عصر توریسم: عصر توریسم: مدتی پیش خبر کشف تابوت خزانه دار مصر باستان اعلام شد، حالا باستان شناسان در یک فایل مستند اطلاعات بیشتری درباره ی این اکتشاف هیجان انگیز ارائه کرده اند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از گاردین، تابوتی که بتازگی در مصر کشف شده هزاران سال بی آنکه کسی به آن نزدیک شده باشد، در اتاقکی قرار داشت، اما باستان شناسان موفق شدند این تابوت قابل توجه را از اعماق ماسه های نزدیک قاهره بیرون بکشند. باستان شناسان کشف این تابوت را یک «اکتشاف رویایی» توصیف کرده اند.
همانطور که قبل از این اعلام شده بود، این تابوت گرانیتی عظیم به نوشته هایی مربوط به (Ptah-em-wia) خزانه دار فرعون «رامسس دوم» منقش شده است.
«علا العجیزی» ـ استاد رشته دیرینه شناسی دانشگاه قاهره ـ این تابوت را در سقاره، گورستانی باستانی واقع در ۳۰ کیلومتری قاهره کشف کرده است. سال قبل «العجیزی» که ریاست ماموریت دیرینه شناسی در این مکان را بر عهده دارد، سطح مقبره این خزانه دار را کشف کرد. حالا او اتاقک دفن زیرزمینی و تابوت خزانه دار را پیدا کرده است که می تواند اطلاعات بیشتری درباره ی کسانی که بعد از توت عنخ آمون بر مصر حکومت کردند، نشان دهد.
در مرکز مقبره، گروه «العجیزی» بخش بالایی یک دالان عمودی را کشف کردند که به مسیری به سمت یک اتاق دفن منتهی می شد، اما این دالان بسیار عمیق بود و عمق آن به هشت متر می رسید. باستان شناسان یک هفته زمان صرف کردند تا توانستند با بهره گیری از سطل و طناب تمام ماسه ها را خارج کنند. «علا العجیزی» خودرا در سطل جا کرد و یک فرود خطرناک و آهسته در دالان انجام داد. وقتی به پایین رسید از کشف تابوت شگفت زده شد.

دوربین های «نشنال جئوگرافیک» برای تولید یک مستند هشت قسمتی به نام «گنجینه های گمشده مصر» تمام لحظات تازه ترین پروژه کاوشی در سقاره را ثبت کردند. این مستند از اکتبر در بریتانیا پخش خواهد شد.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
کشف تابوت رییس خزانه مصر باستان
یافتن یک تابوت کامل در مقبره اصلی بسیار نادر است. «العجیزی» در گفت و گو با گاردین بیان کرد: «کشف این تابوت در محل اصلی خود، یعنی در دالان تدفین بسیار هیجان انگیز بود؛ چونکه تابوت در مقبره ای قرار دارد که به نام او تولید شده است. همیشه این طور نیست و زمانی که مقبره در دوره های بعدی هم مورد استفاده قرار می گرفت، تابوت افرادی که به زمان ساخت مقبره تعلق نداشتند در آن قرار می گرفتند، اما این دفعه این طور نبود.»

بگفته «العجیزی»، القابی که روی تابوت این خزانه دار وجود دارد بر نزدیک بودن او به فرعون تاکید دارد و ثابت می کند شخصِ بسیار مهمی در دولت آن زمان بوده است.
او و اعضای گروهش روند رمزگشایی از تمام داستان زندگی (Ptah-em-wia) را شروع خواهند کرد.
«پیتر در مانوئلیان» (Peter Der Manuelian) ـ استاد مصرشناسی دانشگاه هاروارد ـ نیز بیان کرد: «سقاره یکی از مهم ترین گورستان های افراد سلطنتی و غیرسلطنتی تاریخ مصر است. این تیم مصری یک فصل مهم دیگر به تاریخچه این مکان اضافه خواهند کرد.»
«آکسفورد یونیورسیتی پرس» نیز می خواهد کتاب «قدم زدن در بین فرعون ها: جرج اندرو ریسنر و طلوع مصرشناسی مدرن» نوشته «مانوئلیان» را منتشر کند. این کتاب زندگی نامه بزرگترین عتیقه شناس آمریکا را روایت می کند که جستجوهای بسیار زیادی را انجام داده و اهمیت سقاره را متوجه شده است.
«مانوئلیان» درباره ی «العجیزی» نیز اظهار داشت: «بسیار خوشحالم که باستان شناسان مصری به چنین اکتشافاتی دست پیدا می کنند.»
«تام کوک»، تهیه کننده مجموعه مستند «گنجینه های گمشده مصر» نیز به «العجیزی» و «اکتشاف شگفت آورش» ادای احترام کرد.

دسته‌ها: توریسم