به گزارش عصر توریسم، ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم اظهار داشت: تپه تاریخی هفت هزار ساله قلی درویش این استان به منظور تبدیل شدن به یک سایت موزه نیازمند هزینه های زیادی می باشد و امید است با جذب اعتبارهای لازم فاز به فاز افتتاح شود.
علیرضا ارجمندی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: قلی درویش، تپه ای است که معتقدیم به اندازه تخت جمشید در استان فارس اهمیت تاریخی دارد اما برای آن بودجه مناسبی اختصاص داده نمی گردد.
وی بیان کرد: این تپه باستانی کشور با قدمتی بیش از هفت هزار سال، ۲۲ دوره معماری را از سر گذرانده است.
وی اظهار داشت: تپه قلی درویش در نوروز امسال در معرض دید گردشگران نوروزی قرار گرفت و الان مسقف شده است و به صورتی هویت تاریخی استان قم را مشخص می کند.
ارجمندی اظهار داشت: در تلاش هستیم با جذب اعتبارهای لازم تپه قلی درویش را بیشتر به مردم ایران و جهان معرفی نماییم تا از این باب، زمینه مطالعات تاریخی لازم در این منطقه فراهم گردد.
وی بیان کرد: باستان شناسان معتقدند باتوجه به آثار تاریخی به دست آمده در تپه تاریخی قلی درویش قم، می توان آنرا از اثرهای شهرنشینی و قطب عصر آهن ایران قلمداد کرد.
محوطه قلی درویش در حاشیه جنوبی شهر قم، ابتدای بزرگراه قم، جمکران در کیلومتر نخست جاده قدیم قم، کاشان واقع شده است.

وسعت محوطه بیش از ۱۰۰ هکتار بوده که امروزه حدود ۳۰ هکتار آن، به شکل مسطح برجای مانده است.

ارتفاع محوطه در ابتدا حدود ۲۰ متر در ضلع جنوبی و ۱۰ متر در ضلع شمالی بوده که حالا فقط پنج متر از ضخامت لایه های فرهنگی، استقراری محوطه در بخش جنوب شرقی بالاتر از سطح زمینهای اطراف بر جای مانده است.

جستجوهای دیرینه شناسی در تپه تاریخی قلی درویش نشانگر نشیمنگاهی در منطقه قم مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد است.

منبع: