به گزارش عصر توریسم، عضو هیات رییسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاش مضاعفی برای عرضه خدمات و تسهیل امور زائرین حسینی به کار گرفته شده اما با عنایت به حجم فوق العاده بالای زائرین انتظار بود و هست که هماهنگی بین دستگاههای اجرایی برای عرضه خدمات به زائرین افزایش یابد.
روح الله نجابت در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تسهیل اعزام زائرین اربعین بیان نمود: اربعین سال جاری نسبت به سالهای قبل از شیوع بیماری کرونا و پس از آن، متفاوت می باشد. از طرفی نخستین مراسم اربعینی است که با ترکیب جدید مدیران دولتی در دستگاههای مختلف اجرایی و با این حجم گسترده زائرین برگزار می گردد. هرچند که اقدامات خوبی برای تسهیل اعزام زائرین اربعین صورت گرفته است و در جلسه ای که حدود سه هفته پیش هم در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تشکیل شد، جزئیات اقدامات صورت گرفته توسط مسؤلان اجرایی با دقت مورد بررسی قرار گرفت، اما در بعضی جزئیات بخصوص هم ترازی ظرفیت های دو کشور ایران و عراق ابهاماتی وجود داشت که به نظر می آید در یکی دو روز گذشته، زائرین اربعین را با مشکل مواجه کرده است.
ایشان در ادامه اظهار نمود: تلاش دوستان در ستاد اربعین و همکاران آنها در دستگاههای اجرایی مضاعف بوده اما از آغاز برنامه ریزی ها، این که میزان امکانات پاسخگوی حجم بالای زائرین امسال است یا خیر، مورد سوال بود. در مورد میزان هماهنگی بین دستگاههای اجرایی تا حدی ابهام داشتیم. تقاضای ما از ابتدا هماهنگی بیشتر بین دستگاههای مختلف اجرایی بود. تدابیری در مورد افزایش و ارتقای بخشی از زیرساخت ها از قبل اندیشیده شده بود. بنده فکر می کنم آنچه که سال جاری اتفاق افتاده، ناشی از موج فزاینده مردمی برای حضور در این مراسم است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده بازدیدی از اداره گذرنامه استان فارس و پست مرکزی شیراز به عمل آوردم که دو نکته را در کنار هم دیدیم. هم تلاش فوق العاده مسؤلان امر برای عرضه خدمات و دیگری حجم فوق العاده زیاد رجوع کنندگان مشهود بود. که طبعا میزانی از گلایه مردمی را درون مجموعه دیدیم. این امکان وجود داشت که تدابیر مقداری بهتر باشد. مثلاً ما تقاضا کردیم آب خنک به مردم داده شود. از ظرفیت های شهری و استانی هم در این خصوص استفاده شد. ناهماهنگی هایی هم در حوزه تخصیص گذرنامه شاهد بودیم. به همه مراجعین برگ تردد موقت داده می شد به جز افرادی که قبلا برای دریافت گذرنامه اقدام نموده بودند اما به دست آنها نرسیده بود. کار این عده یا در اداره گذرنامه مرکزی یا در واحدهای پستی معطل بود.
ایشان در ادامه تصریح کرد: در این حوزه هم هماهنگی لازم صورت گرفت تا امور مردم حل شود. در زمینه حمل و نقل زمینی و جاده ای، پیشبینی شده بود تمام توان به کار گرفته شود. منتهی برآورد عزیزان در وزارت راه و شهرسازی این بود که امکان دارد تعداد اتوبوسها کافی نباشد که در عمل هم این گونه شد. تقاضا برای اتوبوس بالا بود. تلاش دوستان در وزارت راه و شهرسازی این بود که افراد متقاضی که در پایانه های اتوبوس رانی حضور پیدا می کنند، بدون بلیط باز نگردند. اما همچنان مقداری گلایه وجود داشت. از حق نباید گذشت که میزان رجوع فوق العاده بالا است. گزارش ها از مرز نشان داده است میزانی گلایه وجود دارد البته گلایه در مرزهای داخل کمتر بوده و بیشتر در مرزهای داخل عراق است. خوشبختانه وزیر کشور در مواقعی که لازم بوده در صحنه بموقع حضور یافته و در مبحث مدیریت زیارت اربعین هم وزیر شخصا در مرزها حضور داشته و مشکلات را دنبال می کند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: بعضی از ناهماهنگی ها حالا قابل حل است. قسمتی دیگر باید از قبل تدبیر می شد و امروز چاره ای نیست. شاید مهم ترین نیاز هم اکنون مدیریت اطلاع رسانی دقیق و فراگیر است. در جلسه کمیسیون هم اطلاع رسانی دقیق به مردم به صراحت مورد مطالبه نمایندگان بود. الان هم میتوان با تقویت اطلاع رسانی، اطلاعات دقیقی از فضا و شرایط مرزها در اختیار زائرین قرار داد و مانع خیلی از نارضایتی ها از این طریق شد. اولا یک خداقوت به همه دست اندرکاران می گویم. در ثانی به همه افرادی که عزم زیارت دارند چه کسانی که هنوز راه نیفتادند و چه کسانی که در مرزها معطل هستند و چه کسانی که مشرف شدند، زیارت قبول می گویم. شأن مردم و زائرین امام حسین (ع) اینست که تا جای ممکن کم ترین دغدغه را نسبت به زیرساخت ها، مسیر و امکانات داشته باشند تا زیارتی همراه با آرامش و آسایش فراهم شود.
او در آخر بیان نمود: انتظار ما این بود که شرایط بهتر از این باشد. ظرفیت خودرو های ارتش و شهرداری ها برای حمل و نقل زائرین هم اضافه شده و به نظر می آید با همت مضاعف مسؤلان، مدیریت بهتر شود. نگرانی ما برای بازگشت زائرین است. خبرها از مرز نشان داده است به آرامی زائرین درحال گذر هستند اما حجم انبوه در زمان بازگشت طی مدت کوتاه نگرانی بوجود می آورد. استدعای ما از رئیس جمهور، وزیر کشور و سایر مسؤلان اینست که با یک دستور حاکمیتی تمام توان حمل و نقل کشور پای کار بیاید. بطور قطع ظرفیت دولتی که وزارت راه می تواند پای کار بیاورد کفایت نمی نماید. تمرکز دوستان علاوه بر مدیریت وضعیت فعلی باید بر روی بازگشت زائرین هم باشد. مدیرین آب و آذوقه زائرین در راه برگشت هم مهم می باشد.

دسته‌ها: توریسم