به گزارش عصر توریسم، روستای ییلاقی اسب سرا، بهشت گُمشده در تالش، یکی از زیباترین جاهای دیدنی این شهرستان و استان گیلان می باشد که ظرفیت زیادی برای گردشگری و پذیرش مسافران دارد.
وجود رودخانه ها، چشمه ها، آبشارها و جاذبه های دیدنی در امتداد مسیر منتهی به روستای اسب سرا که به علت تنوع اقلیمی و ساختارهای جغرافیایی طبیعی، فضاهای خاص و منحصر به فردی دارد همانند تابلوی نقاشی بزرگ و هدیه الهی است.
زیبایی های منحصر بفرد و طبیعی این منطقه نظر خیلی از طبیعت گردان را به خود جلب کرده است و گروههای مختلف کوهنوردی هم در طول سال از این منطقه بازدید می کنند.
هرچند تالش مناطق زیادی برای دیدن و گشت وگذار دارد اما در محدوده این شهرستان روستای ییلاقی اسب سرا در مجاورت روستاهای گردشگری سیاه پشت، آوا، بیلیابین و شکردشت، منطقه ای زیبا با طبیعت منحصربه فرد وجود دارد که به بهشت گمشده شهرت دارد.

ساکنان اسب سرا معتقدند و می گویند: سکونتگاه شان، این بهشت گمشده از توابع بخش مرکزی شهرستان تالش را به نام اصلی «اسب سرا و شکر دشت» با صدای دلنشین آبشارهای روان و رودهای خروشان، نسیم ملایم و آفتاب دلچسب، مناظر کوهستانی و دشت های خرم برایشان از جان عزیزتر دارند زیباترین دیدنی هایی که از تولد آنرا این گونه به خاطر دارند و یه یاد می آورند.
اسب سرا و روستای بیلیابین دارای پوشش گیاهی انبوه است و در اطراف این منطقه دیدنی مناظری زیبا و کوه های پوشیده از درخت و جنگل است که به مردم و ساکنان زندگی می بخشند و این مردمان هم می دانند که حیاتشان به این طبیعت و حفظ آن است ازاین رو در محافظت از آن وسواس دارند.

مهربانی در میان مردم این منطقه موج می زند مردمانی که در میانه این زیبایی ها در محرومیت از امکانات به سر می برند. ازاین رو وقتی خبرنگار ایرنا را می بینند فرصت را مغتنم می دارند و به بیان مشکلات و کمبودهای موجود در روستایشان می پردازند.
فتح اله اسمعیلی شکردشت، عضو ۶۴ ساله شورای اسلامی روستای اسب سرا که همراه همسرش بانو تاجی حق نیا می کوشد به خوبی خصوصیت ذاتی این مردمان میهمان نواز را به جا آورده و میهمان را عزت تمام کند و در خانه روستایی این مرد مهربان لحظاتی را به گپ و گفتی دوستانه می گذرانم او که خواهان انعکاس زیبایی ها و مشکلات روستا و ساکنان آن در کنار هم است.

وی می گوید: در گذشته که جاده و ماشین نبود، تردد به این منطقه با چهارپایان و به سختی امکان پذیربود، ولی امروزه با وجود جاده و ماشینی شدن امور شاهد تغییر در سبک زندگی ها و سهل تر شدن امور هستیم و اما این ماشینی شدن زندگی ها آثار ناخوشایندی هم دارد چنانکه بخش زیادی از اوقات فرزندان ما در طول شبانه روز با گوشیهای موبایل سپری می شود که خود باعث فلج شدن زندگی ها می شود.
این عضو شورای اسلامی روستای اسب سرا در تالش می گوید: ۸ فرزند دارد که ۳ تای آنها پسر و ۵ تای دیگر هم دختر هستند و همه ازدواج کرده اند و امروز ۲۰ نوه و یک نتیجه هم دارم که شیرین ترین اوقات زندگی ما در کنار آنها سپری می شود.
اسمعیلی با اشاره به اینکه شغل مردم و ساکنان این مناطق دامداری و کشاورزی است، می گوید: طبق اسناد موجود و کاووش های بعمل آمده از زمان های بسیار دور از قاجار و حتی بسیار دورتر مثل ساسانیان و اشکانیان زندگی در این مناطق رونق داشته و مردم دارای گندم زارهای زیادی بوده اند.

وی بیان نمود: پدربزرگ من بنام خدابخش خان اسمعیلی از افراد سرشناس منطقه بود که مسئولیت سواره نظام میزاکوچک خان جنگلی را در این منطقه بر عهده داشت و تعداد ۳۵ سواره نظام تحت فرماندهی اش بود.
اسمعیلی می گوید: برای بهبود معیشت و گردش چرخ اقتصاد خانواده و زندگی باید کار و تلاش نماییم و حفظ و نگهداری منابع طبیعی و عرصه های جنگلی یک تکلیف عمومی است و در این عرصه کار می کنم و حتی دارای کارت افتخاری همیار طبیعت هم هستم.
او هوای مناسب و آب کافی در این روستا را باعث رونق کشاورزی و باغداری در این منطقه دانسته و می افزاید: در این منطقه بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی، زبان گنجشک، سرخدار، شمشاد، لرگ، لیلکی، آزاد، راش و انجیلی بعنوان مشهورترین درختان و ازگیل، زالزالک، زغال اخته، آلوچه وحشی، سیب های وحشی، انار، به، گیلاس، آلبالو، تمشک همچون درختان و درختچه هاست.
برای سفر به این مناطق، همه فصل ها مناسب هستند در این میان فصل پاییز زیبایی جنگل های گیلان و تالش دوچندان است چونکه تلفیقی از رنگ های مختلف و باران هایی که همه چیز را می شوید و جلا می دهد، زیبایی و طراوت جنگل را دو چندان کرده و مناظری منحصربه فرد از طبیعت در مقابل چشمان گردشگران نقش می بندد.

طبیعت بکر اسب سرا
محیط اطراف این منطقه ظرفیت های بالایی برای کوهنوردی و جنگل گردی دارد در خیلی از نقاط جنگلی به علت درهم پیچیدگی شاخه های درختان راهی برای عبور نور خورشید وجود ندارد و سایه هایی همیشگی این بخش ها را تاریک می کند.
بیلیابین در شهرستان تالش، نزدیک ترین روستا به اسب سرا است که با فاصله ۴۵ کیلومتری از مرکز شهرستان این شهر حدود ۱۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

مسیر دسترسی به این منطقه جاده ای خاکی و وضعیت نامناسب دارد و به علت عدم توسعه شبکه آبی، ساکنان روستای بیلیابین مسافت طولانی را طی می کنند و با سطل ودبه آب تهیه می کنند.
افراسیاب بخشی نژاد، دهیار روستای بیلیابین تالش، ضمن اشاره به مشکلات موجود، به خبرنگار ایرنا می گوید: این روستا دارای ۸۶ خانوار فاقد راه مناسب، آب آشامیدنی، و تعداد ۲۲ خانوار هم از نعمت برق بی بهره هستند.

دهیار روستای بیلیابین در ادامه ضمن اشاره به بعضی از مسائل خود و دیگران از پائین بودن سرانه آرد ساکنان این منطقه گلایه دارد و می گوید: سرانه آرد ماهیانه هر فرد در ماه ۷ کیلو است که جوابگوی نیاز روستائیان نیست و از مسئولین امر درخواست تجدید نظر در این خصوص برای افزایش سهمیه سرانه آرد را دارد
ایشان در ادامه می گوید: دانش آموزان ما در این روستا فقط تا انتهای دوره ابتدایی مدرسه می روند و به علت نبود مدرسه برای پایه های تحصیلی بالاتر ناگزیر به ترک تحصیل یا باید متحمل هزینه بالایی برای رفتن به مدرسه در مناطق شهری شوند.
فرماندار شهرستان تالش هم در این حوزه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به زودی هیأتی را به منظور بررسی مشکلات روستای های پیرامون شکردشت و اسب سرا به منطقه اعزام می کنم.
کیا عاشوری اظهار داشت: روستائیان در خط مقدم تولید و اقتصاد هستند و بهره مندی از امکانات و زیر ساخت های لازم از حقوق آنان می باشد.
وی ضمن اشاره به گستردگی منطقه و احتیاج به رفع عقب ماندگی ها و ایجاد زیر ساخت های لازم اظهار داشت: شهرستان تالش دارای روستاهای زیاد و احتیاج به توجه می باشد و منطقه شکردشت، اسب سرا و بیلیابین از مناطق گردشگری و روستاهای دارای سکونت دائم است و برای دسترسی ساده مردم به مرکز شهرستان حتما اقدامات لازم در زمینه بهسازی جاده بعمل خواهد آمد.
شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.
منبع:

دسته‌ها: توریسم