به گزارش عصر توریسم، محققان در جریان بازسازی یک چهره دریافتند جمجمه چند هزار ساله ای که بیشتر از صد سال پیش در غاری در جمهوری چک کشف شده بود و گمان می رفت جمجمه یک مرد باشد، در واقع به یک زن عصر حجر متعلق می باشد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از لایوساینس، باستان شناسان در سال ۱۸۸۱ میلادی جمجمه یک انسان را در غاری واقع در یکی از دهکده های جمهوری چک کشف کرده بودند. آن زمان محققان اعلام نمودند این جمجمه حدود ۳۱هزار سال قدمت دارد و بخشی از بقایای به جای مانده از یک مرد است، اما نتایج تحقیقات جدید نشان داده است محققان در رابطه با جنسیت این انسان عصر حجر اشتباه می کردند.
حالا بعد از گذشت بیشتر از ۱۴۰ سال از کشف این جمجمه، محققان اعلام نموده اند این جمجمه به یک زن ۱۷ ساله متعلق می باشد که در دوران «اوریگنیشن» ( Aurignacian، بخشی از دوره پارینه سنگی زبرین، یعنی حدود ۴۳ هزار تا ۲۶ هزار سال پیش) زندگی می کرده است.
این یافته ها در چارچوب بخشی از یک کتاب آنلاین جدید انتشار یافته که جزئیاتی در رابطه با چگونگی تعیین جنسیت یکی از قدیمی ترین «انسان های خردمند» کشف شده در اروپا را عرضه می کند.
به قول «سیسرو مورائس»، کارشناس گرافیک برزیلی و یکی از مؤلفان این کتاب آنلاین، زمانی که این جمجمه با سایر جمجمه های کشف شده در این محوطه مقایسه شد، شواهد زن بودن این جمجمه را هم اثبات کرد.
حالا تعدادی از پژوهشگران با استفاده از اطلاعاتی که از کاوش دیرینه شناسی قرن نوزدهم حاصل شده است و با کمک سی تی اسکن موفق شدند یک شبیه سازی مجازی از چهره متعلق به این جمجمه خلق کنند. با عنایت به نبود فک پایینی این جمجمه، محققان از اطلاعات موجود در رابطه با فک انسان های امروزی برای بازسازی چهره این زن استفاده کردند.
«مورائس» به این نکته هم اشاره نمود که با وجود عادی نبودن اصلاح اعلام جنسیت بقایای انسان ها، این اتفاق بی سابقه نیست؛ چونکه این اشتباه پیشتر در رابطه با اسکلتی به نام «زوزو» که در برزیل کشف شده بود هم اتفاق افتاده بود. در اکتشاف دیگری هم در ابتدا گمان می رفت وایکینگی که به همراه سلاح در سوئد دفن شده بود مرد باشد، اما در ادامه تحقیقات مشخص شد او یک زن بوده است.
در زمان کاوش اولیه در غار دهکده جمهوری چک علاوه بر این جمجمه زن، اشیاء سنگی و چندین دندان هم کشف شده است. اطلاعات زیادی در رابطه با زن جوانی که در این مکان دفن شده بود وجود ندارد.

منبع: