عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: لرستان تنها پایگاه ملی پل های تاریخی کشور به حساب می آید.
عطا حسن پور اظهار نمود: ۱۰۰ دهنه پل تاریخی در لرستان وجود دارد.
وی ادامه داد: پل های تاریخی لرستان قدمتی بالغ بر ۱۸۰۰ سال دارند و طبق گفته باستان شناسان این پل ها پس از اهرام ثلاثه مصر بزرگترین بناهای سنگی جهان محسوب می شوند که باستان شناسان بزرگ جهان در بازدید از این پل ها به عظمت و خصوصیت خاص آنان اشاره کرده اند.
حسن پور اضافه کرد: بعنوان مثال بزرگترین دهانه معماری جهان باستان در پل گاومیشان پلدختر قرار دارد که از طاق کسری ایوان مدائن عریض تر بوده و بلندترین پل جهان باستان کلهرت معمولان است که با ارتفاع بیشتر از ۲۶ متر احدات شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: از طرفی لرستان تنها پایگاه ملی پل های تاریخی کشور به حساب می آید و ۱۰۰ پل تاریخی آن در لیست موقت میراث جهانی قرار دارند.
وی بیان نمود: همینطور در کل ایران فقط سه دهنه پل دارای کتیبه وجود دارد که دو مورد از آن شامل پل کلهرت در معمولان و کشکان در شهرستان چگنی است.
حسن پور خاطرنشان کرد: بزرگترین سازه های آبی ـ تاریخی لرستان پل ها هستند که متأسفانه در سیل سال ۹۸ گرفتار خسارت شدند بنابراین برای استقامت بخشی آنان نیازمند تخصیص اعتبارات کلان ملی هستیم.