به گزارش عصر توریسم، رییس جمهور معرفی مواریث فرهنگی و تاریخی کشور را مهم دانست و اظهار داشت: مردم و نسل جوان را با به کارگیری راهنمایان باخبر با روایتهای شوق آفرین و افتخارآمیز از میراث فرهنگی با تاریخ غنی و دیرین کشور آشنا کنید تا مفاهیم عالی فرهنگی به این شکل منتقل و موجب آثار فرهنگی بهادار شوند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی بامداد امروز دوشنبه در ادامه پروسه نظارت ستادی به دستگاه های اجرائی، به محل موزه ملی ایران رفت و در جمع وزیر و مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضمن استماع گزارش عملکرد یکساله این مجموعه، رهنمودهایی برای ارتقای کیفی و کمی عملکرد این وزارتخانه ارائه کرد.
رییس جمهور با اشاره به سه ماموریت مهم این وزارتخانه در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: بخش میراث فرهنگی وظایف مهمی در حوزه شناسایی، ثبت، مرمت و نگهداری، تعیین حریم آثار و معرفی و بهره برداری از مواریث فرهنگی و تاریخی دارد.
وی با تأکید بر این که اگر از آثار فرهنگی بهره برداری نشود، این آثار گرفتار میرایی خواهند شد، اضافه کرد: ادامه حیات و اثربخشی آثار فرهنگی و تاریخی در گرو بهره برداری صحیح و شایسته از این آثار و امکان بازدید و استفاده مردم از آنها است.
تعیین حریم آثار فرهنگی موجب اختلال در کسب وکار و معاش مردم نشود
رئیسی موضوع مهم دیگر در ماموریت های بخش میراث فرهنگی را تعیین حریم عنوان نمود و گفت: تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی بسیار مهم و حساس است، اما باید مراقب بود که تعیین این حریم، اختلالی در کسب وکار و معاش مردم ایجاد نکند.
رییس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع صیانت از آثار و اماکن فرهنگی و تاریخی، جذب مشارکت های مردمی و میدان دادن به بخش خصوصی تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را راهی مناسب برای جبران کمبود نیرو در این بخش دانست.
آثار فرهنگی و تاریخی نمادهای تاریخ و تمدن غنی و کهن ملت ایران هستند
رئیسی با تایید برنامه وزارت میراث فرهنگی برای توسعه موزه ها به عدد هزار اظهار داشت: این اقدام موجب می شود آثار کشف شده تاریخی و فرهنگی که نمادهای تاریخ و تمدن غنی و کهن ملت ایران هستند بجای ماندن در انبارها، در معرض دید مردم و خصوصاً نسل جوان باشند.
رییس جمهور یکی دیگر از موضوعات مهم در بخش میراث فرهنگی را معرفی مواریث فرهنگی و تاریخی دانست و اظهار داشت: مردم و نسل جوان را با به کارگیری راهنمایان باخبر با روایتهای شوق آفرین و افتخارآمیز از میراث فرهنگی با تاریخ غنی و دیرین کشور آشنا کنید تا مفاهیم عالی فرهنگی به این شکل منتقل و موجب آثار فرهنگی بهادار شوند.
تلاش برای رسیدن عدد توریستهای خارجی به ۱۵ میلیون نفر در سال
رئیسی در ادامه سخنانش به بخش گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره نمود و اضافه کرد: رونق صنعت توریسم، اقتصاد گردشگری را فعال می نماید و در کنار گردش مالی قابل توجه و ظرفیت های فراوان برای ایجاد اشتغال، بار فرهنگی عظیمی نیز دارد.
رییس جمهور با تأکید بر وجود ظرفیت های فراوان برای رسیدن عدد توریستهای خارجی به ۱۵ میلیون نفر در سال گفت: گردشگری خانواده محور، لغو روادید گردشگری با کشورهای هدف، تسهیل و پشتیبانی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری با اعطای تسهیلات و امکانات همچون اقدامات لازم برای توسعه و رونق گردشگریست.
حمایت از متقاضیان فعالیت در بخش گردشگری را تا رسیدن به بهره برداری ادامه دهید
رئیسی با تأکید بر لزوم اصلاح روند و پروسه سرمایه گذاری در گردشگری، از مسئولان گردشگری خواست در پشتیبانی از متقاضیان فعالیت در این بخش، به اعطای مجوز بسنده نکرده بلکه با رفع موانع تا رسیدن به نقطه بهره برداری از آنان حمایت کنند.
رییس جمهور توانمندیهای کشور در زمینه های سلامت، کارخانه های عظیم و منحصر بفرد در صنایع بزرگ، و همین طور وجود مناطق خاص جغرافیایی مثل جزایر هرمز، آشوراده و سواحل مکران را دارای ظرفیت های بسیار مناسب برای ایجاد مناطق ویژه گردشگری و طبیعت گردی دانست و اشاره کرد: مردم از این دولت انتظار انجام یک کار معمولی ندارند، بلکه انتظار دارند با بهره گیری از همه تجربیات پیشین یک حرکت جهشی صورت گیرد تا اقتصاد گردشگری جهش یافته و یاریگر دیگر بخش های اقتصادی نیز باشد.
برای قدر نهادن به هنر و مهارت فعالان صنایع دستی مدارکی تهیه و به آنان اعطا شود
رییس جمهور در ادامه به ماموریت های بخش صنایع دستی این وزارتخانه اشاره نمود و با تأکید بر شعار «هر خانه یک کارگاه» اظهار داشت: بنابر گزارش ها بیش از ۷۰ درصد فعالان بخش صنایع دستی را بانوان می سازند که جمع زیادی از آنان سرپرست خانوار نیز هستند. در وهله اول شایسته است در ازای میزان مهارت و هنر آنان مدارکی تعیین، تهیه و به آنان اعطا گردد تا به صورتی هنر و مهارت ایشان قدر نهاده شود.
رئیسی همین طور برنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای رساندن تعداد بازارچه های صنایع دستی از ۵۰۰ بازار فعلی به هزار بازار را هدف گزاری شایسته ای توصیف کرد و اضافه کرد: استانداری ها و شهرداری ها برای ایجاد بازار، پرداخت تسهیلات و تحت پوشش بیمه قرار دادن فعالان صنایع دستی اقدامات لازم را به عمل آورند و توامان برای بازاریابی داخلی و خارجی این محصولات تلاش کنند.
تلفیق صنایع دستی با دستاوردهای دانش بنیان برای خلق آثار ماندگارتر و ارزشمندتر
رییس جمهور با تأکید بر این که همه دستگاه های کشور موظف می باشند برای هدیه دادن، صنایع دستی هنرمندان ایرانی را در اولویت قرار دهند، گفت: به شرکت های دانش بنیان برای فناوری پایه شدن بخش های مختلف وزارتخانه همچون صنایع دستی میدان عمل دهید. تلفیق صنایع دستی با دستاوردهای علمی و دانش بنیان می تواند به ماندگارتر و ارزشمندتر شدن صنایع دستی کمک نماید.
ضرورت پشتیبانی از فعالان بخش گردشگری برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا
رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته گردشگری و قدردانی از زحمات تلاش گران این بخش اظهار داشت: با توجه به این که بخش گردشگری یکی از بخش هایی بود که از شیوع ویروس کرونا بیشترین لطمه را دید، لازم است حالا و بعد از مهار شیوع این بیماری به گونه ای شایسته مورد حمایت قرار گیرد تا خسارات آن جبران شود.
رئیسی در ابتدای ورود خود به مجموعه موزه ملی ایران، از بخش های مختلف این موزه بازدید کرد.
قبل از سخنان رییس جمهور نیز وزیر و ۴ تن از معاونین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سخنانی به تشریح عملکرد یکساله مجموعه خود پرداختند.

منبع: