عصر توریسم: مسؤولان شهر ونیز برای صیانت از کلیسای تاریخی و جامع «سینت مارکو» در مقابل آب دریا از موانع شیشه ای استفاده می نمایند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از گاردین، مجموعه ای از موانع شیشه ای نصب شده در اطراف کلیسای ۹۰۰ ساله «سنت مارکو» در شهر ونیز، ستون های مرمری و موزاییک های باارزش این بنای تاریخی را از گزند فرسایش ناشی از آب دریا در امان نگه می دارد.
«ماریو پیانا»، معمار و کارشناس و مسؤول مرمت کلیسای سینت مارکو، می گوید: حتی بعد از تبخیر، آب، کریستال های نمکی از خود بر جای می گذارد که پایه های مرمری ستون ها و موزاییک های کف کلیسا را می خورد. این موانع از شیشه تولید شده اند که روی پایه ای از بتن نصب شده اند که در زیر سنگفرش میدان سینت مارکو قرار گرفته شده است تا در مقابل نیروی مواج آب مقاومت کند. این سیستم می تواند تا عمق ۱.۱۰ متری (۳ فوت ۶ اینچی) آب در میدان را که معادل جزر و مد ۱.۹۰ متری از سطح دریا است، نگه دارد.
پیانا در بازدید از کلیسای سنت مارکو با تکیه بر شکنندگی این سازه خشتی سفالی اظهار داشت: «امیدواریم که از این به بعد، دیگر هیچ آبی وجود نداشته باشد که پایه های کلیسا را لمس کند.»

شهر ونیز که روی انبوهی از چوب در بین کانال ها تولید شده است، از زمان تأسیس خود، یعنی ۱۶۰۰ سال پیش، همیشه با سیل دست و پنجه نرم کرده است، اما مانند سایر مناطق ساحلی، بالا آمدن سطح آب دریاها و آب و هوای شدیدتر که دانشمندان آنرا با بحران آب و هوا مرتبط می دانند، به مفهوم افزایش جزر و مد بیشتر است.
در صورتیکه کلیسای سینت مارکو در یکی از بلندترین نقاط ونیز تولید شده بود، اما حالا به علت فرونشست و بالا آمدن سطح دریا در یکی از پایین ترین نقاط شهر قرار گرفته است. با وجود فعال شدن موانع زیرآبی در اطراف این شهر در سال ۲۰۲۰ برای محافظت در مقابل سیل بیش از ۱.۳ متر، کلیسای سینت مارکو بیش از محلهای دیگر زیر آب رفته و لطمه پذیر شده است.
بروز سیل به ویژه در نوامبر ۲۰۱۹ بسیار ویرانگر بود؛ برای اینکه آب بدنبال سیل های مکرر فرصت پایین آمدن نداشت و بخش هایی از این کلیسا تا ۲۴ ساعت زیر آب باقی ماند.
موانع شیشه ای و بتنی قسمتی از یک پروژه مهندسی بزرگتر برای ایجاد مجموعه ای از کانال ها در زیر سطح کلیسا و میدان همنام آنست تا آب را از تالاب خارج کرده و از بروز سیل جلوگیری نماید.

منبع:

دسته‌ها: توریسم