به گزارش عصر توریسم، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نقد جایگاه گردشگری تهران اظهار داشت: جایگاه گردشگری در تهران به هیچ وجه جایگاه شایسته نیست، متاسفانه در سطح شهر تهران یک بیلبورد و یا تابلو معرفی منطقه گردشگری وجود ندارد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، عزت الله ضرغامی در نود و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان میهمان ویژه با قدردانی از دعوت شورا برای حضور در صحن علنی، اظهار داشت: حداقل سه هفته به اسامی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وجود دارد که هر یک فرصت های مناسبی را برای توجه بیش از پیش به این حوزه ها فراهم می آورد. همکاریهای بسیار خوبی در چهارچوب های قانونی با مدیریت شهری داشتیم که ادامه پیدا خواهند کرد. نسبت به گردشگری جایگاهی که در تهران وجود دارد به هیچ وجه جایگاه شایسته این امر مهم نیست و با مزیت های گاهی بی نظیری که تهران در این عرصه دارد جایگاه گردشگری آن مناسب نمی باشد.
او اضافه کرد: گردشگری در کشور ما در طول سالیان گذشته به بیماری تبدیل گشته است که اگر در این عرصه سرمایه گذاری شود و از تخت بلند شود می تواند خیلی از بیماران دیگر را بهبود دهد و خیلی از پارامترها را ارتقاء دهد.
ضرغامی افزود: اساسا گردشگری در سطح ملی از اهمیت به سزایی برخوردارست. در همین راستا در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ۲۰ محور مهم را احیاء کردیم که به عنوان مسائل اصلی وزارتخانه در دستور کار قرار بگیرند و در کنار این حوزه های ماموریتی رونق حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی با جدیت دنبال خواهد شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: اساسا موضوع گردشگری امروز موضوعی فرابخشی است و دستگاه های عمومی، دولتی، خصوصی و… باید با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند تا شاهد رونق بخش گردشگری باشیم.
ضرغامی با اشاره به اینکه ۱۲ تفاهم نامه با دستگاه های حاکمیتی مهم و در رابطه با حوزه میراث فرهنگی و گردشگری به امضاء رسیده است، اضافه کرد: اقدامات مشترکی با این دستگاهها صورت خواهد گرفت تا زیرساخت های مهم کشور در زمینه گردشگری توسعه پیدا کند. از طرف دیگر در مورد شهرداری خصوصاً شهرداری تهران که خود دولتی شمرده می شود ما باید به عنوان مشاور در کنار آن قرار بگیریم تا مدیریت توانمندی مدیریت شهری در زمینه اجرا و مدیریت برای گردشگری و میراث فرهنگی رونق و توسعه را به همراه بیاورد. در حقیقت تهران خود می تواند قطب گردشگری کشور باشد.
او اشاره کرد: در سطح کشور تمام شاخصهای گردشگری ارزان را احصا کردیم و این طرح بصورت فاز به فاز به پیش خواهد رفت و در این راه تلاش خواهیم کرد اقامتگاه های تهران رونق پیدا کند. تهران با همه مزیت هایی که دارد همچون استقرار هتل های پنج ستاره، بیشترین موزه ها و کاخ موزه ها و همین طور حضور سه میلیون توریست از ۹ میلیون توریست کشور می توان آنرا به عنوان یک فرصت بی نظیر مورد بهره برداری قرار داد.
او اضافه کرد: اما متاسفانه در سطح شهر تهران یک بیلبورد و یا تابلو معرفی منطقه گردشگری وجود ندارد. مردم باید بتوانند با ظرفیت های تهران آشنا گردند و دراین زمینه مدیریت شهری می تواند کمک اثرگذاری داشته باشد. در زمینه های زیربنایی و زیرساختی تلاش خواهیم کرد که اقدامات حمایتی خودرا داشته باشیم. باید برای گردشگری شهری برنامه جامع داشته باشیم و گردشگری تهران می تواند آنقدر خوب باشد که در هنگام تعطیلات بجای تشکیل ترافیک صف خروج از تهران مردم برای دیدن این شهر در تهران بمانند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع گردشگری دانش آموزی اشاره نمود و اضافه کرد: وجود ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور ظرفیت بالقوه ای است که می تواند سبب رونق گردشگری دانش آموزی شود و از طرف دیگر ایجاد ارتباط با جوانان و نوجوانان را فراهم آورد. دانش آموزان باید تا ۲۰ درصد وقت خودرا بیرون از مدرسه بگذرانند که این وقت شامل همین بازدیدها و گردشگری ها است.
ضرغامی اشاره کرد: بی شک تهران آنقدر مهم و پرموضوع است که هر چه در زمینه گردشگری آن کار نماییم باز هم کم است. بی شک امروز باید از فرصت یکدست شدن سیاسی کشور استفاده نمائیم و این فرصت را مغتنم بدانیم. اگر چنین اتفاقی نیفتد باز هم درگیری ها و تشکیل فراکسیون ها بین خود ما صورت خواهد گرفت. از همدلی سیاسی و فرهنگی باید بهره بگیریم و برای حل اختلاف ها نیز باید با یکدیگر صحبت نماییم و مشکلات را حل نماییم و در این راه تهران را به بهشتی تبدیل نماییم که سبب افتخار کشور باشد.

منبع: