عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز، اظهار داشت: آتشکده یا چهارطاقی نطنز در یکی از مهم ترین محورهای گردشگری این شهر و در امتداد مسجد جامع، حسینیه تاریخی، گذر تاریخی و بازار نطنز واقع شده است.

حسین یزدان پناه در گفت و گو با ایسنا درباره ی بنای تاریخی آتشکده نطنز، اظهار داشت: از مهم ترین و شاخص ترین آثار موجود در مرکز شهر تاریخی نطنز می توان به بنای زیبای آتشکده متعلق به دوره ساسانی با شکل متقارن چهار وجهی و با قاعده مربع اشاره نمود که در نزدیکی مسجد جامع واقع شده است. آتشکده یا چهارطاقی نطنز در یکی از مهم ترین محورهای گردشگری این شهر و در امتداد مسجد جامع، حسینیه تاریخی، گذر تاریخی و بازار نطنز واقع شده است.

وی اضافه کرد: این نوع معماری به مانند چتری روی آتش را پوشانده است و از میان دهانه های آن، آتش از فاصله بسیار دور قابل مشاهده بوده است. بقایای این چهارطاقی سترگ بر روی سکویی به ارتفاع حدود ۲.۵ متر از بستر سنگی زمین قرار گرفته است. این آتشکده بنایی چهارگوش با چهار طاق رومی مرتفع، در چهار سمت بنا است که مصالح به کار رفته در آن از سنگ های نسبتاً حجیم و ملات گچ و خاک(ساروج) است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز، اظهار داشت: برای کلاف کشی طاق ها، الوار چوبی به کار رفته و از اندود گچ و کاهگل در پوشش بنا استفاده شده است. بر روی لایه نازکی از گچ آثار رنگ آمیزی دیده می شد که احیانا این رنگ آمیزی متعلق به دوره های بعدی بوده که آتشکده کاربرد اولیه خودرا از دست داده بود.

یزدان پناه اشاره کرد: در حقیقت شاید بتوان گفت این رنگ آمیزی مربوط به زمانی است که مسجد دوره آل بویه در نزدیکی آتشکده ساخته شد. ابعاد هر یک از اضلاع خارجی بنا ۱۱ متر و ۳۵ سانتیمتر و ضلع داخل بنا ۷ متر است که به لحاظ گونه شناسی در ردیف آتشکده های منفرد و در زمره چهارطاقی های ساده قرار می گیرد که عناصر معماری دیگری در آنها به کار نرفته و حتی بدون دیوار محاط است.

وی با اعلان اینکه آتشکده نطنز در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شماره ثبت ۱۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اشاره کرد: در سالهای اخیر با پیگیری های انجام شده و برای حفظ، احیا و ماندگاری این اثر فاخر و ملی، مرمت این مکان تاریخی شامل آوار برداری، پاکسازی داخل و محدوده اطراف این بنا، طرح برداری از لنگه موجود و اجرای سه لنگه دیگر، استواری بخشی دیوارهای سنگی، تزریق ملات، مرمت و سنگ فرش کردن سطح روی طاق ها انجام شده است.

منبع: