عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: طی یک سال اخیر و با روی کار آمدن تیم جدید مدیریتی در این وزارتخانه، با اتکا به مرامنامه تبیین شده و بررسی نظام مسائل وزارتخانه اتفاقات خوبی افتاد و وزارت میراث فرهنگی دوران طلایی اش را طی می کند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، علی طلوعی روز یکشنبه در جلسه معارفه مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی یک مجموعه کاملا اجتماعی و فرهنگی است و اساسا در این مجموعه با شیوه سیاستمداران کار نمی کند.
وی تصریح کرد: مرامنانه و نقشه راه وزارت میراث فرهنگی در این دوره مبتنی بر چهار گزاره است. اولین گزاره فرمایش رهبر انقلاب است که می فرمایند در جمهوری اسلامی هر جا هستید آنجا را مرکز دنیا بدانید و مطمئن باشید کارها به شما مرتبط می باشد. گزاره دوم نیز این جمله از مقام معظم رهبری است که با شیوه سیاستمداران نمی گردد کار فرهنگی کرد. گزاره سوم فرمایش امام صادق(ع) است که فرموده اند خداوند اهل ثروت را با فقر امتحان نمی نماید. گزاره آخر نیز از حضرت علی(ع) است که می فرمایند فرصت ها مانند ابر می گذرند و از فرصت هایی که پیش می آیند استفاده کنید.
مشاور وزیر مراث فرهنگی اضافه کرد: بر طبق این چهار گزاره اساسی، از نظر ما وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی مازندران حتما مرکز جهان است و کارها به ما مرتبط هستند و ما مؤثر هستیم. دوم اینکه مطمئنیم در این وزارتخانه با فقر دست و پنجه نرم نخواهیم کرد و فرصت کار در وزارتخانه را فرصتی بی بدیل و خیر می دانیم و غنیمت می شماریم.
طلوعی اشاره کرد: طبق همین مرامنامه و فرمایش مقام معظم رهبری، در وزارت میراث اساسا با شیوه سیاستمداران کار نخواهیم کرد. این وزارتخانه یک مجموعه کاملا اجتماعی و فرهنگی است و شیوه مدیریتی ما هم برمبنای گزاره های ساده و عمیقی که ذکر شد کاملا فرهنگی است و در همین مسیر نیز پیش می رویم.
ویژگی های مدیر میراث فرهنگی در دولت سیزدهم
وی با بیان اینکه برای بهبود فعالیت در وزارت میراث فرهنگی بیست کلان مساله پیش بینی و مسیر سه ساله پاسخگویی طراحی و زمان بندی شد، اظهار داشت: علاوه بر این موارد، در این دوره مهندس ضرغامی خاصیت های مدیری را که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کار می کند، تبیین کرد که به ادبیات مشترک ما تبدیل گشته و تلاش می نماییم به عنوان یک راهبرد روی این موارد کار نماییم.
مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: اولین خاصیت یک مدیر میراثی شجاعت در تصمیم گیری است. مدیری که شجاعت در تصمیم گیری نداشته باشد حتما مدیر نیست. در صحنه های آکادمیک تصمیم گیری را معادل کل مدیریت می دانند.

طلوعی دومین خاصیت یک مدیر میراثی را مردمی بودن برشمرد و با تاکید بر اینکه مساله مردم باید مساله مدیر میراث نیز باشد، اظهار داشت: سومین کاربست خاصیت های مدیریت در این مجموعه، اجتهاد مدیریتی است که پیش نیاز مدیریت جهادی است. لازمه اجتهاد مدیریتی هم مجتهد بودن در کار است. یعنی اگر مدیر به حوزه کاری اش اشراف نداشته باشد مدیری جهادی هم نخواهد بود.
وی داشتن نگاه پروژه ای به مدیریت را از دیگر شرایط مدیران میراث فرهنگی عنوان نمود و اضافه کرد: مدیران ما در کارشان نگاه پروژه ای دارند و به حوزه مدیریت شان به عنوان یک پروژه نگاه می کنند. یعنی نیامدند که بمانند. آمدند پروژه ای تعریف و تمام کنند و سراغ پروژه بعدی بروند. اگر مدیریت پروژه را بپذیریم روال عادی زمان بندی و نظام بندی این حوزه هم رعایت می شود.
مشاور وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: خاصیت دیگر یک مدیر در مجموعه میراث فرهنگی، اقتدار مدیریتی است. جلوگیری از دخالت دیگران در زمینه مدیریتی یک اصل مهم می باشد. مدیر میراثی اجازه دخالت هیچ کس را در زمینه تصمیم گیری های در رابطه با این دستگاه نمی دهد. گاهی خبر می رسد که فلان دستگاه یا فلان شخص صاحب نفوذ امنیتی، قضایی یا انتظامی در جایی حفاری انجام داد و مدیرکل در جریان نیست. بعد هم که مدیر در جریان قرار می گیرد می شنویم تهدید می شود. این برای ما موجب سرشکستگی است.
وی اشاره کرد: از نظر مهندس ضرغامی هیچ احدی در هر جایگاه و مسئولیتی حق ندارد در ماموریت های نیروهای این مجموعه دخالت کند. مساله اکتشاف، حفاری، شناسایی، اقدام، استخراج باید برمبنای ضوابط دقیق میراث فرهنگی برمبنای نظر کارشناسان ما و با مجوز این دستگاه صورت گیرد. کسی حق ندارد جایی را حفر کند و بعد بگوید از فلان دستگاه هستیم. مدیران ما باید جلوی اصحاب قدرت و ثروت بایستند و حتما از حوزه وزارتخانه هم حمایت می شوند.
این مسئول اظهار داشت: خاصیت بعدی مدیران میراثی دوره فعلی این است که اهل تعامل و جهاد تبیین هستند و چون بسیاری از مسائل حوزه این وزارتخانه بین دستگاهی است تعامل و تفاهم را مد نظر قرار می دهند. بر همین مبنا نیز در این دوره نهضت تفاهمنامه نویسی را شروع کردیم. طی یک سال اخیر در زمینه داخل دست کم با ۱۰ دستگاه در رابطه با خودمان تفاهمنامه امضا کردیم.
افق روشن میراث فرهنگی مازندران
مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به دوره سرپرستی مهدی ایزدی در اداره کل میراث فرهنگی مازندران اظهار داشت: به آقای ایزدی بابت فعالیت شان طی این مدت کوتاه مسئولیت خسته نباشید می گویم. با وجود محدودیت هایی که وجود داشت ایشان از نظر ارزیابی های وزارتخانه نمره قابل قبولی گرفت و امیدوار هستم کماکان در ادامه مسیر همراه با مجموعه پرانرژی و سختکوش ظاهر شوند.
طلوعی اضافه کرد: از قبول مسئولیت سنگین مدیرکلی میراث فرهنگی مازندران توسط دکتر برزگر هم تشکر می کنم. به حضور ایشان در این اداره کل خیلی خوشبین هستم. چهره ای آکادمیک و پژوهشگری خوب است که حوزه گردشگری را خوب می شناسد. مدیری بومی، دلسوز، کاربلد و بانشاط است که مصداق جوان کارآمد انقلابی به حساب می آید.
وی اشاره کرد: این نکته را به دکتر برزگر تاکید می کنم که به حوزه های میراث فرهنگی و صنایع دستی نیز مانند گردشگری توجه داشته باشد. امیدوار هستم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران که قطب گردشگری ما است با حضور ایشان و حمایت استاندار سایر مسئولان شاهد روزهای طلایی اش باشد.
مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران ۳۹ ساله، اهل سوادکوه و استادیار گروه جغرافیای دانشگاه پیام نور گنبد کاووس است. برزگر سال ۱۳۸۵ مدرک کارشناسی جغرافیای انسانی (گرایش شهری) را از دانشگاه خوارزمی دریافت کرد و سه سال پس از همین دانشگاه در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری فارغ التحصیل شد و سال ۱۳۹۳ مدرک دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری را از دانشگاه پیام نور تهران گرفتن کرد.