به گزارش عصر توریسم، موزه «نشنال جئوگرافیک» به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره «توت عنخ آمون» نمایشگاهی بر پا کرده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از نشنال، یک تیم دیرینه شناسی به سرپرستی «هاوارد کارتر» ـ مصرشناس بریتانیایی ـ، در چهارم نوامبر سال ۱۹۲۲ مقبره «توت عنخ آمون»، فرعون مصر باستان را در «دره پادشاهان» واقع در مصر کشف کردند.
یک قرن بعد، موزه «نشنال جوگرافیک» در واشینگتن صدمین سالگرد این اکتشاف را با نمایشگاهی که این مقبره و اشیاء پرارزش آنرا به کمک فناوری به نمایش می گذارد، جشن می گیرد.
این نمایشگاه تجربه بازدید از این مقبره و آثار آنرا به کمک تصاویری فراهم می آورد که روی دیوارها و فضای نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته می شوند.

این نمایشگاه با مأموریت دیرینه شناسی سال ۱۹۲۲ شروع می شود و پیش زمینه ای در رابطه با «کارتر»، پوشش خبری این اکتشاف در صفحه نخست «نیویورک تایمز» را به نمایش می گذارد.
از این مرحله به بعد، بازدیدکنندگان همچون شخصیت «دوروتی» (در داستان جادوگر شهر اوز) که وارد سرزمین رنگارنگ «اوز» می شود، در فضایی مملو از تصاویر دیجیتالی و صداهای هماهنگ غوطه ور می شوند که با بازآفرینی مقبره «توت عنخ آمون» شروع می شود و با نمایش زندگی خانوادگی این فرعون، تاریخچه و حتی بازی مورد علاقه او ادامه پیدا می کند.

آخر این نمایش هم با سفر جسورانه به جهان بعد از مرگ رقم می خورد. بدین سان بازدیدکنندگان به کمک کمپانی نورپردازی «سیتی لایت» و گویندگی «هیو بونه ویل» بازیگر بریتانیایی، در یک سفر ۲۰ دقیقه ای تصویری به سمت «رع» ایزد خورشید به فرعون «توت» می پیوندند.

«توت عنخ آمون» که با لقب «فرعون جوان» شناخته می شود در ۹ سالگی و در سال ۱۳۳۳ قبل از میلاد بر تخت نشست و ۱۰ سال حکمرانی کرد تا در نهایت در سال ۱۳۲۳ قبل از میلاد جانش را از دست داد. سپس مومیایی او را در مقبره ای مملو از آثار هنری، جواهرات و سایر گنجینه های پرارزش دفن کردند.

شن های صحرا به سرعت مقبره او را پوشاندند و این مقبره حدودا برای بیشتر از سه هزار سال از نظرها پنهان مانده بود، تا اینکه «کارتر» ـ مصرشناس بریتانیایی ـ آنرا کشف کرد. کاوش «کارتر» به کشف آثار حیرت آوری همچون تابوت دان طلای مشهور و مومیایی این فرعون منجر گردید.

بخش زیادی از آثار تاریخی که در این مقبره کشف شده است، حالا در «موزه مصر» واقع در قاهره نگهداری می شوند، اما خیلی از این آثار در آینده به «موزه بزرگ مصر» واقع در نزدیکی اهرام جیزه منتقل خواهند شد. این موزه سال آینده افتتاح می گردد.
نمایشگاه «فراتر از فرعون توت» در موزه «نشنال جئوگرافیک» واقع در «واشینگتن» تا فوریه ۲۰۲۳ ادامه می یابد.