به گزارش عصر توریسم، با اینکه آغاز نهضت حفاظت، احیا و مرمت بافت های تاریخی و تاسیس انجمن خیرین میراث فرهنگی کشور و تجلیل از چهره های ماندگار میراث فرهنگی را میتوان جزو مهم ترین نگاههای این حوزه دانست، اما راه اندازی ۳۵ موزه جدید و استرداد ۲۳ شی تاریخی نقطه عطف عملکرد وزارت میراث فرهنگی در یکسال گذشته است.
به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی ایرنا، یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می گذرد، دولتی که به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار دولت مردمی، ایران قوی کار خویش را شروع کرد و به اذعان خیلی از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت های بعد از انقلاب، هیچ دولتی به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی میراث دار مشکلات، ضعف ها و نقصهای برجای مانده از دولت قبل از خود نبوده است.
وضعیت بد شاخصهای کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش ها که ماحصل سیاستگذاری ها و اقدامات نادرست سالهای قبل از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به قول آیت الله رئیسی در نخستین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!
با این حال گرچه چالش ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسؤلان دولت سیزدهم شامل رئیس جمهوری، وزیران و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع خیلی از چالش های گذشته و کوشش برای ریل گذاری صحیح برای حرکت به سمت شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی هم در حوزه های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر می آید با گذشت یک سال از استقرار دولت حالا نوبت به بازخوانی آن رسیده است.
در این گزارش به اقدامات و دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه میراث فرهنگی خواهیم پرداخت.

آغاز فصلی روشن با رویکرد گره گشایی از کار مردم
بررسی عملکرد دولت و وزارت میراث فرهنگی در یک سال قبل نشان داده است که رویکرد گره گشایی از کار مردم و باز کردن زنجیرها و قفل و بست های اداری از مسیر فعالیت مردم در دولت سیزدهم و این وزارت خانه، نویدبخش آغاز فصل جدید در توسعه صنعت توریسم و رونق صنایع دستی و توجه به حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی کشور است.
نهضت حفاظت، احیا و مرمت بافت های تاریخی، تغییر رویکرد روایتگری میراث تاریخی و فرهنگی کشور و برگزاری تجلیل از چهره های ماندگار میراث فرهنگی پایه گذاری شد
در این مدت گامهای زیربنایی دیگری هم برای تحول در حوزه های تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برداشته شده که ثمرات آن بطور قطع در سه سال باقیمانده از دولت سیزدهم بروز و ظهور خواهد داشت.

در این زمینه میتوان به تفویض اختیارات ستادی به مدیران استانی، نهضت احیا و مرمت بافت ها و محوطه های تاریخی، نهضت حفاظت میراث فرهنگی و تغییر رویکرد در روایتگری میراث تاریخی و فرهنگی کشور و برگزاری نخستین دوره تجلیل از چهره های ماندگار میراث فرهنگی با هدف تکریم پیشکسوتان و تدوین تاریخ شفاهی میراث فرهنگی و بهره بردن از ظرفیت های سرمایه های انسانی، اشاره نمود.
در همین چهارچوب تا کنون دو نشست ۸ ساعته با حضور ۸۰ متخصص حوزه میراث فرهنگی و دیرینه شناس و اطلاع از چالش های وضعیت موجود و همینطور اولین دوره چهره های ماندگار میراث فرهنگی برگزار و از از ۱۲ پیشکسوت حوزه میراث فرهنگی، تقدیر گردید.

راه اندازی ۳۵ موزه جدید، استرداد ۲۳ شی تاریخی و صدور بیشتر از هزار مجوز کاوش
بازبینی اهمیت و جایگاه موزه و موزه داری همچون نگاههای جدید در برنامه های دولت سیزدهم است، در شرایطی که مخزن بعنوان پدیده ای نامبارک در موزه های کشور عنوان می شود و ۹۰ درصد اشیاء ثبت شده کشور امکان نمایش ندارند، در یک سال قبل ۳۵ موزه جدید در کشور به راه افتاده است.
راه اندازی آزمایشی شبکه تلویزیون اینترنتی میراث و تاسیس انجمن خیرین میراث فرهنگی کشور از اقدامات وزارت میراث فرهنگی در یک سال قبل است
تعارض منافع مردم بخصوص زمینهای کشاورزی داخل حریم میراث با قوانین حرایم محوطه های تاریخی یکی دیگر از چالش های قدیمی حوزه میراث فرهنگی است که در یک سال قبل با پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی و دستور رئیس جمهوری و حمایت وزارت جهاد کشاورزی با طرح اعطای زمینهای معاوض حل و فصل شد.
تشکیل شوراهای اندیشه ورزی کاخ موزه ها و پایگاه های مهم تاریخی، راه اندازی آزمایشی شبکه تلویزیون اینترنتی میراث و آماده سازی زیرساخت های تولید و انتشار محتوا و تولید چندرسانه ای در حوزه های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی و تاسیس انجمن خیرین میراث فرهنگی کشور و آئین نامه ی کارگروه مبارزه با قاچاق اموال تاریخی از دیگر اقدامات وزارت میراث فرهنگی در یک سال قبل است.
در یک سال قبل وزارت میراث فرهنگی با تغییر رویکرد از پژوهش های بنیادین به مطالعات و پژوهش های کاربردی ۴۲۰ طرح تحقیقاتی، مقاله علمی و کتاب انتشار یافته و مجوز کاوش بیشتر از ۱۰۰۰ محوطه باستانی و مستندسازی صادر گردیده است. همینطور دیپلماسی بین المللی فرهنگی دستور کار دولت سیزدهم قرارداشت که در این چارچوب ۱۲پرونده از قبیل: زیارت رضوی، فرهنگ افطاری و… برای ثبت در لیست جهانی یونسکو آماده سازی شد، همینطور با همکاری وزارت خارجه ۲۳ شی تاریخی از خارج از کشور مسترد شد.
بیشتر بخوانید
گردشگران ۲.۵ میلیارد دلار در ایران خرج کردند
تپه کلار کلاردشترفع تزاحم ها در حوزه میراث فرهنگی
در یک سال قبل برای اولین بار قوانین در این عرصه برای صیانت از میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، و وزارت میراث فرهنگی پیش نویس احکام توسعه هفتم در هر سه حوزه را تدوین کرده است.
یکی از نقاط عطف عملکرد وزارت میراث فرهنگی، تشکیل کارگروه هایی تخصصی متشکل از کارشناسان و متخصصان و فعالان سازمان های مردم نهاد و تشکل های حامی میراث فرهنگی که به سرعت گزارش میدانی از وضعیت موجود و میزان خسارت از بافت تاریخی و شهر یزد عرضه کردند.
در این دوره همینطور رفع تزاحم ها در حوزه میراث فرهنگی در دستور کار قرار گرفت، به حقوق عامه و میراث فرهنگی بیشتر تمرکز شد تا سازوکارهای رفع مشکلات مردم روشن و در هیئت دولت تصمیم گیری شود.
میدان مشقتدوین طرح میدان مشق
طرح میدان مشق از سال ۸۲ شروع شده بود، که با پیگیری های وزارت میراث فرهنگی طرح میدان مشق در جلسه هیئت دولت عنوان شد و الان درحال نهایی شدن است. میدان مشق یک محوطه تاریخی در ارتباط با دوره قاجار است که در تهران در محدوده بین خیابان امام خمینی و سی تیر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این میدان مدت کوتاهی هم در دوره پهلوی اول به نام باغ ملی خوانده می شد و پس از آن ساختمان های دولتی در آن ساخته شد.
بیشتر بخوانید
دولت الکترونیک توسعه یافت/ معافیت ۸۷ درصد رشته های صنایع دستی از مجوز فعالیت
قلعه فلک الافلاکاختصاص بیشتر از ۷۰ درصد بودجه وزارت خانه به حوزه میراث فرهنگی
اختصاص بیشتر از ۷۰ درصد بودجه وزارت خانه به حوزه میراث فرهنگی نشان از اهمیت و شان حوزه میراث فرهنگی است، اما در دولت سیزدهم سعی شده است حفاظت و مرمت و بازسازی میراث فرهنگی بعنوان مسئولیت اجتماعی همه جامعه قرار گیرد و سهم مشارکت مردم افزایش یابد.
ثبت آثار میراث فرهنگی در لیست جهانی یونسکو در دو دهه اخیر با جدیت انجام شده است و تابحال ۲۶ اثر میراث فرهنگی در لیست آثار ملموس و ۱۷ عنصر فرهنگی در لیست آثار ناملموس یونسکو ثبت جهانی شده است، حالا وزارت میراث فرهنگی بگونه ای برنامه ریزی نموده است که تا سال ۱۴۱۱ برنامه های ثبت جهانی مشخص شده است، که باید علاوه بر وزارت خانه میراث فرهنگی، وزارت امورخارجه، وزارت علوم و کمیسیون ملی یونسکو، دوستداران و حامیان میراث فرهنگی و اقشار مختلف در جوامع محلی در مستندسازی پرونده های این آثار هم افزایی داشته باشند.