به گزارش عصر توریسم، باستان شناسان در یک گورستان باستانی واقع در فرانسه گوری مملو از زیورآلات کشف کردند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از انشنت اوریجینز، باستان شناسان بعد از دو مرحله کاوش در گورستان ماقبل تاریخی که در فاصله ۹۰۰ تا ۶۰۰ قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت، گوری را کشف کردند که فردی در آن به همراه جواهرات مسی دفن شده بود.
این گورستان که در اواخر عصر برنز و اوایل عصر آهن مورد استفاده قرار می گرفت، مساحتی معادل ۱.۳ هکتار را در برگرفته است. باستان شناسان اولین بار این گورستان را در سال ۲۰۲۱ کشف کرده بودند، اما امسال میلادی در دو مرحله آنرا کاوش کردند.
این گورستان گنجینه های دیرینه شناسی را دربرگرفته است که اطلاعات بسیار ارزشمندی را در رابطه با سنت های خاکسپاری جنوب فرانسه عرضه می دهد.
در سال ۲۰۲۱ باستان شناسان ۱۰ گور و سه مکان مخصوص سوزاندن اجساد را زیر تپه خاکسپاری عظیم واقع در این گورستان کشف کردند. تپه خاکسپاری در واقع انبوهی از خاک و سنگ است که روی یک یا چند گور تشکیل شده است. قطر تپه این گورستان ۳۳ متر است و گودال عمیقی در اطراف آن وجود دارد. گمان می رود در ابتدا اطراف این تپه، حلقه ای از سنگ بوجود آمده بود.
باستان شناسان امسال میلادی دو گور در خارج از تپه خاکسپاری کشف کردند؛ در یکی از این گورها، بقایای انسانی به همراه نوعی دستبند پیچ خورده مسی، یک مروارید و یک سنگ جواهر کشف شد. بقایای این فرد درحالی کشف شده که سنگ جواهر روی شانه سمت چپ او قرار داشت. در این گور علاوه بر زیورآلات دو ظرف سرامیکی هم وجود داشت که در نزدیکی سر جسد قرار داده شده بودند.
در گور دیگر بزرگترین گنجینه ای که تابحال در این گورستان کشف شده، قرار داشت. فردی درحالی دفن شده بود که نوعی گردنبند لوله ای شکل در گردن او قرار داشت. روی هر قوزک پای او سه پابند وجود داشت و در هر کدام از انگشت شست پایش هم سه حلقه پیدا شد. در این گور همینطور یک سنجاق سینه و یک کوزه سرامیکی بزرگ قرار داشت. در این دوره از تاریخ قرار دادن کوزه در گور رایج بود.

منبع:

دسته‌ها: توریسم