عصر توریسم: خوزستان با پیگیری های اداره میراث فرهنگی شوشتر اعتباری برای مرمت، مقاوم سازی و بهسازی ساباط های تاریخی این شهرستان تعیین شده و از چند روز آینده اقدامات مرمتی شروع خواهد شد.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، با عنایت به ضرورت مرمت و احیای بافت تاریخی شوشتر این پروژه مرمتی به همت میراث فرهنگی و با رویکرد مرمت اضطراری ساباط های در معرض خطر تخریب و احیای مجدد بافت تاریخی شوشتر برنامه ریزی شده است.

ساباط بیشتر در شهرهای گرمسیری ساخته می شده و وجود ساباط در معماری ایران در شهرهای گرم و آفتابی نشان از تجربه، دانش و مهارت ایرانی ها در امر معماری دارد.

در پایه های ساباط از سنگ و برای طاق ها از آجر و ملات گچ استفاده شده است. البته در بعضی موارد آجر خشت هم در طاق ها استفاده شده است.

ساباط از ۲ بخش تشکیل شده است: «سا» در زبان فارسی به معنای آسایش و راحتی است و «باط» هم معنای بنا یا عمارت می دهد و در نتیجه ساباط یعنی سازه ای که با هدف آسایش و رفاه بیشتر افراد و رهگذران ساخته می شده است.

ارتباط دهنده خانه ها، ارتباط دهنده کوچه ها و بافت ها و مکانی برای فرار از گرمای تابستان و بارش باران و… همچون کاربری های مختلف ساباط ها در گذشته و هم در زمان حال است.

شهر تاریخی شوشتر از شهرهایی است که میتوان نمونه هایی زیبا و کم نظیری از ساباط ها را در آن میتوان مشاهده کرد؛ ساباط هایی که ریشه در تاریخ و فرهنگ کشور ایران دارند.

پیشینه ساخت ساباط در شهرستان شوشتر بیشتر به دوره قاجاریه برمی گردد اما در دوره های بعد هم ساباط هایی در این شهر تاریخی راه اندازی شده است.

در ۵۰ سال قبل نزدیک به ۱۰۰ ساباط در شهرستان شوشتر وجود داشته است اما حالا تنها ۳۰ ساباط باقی مانده که بعد از ترمیم همگی در لیست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

منبع: