عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، خوزستان یک دوستدار میراث فرهنگی می گوید: در محوطه باستانی چگاسفلی بهبهان دفتر فرهنگی برای نظارت و مراجعه گردشگران و افراد وجود ندارد.

دولتی مختاران در گفت و گو با ایسنا با تأکید بر لزوم ایجاد دفتر فرهنگی و توجه به محوطه باستانی چگاسفلی بیان کرد: محوطه باستانی چگاسفلی به شدت در معرض خطرات طبیعی و انسانی است و همچنان به حال خود رها شده است.

وی با اعلان اینکه کهن ترین آثاری که در جستجوهای اخیر از محوطه چگاسفلی به دست آمده متعلق به پنج تا چهار هزار سال قبل از میلاد است، افزود: به آثار گرانقیمت کشف شده در محوطه باستانی چگاسفلی نه فقط توجهی نشده بلکه هم اکنون به حال خود رها شده اند و همین مورد به تخریب چگاسفلی توسط غارتگران میراث فرهنگی در بهبهان منجر گردیده است.

او با اشاره به این که شهر شش هزارساله چگاسفلی با خلیج فارس ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، اشاره کرد: چگاسفلی یک محوطه آیینی مربوط به شش هزار سال پیش است و شواهد به دست آمده از این محوطه باستانی ما را به جامعه ای ناشناخته در گذشته راهنمایی می کند.

این دوستدار میراث فرهنگی تصریح کرد: محوطه باستانی چگاسفلی با وجود ارزش تاریخی که دارد در نیم قرن اخیر همیشه مورد تعرض قرار گرفته است.

چگاسفلی یا تل باستانی چگاسفلی از آثار ملی ایران است که در دشت زهره در جنوب شرقی خوزستان و به فاصله اندکی از خلیج فارس قرار دارد. این محوطه باستانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط هیاتی به سرپرستی هانس نیسن از موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو شناسایی شد و در سال ۱۳۸۸ به شماره ۲۸۸۲۲ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این تل یک مکان آیینی بسیار اهمیت دارد که تاریخش به هزاره های کهن قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. نقوش سفال های به دست آمده از گورها از سنتی حکایت دارد که ریشه در فرهنگ های کهن ساکن در دشت های جنوب و جنوب غربی ایران دارد.

چگاسفلی یکی از محوطه های تاریخی نامزد ثبت جهانی است. برنامه تعیین عرصه محوطه چگاسفلی در ۲ مرحله پیش میدانی و میدانی انجام شده و در حین این عملیات گورهای هفت هزار ساله هشت گانه کشف شد که نشان دهنده سنت منحصربفرد تدفین در این منطقه است و نظیر آن در هیچ مکان دیگری پیدا نشده است.

کاوش های چگاسفلی تعلق خلیج فارس به ایرانیها را به شش هزار سال پیش برد. این کاوش ها سرنخ هایی به باستان شناسان داد که نشان میدهد ایرانیها در ۲۰ کیلومتری خلیج فارس چگونه در هزاره های بعد روی تمدن های منطقه در میان النهرین تاثیر گذاشته اند.

منبع: