به گزارش عصر توریسم، اصفهان رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار داشت: خانه معظم الملک، خانه ای دیدنی از دوران قاجار با تالارها و اتاق های بزرگ است که توسط جعفرقلی خان معظم الملک، تولید شده است.

غلامعلی صفری در گفت و گو با ایسنا درباره خانه تاریخی معظم الملک، اظهار داشت: از معروف ترین جاذبه های تاریخی و محلهای دیدنی چادگان، خانه معظم الملک میرپنج است. خانه معظم الملک، خانه ای دیدنی از دوران قاجار با تالارها و اتاق های بزرگ است که توسط جعفرقلی خان معظم الملک، فرمانده فوج نظامی فریدن در دوره قاجار تولید شده است.

وی اضافه کرد: این بنای تاریخی بواسطه آینه کاری، گچ بری، نقاشی، کاشی کاری و هنرهای چوبی از زیباترین آثار غرب استان اصفهان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار داشت: انعکاس تصویر زیبای خانه با شیشه های رنگی، در حوض بزرگ جلوی عمارت دیدنی است. نقاشی ها و تزئینات داخل خانه الهام گرفته از خانه های اروپایی قرن گذشته است. تناسب معماری خانه با آب و هوای منطقه، در شیشه های الوان و قرینه پنجره ها که برای جلوگیری از سرما تولید شده اند، قابل مشاهده می باشد.

صفری با اشاره به اینکه این عمارت نیاز به مرمت دارد، افزود: عمارت معظم الملک به خانه دکتر صالحی، خانه آنالوئی و عمارت سنگی نیز معروف است و روزانه حدود ۲۰ نفر از آن بازدید می کنند.
وی ادامه داد: این خانه به تبعیت از معماری دوران قاجار تولید شده است و تمام عناصر به کار رفته در خانه دیگر دوران قاجار را می توانید در این خانه ببینید. بعد از ورود بوسیله درب ورودی به هشتی خانه می رسید که به وسیله راهرویی شما را به حیاط خانه راهنمائی می کند. حیاط خانه بصورت مرکزی است و دور تا دور حیاط را اتاق ها فرا گرفته اند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار داشت: سمت راست می توانید عمارت اصلی خانه را مشاهده کنید که در دو طبقه به وجود آمده و دارای معماری بی نظیری است. در ورودی به ساختمان در سمت چپ، بعد از عبور از پلکان قرار دارد. نمای بیرونی عمارت را پنجره های چوبی سر تا سری با حجاری و کنده کاری های زیبا تشکیل می دهد. زیر زمین خانه نیز دارای پنجره های چوبی است که اطراف آنها با کاشی های سبز رنگ تزئین شده اند و از جذابیت خاصی برخوردار می باشند. بعد از ورود به حیاط در سمت چپ آشپزخانه و اتاق های دیگری قرار دارد. ایوانی کوچک با دو ستون در روبروی آن قرار دارد که دارای تزئینات خاصی نیست. در این قسمت در و پنجره های چوبی وجود دارد که تزئینات ویژه ای برای آنها به کار برده نشده است.

صفری اشاره کرد: وسط حیاط می توانید حوضی دایره شکل را ببینید که خود موجب زیبائی دو چندان حیاط شده است و تصویر عمارت در آن منعکس می شود. آب این حوض بوسیله جوی آبی که در کنار ساختمان خانه قرار داشت تامین می شد. در قسمت غربی باغ حمام اختصاصی برای خانواده معظم الملک قرار داشت که مساحت آن ۱۵۰ متر مربع بود. بیشتر اتاق های خانه دارای شیشه های رنگین هستند که بر زیبایی خانه می افزاید. در قسمت بالایی ساختمان کنگره ای دیده می شود که توجه همگان را به خود جلب می کند و زیبایی آنرا دو چندان کرده است.
وی تصریح کرد: این خانه در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۸۱۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.