به گزارش عصر توریسم، وزرای فرهنگ و نمایندگان بیشتر از یکصد کشور با صدور اطلاعیه ای اعلام نمودند تلاش ها برای بازگرداندن آثار تاریخی به کشورهای اصلی را می افزایند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از رویترز، به دنبال اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در مکزیک، روز جمعه وزیران فرهنگ و نمایندگان ۱۵۰ کشور با انتشار اطلاعیه ای متعهد شدند کوشش برای استرداد آثار تاریخی به کشورهای اصلی را بالا برند.
در سالهای اخیر موزه های بزرگ، حراجی ها و مجموعه داران خصوصی برای بازگرداندن آثار هنری پرارزش و سایر آثار تاریخی متعلق به آمریکای لاتین و کشورهای آفریقایی تحت فشار بوده اند.
بیانیه اخیر اعضای فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) خواهان شکل گرفتن گفتگو بین المللی در رابطه با آثار تاریخی که به صورت غیرقانونی خریداری شده اند و اتخاذ اقدامات منسجم برای مقابله با تجارت غیرقانونی آثار تاریخی شدند.
با درگذشت ملکه الیزابت دوم، درخواست برای بازگرداندن یکی از بزرگترین الماس های تراش نخورده جواهرات سلطنتی بریتانیا بار دیگر در هند مطرح گردیده است. این درحالی است که شیلی هم سال هاست خواهان پس گرفتن یک مجسمه «موآی» از موزه بریتانیا است.
دولت مکزیک هم پیش از این خواهان بازگشت یک کلاه خود آزتک ۵۰۰ ساله از موزه ای در «وین» بوده است، اما کارشناسان جابه جایی این اثر تاریخی را بسیار صدمه پذیر توصیف کرده اند.
ایران هم از سال قبل حدود ۱۵ پرونده را برای استرداد به جریان انداخته که بازگشت الواح هخامنشی که در اختیار مؤسسه شیکاگو است، از آن جمله به شمار می آید.
وزارای فرهنگ در این کنفرانس در رابطه با چگونگی محافظت از میراث در مقابل جنگ و تغییرات اقلیمی هم گفتگو کردند.

دسته‌ها: توریسم