به گزارش عصر توریسم، مقام های پایتخت بلژیک پروژه درمان بیماری های روحی به کمک بازدید از موزه ها را به اجرا گذاشتند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از گاردین، تور بازدید از فاضلاب های باستانی و بازدید از یک شاهکار قرن شانزدهمی، دو گزینه ای هستند که روانپزشکان می توانند به مردمی سفارش کنند که در بروکسل، از افسردگی، استرس و اضطراب رنج می برند.
از ماه جاری میلادی، روانپزشکان یکی از بزرگترین بیمارستان های بروکسل واقع در بلژیک می توانند برای بیماران، بازدید از موزه را تجویز کنند، نسخه ای که باتوجه به آن بیمار می تواند با چند نفر از دوستان یا اعضای خانواده اش به بازدید از یک یا چند مورد از مؤسسات فرهنگی بروکسل برود.
«دِلفین هوبا»، یکی از مقامات بخش فرهنگی بروکسل بیان کرد: «نخستین هدف افزایش دسترسی مردم به فرهنگ، بعد از روزهای سخت قرنطینه است. می خواهم همه به مؤسسات فرهنگی ما بازگردند، اما می دانم حتی قبل از همه گیری کرونا نیز باز کردن درِ یک موزه برای تعدادی از مردم کار آسانی نبود، آنها احساس راحتی نمی کنند، فکر نمی کنند که موزه جای آنها باشد و من واقعا می خواهم نشان دهم محلهای فرهنگی جای همه مردم است.»
بگفته «هوبا» دومین هدف، ارائه ابزار جدیدی به پزشکان برای درمان بیماران است. او این پروژه را با الهام از پروژه مشابهی در کانادا اجرا می کند، در آن پروژه پزشکان بازدید از موزه هنرهای زیبای مونترال را از سال ۲۰۱۸ به بیماران تجویز می کنند.
در بروکسل این پروژه به مدت شش ماه و با همکاری پنج موزه اجرا می شود. همچون این موزه ها به موزه تاریخ، موزه هنر معاصر و موزه مُد می توان اشاره نمود.
دکتر «جان نیوول» که یک روانپزشک است و در این پروژه همکاری دارد، بیان کرد: «هر چیزی می تواند ارزش روان درمانی داشته باشد، اگر به مردم کمک نماید تا حس خوبی پیدا کنند و به خودشان نزدیک تر شوند.»
این پزشک معتقد است: این روش می تواند برای افرادی که به افسردگی، اضطراب، اختلالات طیف اوتیسم، روانپریشی و اختلال دوقطبی مبتلا هستند، مناسب باشد.
«نیوول» بیان کرد: «فکر می کنم تقریباً همه می توانند از این روش بهره ببرند. احتمالاً بیشتر برای افرادی مناسب باشد که تاحدی به روند بهبود نزدیک تر شده اند.»
اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد، ممکنست سایر موزه ها، سینماها، بیمارستان ها و سایر بیماران را نیز در بر بگیرد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم