۰۰ میلیارد دلار فقط در زمینه جذب توریست سرمایه گزاری نموده در حالیکه هیچکدام از کشورهای منطقه ما مزیت های متنوع گردشگری از تاریخی طبیعی فرهنگی و درمانی ما را ندارند.
وی توضیح داد: البته زیرساخت های گردشگری باید تقویت و همه امکانات و تجهیزات مورد نیاز سفر و گردشگران باید فراهم گردد.
وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: گردشگری دریایی یکی از مهم ترین مزیت های ایران است بیشتر از پنج هزار کیلومتر ساحل آبی و جزیره داریم. مهم ترین مانع توسعه آن مسأله سوخت بود که در دولت آئین نامه سوخت یارانه ای شناورها و کشتی های تفریحی و گردشگری را تصویب کردیم اما باید موانع دیگر هم حل شود. مثلاً اروند می تواند قطب گردشگری دریایی شود. آن طرف عراقی ها به خوبی استفاده می نمایند اما طرف ما اسکله های مختلف هست اما برای گردشگری هیچ برنامه و طرحی وجود ندارد.
ضرغامی اظهار داشت: سعی کردیم در سال ۱۴۰۰ و بودجه ۱۴۰۱ نرخ گاز و آب و برق برای تاسیسات گردشگری و کارگاه های صنایع دستی با تعرفه های خدمات و پایین محاسبه شود.
وزیر میراث فرهنگی ضمن اشاره به اهمیت توسعه دیپلماسی گردشگری اضافه کرد: در توسعه مناسبات گردشگری خارجی اولویت را به کشورهای همسایه دادیم. با ۱۱ کشور همسایه تفاهمنامه همکاری مشترک امضا کردیم در رابطه با توسعه گردشگری زمینی با تاجیکستان طرح عرضه کردیم که رئیس جمهور این کشور استقبال کرد، این مسیر زمینی، گردشگری ارزان را به کشورهای آسیای میانه توسعه و رونق می دهد.
وی بیان نمود: در داخل هم با هفت دستگاه تفاهمنامه همکاری امضا کردیم. به مدیریت داشته ها معتقدیم. باید از همه ظرفیت ها استفاده نماییم. تا قبل از ماشین های کاروان مسافرتی (کمپر) پلاک نداشتند با هماهنگی های که انجام شد برای تردد آنها پلاک مخصوص جهانی صادر می شود و می توانند به سادگی سفر کنند.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: با تفاهمنامه با سازمان فرهنگ و ارتباطات حالا رایزن های فرهنگی ما در سرتاسر جهان مدیران وزارت میراث فرهنگی هم هستند و مأموریت دارند جاذبه های گردشگری و صنایع دستی ایران را معرفی کنند. این راهبرد ما برای مقابله با سیاست ایران هراسی است.
ضرغامی اضافه کرد: بودجه عمرانی وزارت میراث فرهنگی ۷۷ درصد رشد کرده است، البته برای سفرهای استانی رئیس جمهور اعتبار حدود ۳ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است
وی اظهار داشت: البته مردم و بخش خصوصی که علاقه مند است می توانند مانند همه حوزه هایی که خیرین دارند برای حفظ و مرمت بناهای فرهنگی و تاریخی کشور کمک کنند، انجمن خیرین میراث فرهنگی تأسیس شده و هر ایرانی از هر جای دنیا می تواند کمک مالی کند.
وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: محوطه های میراث فرهنگی عرصه و حریم دارند، گاهی این حریم ها در تضاد و تعارض حقوق مردم بود. در حریم ها اجازه ساخت و ساز وجود ندارد. با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و حمایت رئیس جمهور با زمینهای معوض به مردم این مشکل را حل کردیم، نمونه آن در تپه تاریخی در کلاردشت بود که ۴۲ سال مشکل برای مردم منطقه بوجود آورده بود.
ضرغامی بیان نمود: وجود نیروی ماهر و متخصص در بخش های مختلف مانند اساتید مرمت کار، مزیت ایران است البته باید رشته های دانشگاهی با قدرت وارد این حوزه ها شوند. ازبکستان از ما درخواست کرده است مرمت کار برای تعمیر و بازسازی بناهای تاریخی شان بفرستیم و گفته اند همه دستمزدها و اسکان و هزینه ها را پرداخت می کنند.
وی تصریح کرد: ما با همه مشکلات از همه بناها حفاظت می نماییم حتی کلیساها و آتشکده ها، همکار ما در قره کلیسا که کلیسای شناخته شده جهانی است برای گردشگران ارمنی توضیح می دهد که جمهوری اسلامی این اماکن را نگهداری و مرمت می کند، حتی ما یک روحانی مرمت کار داریم که هم مسجد و هم آتشکده مرمت می کند و می گوید سفارش صریح دین اسلام است.
ضرغامی تصریح کرد: متاسفانه برخی خواسته و ناخواسته و دانسته و نادانسته می خواهند میراث فرهنگی را دو قطبی کنند. ایران باستان را مقابل ایران بعد از اسلام قرار دهند که این اشتباه است چونکه هیچکدام از اینها در تعارض با هم نیستند.
وی در ادامه همینطور به خسارت سیلاب اخیر به آثار و بناهای تاریخی اشاره نمود و اضافه کرد: در برآورد اولیه بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان خسارت به بناهای تاریخی محاسبه شد، بیشتر از ۷۳۰ بنا صدمه کلی و جزئی دیدند که گزارش آن به دولت ارسال شده است، اما باید دقت کنیم اطراف این آثار سیل بند نبوده و آب خیزداری انجام نشده بود، یعنی پیش از این باید فکر می شد تا خسارت وارد نشود.
ضرغامی افزود: متاسفانه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در طول سالیان گذشته بعنوان حوزه و دستگاه درجه ۲ محسوب می شده است و همه از گردشگری حرف می زدند اما در عمل و در ادبیات مدیریتی گردشگری جایگاه مناسبی نداشته است.
وی عنوان کرد: توسعه گردشگری کمی توجه و خلاقیت می خواهد مثلاً چند روز پیش نخستین دوچرخه هوایی روی پل معلق هوایی شهر «هیر» در اردبیل افتتاح شد، این شهر حدودا حدود ۳ هزار نفر جمعیت دارد اما با اجرای این طرح گردشگری حالا ۱۵ هزار بلیت برای بازدید این پل فروخته شده و چهره و اقتصاد شهر تغییر کرده است.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: صنعت توریسم نیازمند سرمایه گذاری است، گردشگری مانند بیماری است که اگر حالش خوب و از تخت بلند شود حال سایر حوزه ها را هم خوب می کند.
ضرغامی در ادامه در رابطه با معماری ایران پس از انقلاب اضافه کرد: با وجود رهنمود رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم باید خیلی از حوزه ها و اقدامات ما صدمه شناسی شود که یکی از آنها معماری است. هر دوره تاریخی ما یک معماری مشخص دارد، حتی دوران پهلوی اما پس از انقلاب معماری ما نابود شده است، بنای تئاتر شهر تهران یکی از همین موارد است که کنار آن مسجدی بنا شده است و هیچ نشانی از معماری در آن نیست. در معاونت میراث فرهنگی برای جبران مشکل و اصلاح معماری شهری و بناهای ایران پس از انقلاب طرحی درحال تدوین است.
وزیر میراث فرهنگی همینطور در رابطه با توسعه مراکز اقامتی بوم گردی در کشور اظهار داشت: از چند سال پیش روند گسترش بوم گردی ها در کشور شروع شد و به سرعت تکثیر شدند و اشکالات آن هم درحال رفع شدن است، بومگردی ها حرکت مردمی است که در روستاها و جنگلها هر جایی که مردم خانه دارند با کمی تغییرات آنرا برای پذیرایی و اقامت گردشگران آماده می کنند.
وی اضافه کرد: البته مجوز بوم گردی را وزارت میراث فرهنگی می دهد و بر فعالیت آنها نظارت دارد. در یک بوم گردی در یک شهر شمال کشور در یکسال ۷ هزار توریست داخلی اقامت کرده اند و صاحب آن با استفاده از شبکه اجتماعی آنرا تبلیغ و معرفی کرده است.
وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: بوم گردی ها اگر با فرهنگ عمومی جامعه محلی خود ایجاد شوند علاوه بر این که مسئله اقامت گردشگران ما را حل می کنند، بلکه می توانند حافظ محیط زیست هم باشند و بر خلاف نظر برخی، اتفاقا بهترین فرصت برای انتقال فرهنگ هستند.