عصر توریسم: خیلی ها عاشق سفر جاده ای هستند؛ رانندگی در جاده هایی آزاد و بدون دغدغه و سر زدن به هر گوشه و کناری بدون در نظر گرفتن زمان، با داشتن یک مجموعه موسیقی منتخب از آثار کلاسیک و مسیری ترسیم شده به سمت ناشناخته ها. بنا بر این است که سفرهای جاده ای را می توان مترادف با ماجراجویی دانست.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، با مرور پیشنهادها، تجربه ها و سفرنامه های موجود، بعضی از طولانی ترین و جاه طلبانه ترین سفرهای جاده ای را که میتوان به تجربه کردن آن فکر کرد، در ادامه معرفی می شود.
از لندن (اروپا) به کیپ تاون (آفریقا)
یک سفر جاده ای کلاسیک در پیش است، درحالی که خیلی از ماجراجویان شجاع این سفر طولانی را از لیست خود خارج کرده اند. این جاده یکی از طولانی ترین سفرهای شمال به جنوب در جهان است، که در سریع ترین حالت ۱۳ روز و ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه طول می کشد و بعنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی برای خودروی «فورد کورتینا» طی شده است. با این وجود، اگر می خواهید واقعاً مناظر باورنکردنی این مسیر را تماشا کنید و لذت ببرید احتمالا به یک ماه زمان برای انجام این سفر دو قاره ای نیاز دارید.
مسافران این جاده می توانند از مسیر قطار «یورواستار» از لندن به شهر کاله فرانسه بروند و از چشم اندازهای زیبای روستاهای فرانسه و اسپانیا لذت ببرند، با کشتی از تنگه جبل الطارق عبور کرده و به قلب آفریقا برسند. برای کسانی که از بیابان های خشن «صحرا» عبور می کنند، جاده یکنواخت می شود و رانندگی نفس گیری را در پارک های ملی بی شمار، از جنگل های بارانی در کامرون تا منظره پر از شیر و فیل پارک ملی اتوشا در نامیبیا تجربه خواهند کرد. با رسیدن به شهر کیپ تاون در جنوب آفریقای جنوبی، این جاده با رانندگی به مسافت ۱۳۲۰۷ کیلومتر (۸۲۰۷ مایل) و عبور از ۱۳ کشور به پایان خواهد رسید.

حلقه ساحلی استرالیا
رانندگی در راه ساحلیِ دور قاره استرالیا ماجراجویی دیگری است که خیلی ها برنامه انجام آنرا داشته اند، اما به ندرت اتفاق افتاده است. با عنایت به اینکه بخش های عظیمی از این قاره به علت آب و هوای بیابانی بسیار گرم، خالی از سکنه است، این سفر جاده ای می تواند برای کسانی که نقشه و سوخت کافی ندارند، برابر با مرگ باشد. بهترین راه برای این مسیر، بزرگراه شماره ۱ استرالیا به طول حدودا ۱۵ هزار کیلومتر است که اساساً کل سواحل استرالیا را در یک حلقه بزرگ در برمی گیرد. با شروع از شهر سیدنی، رانندگان می توانند خط ساحلی را تا بریزبن دنبال کنند، از کایرنس، داروین، پورت هدلند، پرث و آدلاید گذشته و پیش از رسیدن به جاده بزرگ اقیانوسی، به ملبورن و در نهایت، به سیدنی برگردند.
این مسیر را میتوان به سادگی در طول مدت یک ماه رانندگی کرد، اما اگر سه ماه زمان داشته باشید می توانید با هر توقف به خوبی در آن منطقه کاوش و جست وجو کنید. به علت وسعت استرالیا، توجه به فصل سفر هم مهم می باشد. سفارش می شود که از شمال در زمستان و از جنوب در تابستان این سفر را شروع کنید تا دمای ملایم تری را تجریه کنید.

از اروپا تا اولان باتور
قرن ها پیش، مهاجران کوچ نشین در امتداد استپ آسیای مرکزی راه خویش را طی کردند و به دنبال سرزمین ها و ماجراجویی های جدید بودند، حالا شما می توانید مسیر آنها را دنبال کنید و از اروپای شرقی به سمت ترکیه پایین بروید، با عبور از پل استانبول، اروپا به آرامی به آسیا تبدیل می شود و کلیساهای مسیحی جای خویش را به مناره های اسلامی مساجد و چشم انداز وسیع روستایی دریاچه وان می دهد. در ترکیه دو انتخاب دارید، یکی اینکه سری به سکونتگاه های ایران باستان بزنید یا از دریای خزر به سمت روسیه بروید. هر دو مسیر در علفزارهای وسیع ازبکستان و قرقیزستان و پیش از اینکه بیابان گبی در افق مشاهده شود، به هم می رسند.
در سالهای اخیر، ماجراجویان این سفر را به یک چالش تبدیل نموده اند و آنرا رالی مغول لقب داده اند. هر سال، شرکت کنندگان در این رالی ثبت نام می کنند، یک ماشین قدیمی می خرند و از اروپا تا مغولستان مسابقه می دهند. این چالش که در شبکه های اجتماعی پیگیری می شود، بگونه ای طراحی شده که تا حد امکان پر از فاجعه باشد و فرصتی برای “حماقت خودرویی در مقیاس جهانی” و ماجراجویی های غیرمنتظره ایجاد نماید. اگر به نظرتان این چالش برای شما آسان است، در مسابقات رالی مغول ۲۰۲۲ ثبت نام نمایید و به دنبال وسیله نقلیه خسته و قدیمی بگردید!

بزرگراه پان ـ آمریکن
بزرگراه پان ـ آمریکن طولانی ترین بزرگراه جهان و مجموعه ای از طریق ها به درازای ۳۰ هزار کیلومتر است که از آلاسکا در آمریکای شمالی شروع می شود و در پایین ترین نقطه آمریکای جنوبی آخر می یابد. این سفر جاده ای طولانی تقریبا کل قاره آمریکا را پوشش می دهد؛ از شمالی ترین نقطه در آلاسکا، تا کانادا و ایالات متحده، تا کلمبیا، سواحل پرو و شیلی. تنها منطقه برای استراحت و ایجاد فاصله در این جاده «دارین گپ» است، منطقه ای بدون جاده که مانع از دسترسی بین پاناما و کلمبیا (و در نتیجه کل آمریکای شمالی تا آمریکای جنوبی) از راه خودرو می شود. باآنکه تابحال تلاش هایی برای ساخت یک بزرگراه صورت گرفته است، اما جنگل های بارانی متراکم غیرقابل نفوذ، شیوع بیماری های گرمسیری و مهم تر از آن محافظت از جوامع بومی که در جنگلها باقی مانده اند، ساخت جاده را غیر ممکن ساخته است.
تنها گزینه برای پیمودن فاصله منطقه «دارین»، بدون در نظر گرفتن سفر پنج روزه و جهنمی با کشتی، اینست که یک پرواز داشته باشید، زمانی که با خیال راحت به شهرهای مدلین یا بوگوتا بروید، سفر به جنوب می تواند بدون مانع ادامه یابد. با فرض اینکه شخصی از خلیج پرودو در آلاسکا به شهر پاناما و سپس از مدلین در کلمبیا به کوئلون در شیلی رانندگی کند، برای این سفر جاده ای دیوانه وار ۲۳۶۶۲ کیلومتر (۱۴۷۰۳ مایل) را طی کرده است. با فرض اینکه ۸ ساعت در روز رانندگی کنید، این سفر یک ماه طول می کشد. با این وجود، کسانی که این کار را انجام داده اند، بین ۲ ماه تا ۲ سال در راه بودند.

کمربند ترانس ـ اوراسیا
مسیر نهایی ما در این لیست، هنوز در حقیقت وجود ندارد! در واقع، این یک مسیر رانندگی خیالی است که تقریبا همان مسیر رالی مغول را دنبال می کند؛ از لندن تا اولان باتور. با این تفاوت که وقتی به مغولستان رسیدید مسیر ادامه پیدا می کند، از شرقی ترین نقطه سیبری به سمت بالا می رود و با گذر از تنگه برینگ به آلاسکا می رسد. از آنجا، پیمودن کل قاره آمریکا و حتی آمریکای جنوبی امکان دارد، اما این سفر هنوز امکان پذیر نیست، چونکه تنگه برینگ بی ارتباط باقی مانده است. با این وجود، طرح هایی برای توسعه کمربند ترانس ـ اوراسیا در حال انجام می باشد و امکان دارد بزودی شاهد ساخت یک پل ارتباطی برای اتصال واقعی جهان باشیم. چنین پل ارتباطی برای تجارت جهانی و همینطور ارتباط شرق و غرب می تواند بسیار با اهمیت باشد.