عصر توریسم: عصر توریسم: باستان شناسان در کانادا ۲۷۵ اثر تاریخی را در بقایای یک کشتی قرن نوزدهمی کشف کردند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نت، کاوش گران با بررسی کشتی «اچ ام اس اربوس»در آب های نزدیک منطقه «جیجوی هیون» واقع در کانادا بقایای ۲۷۵ شیء همچون یک دفترچه چرمی را کشف کردند که ممکن از دست نوشته های خدمه کشتی در آن وجود داشته باشد.
دو کشتی «اچ ام اس اربوس» و «اچ ام اس ترور» در سال ۱۸۴۵ میلادی با ۱۲۸ خدمه برای یک سفر اکتشافی به سمت شمالگان حرکت کردند. یادداشتی که از آن سال کشف شده است جرئیات شکست این سفر اکتشافی را شرح داده است. هر دو این کشتی ها در یخ گیرافتادند و هیچ بازمانده ای کشف نشد.
کشتی «اچ ام س اربوس» در سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی به صورت معجزه آسایی کشف شد و از آن زمان تابحال باستان شناسان وضعیت آنرا به صورت منظم بررسی نموده اند. کشتی «اچ ام اس ترور» هم دو سال بعد در فاصله ۷۲ کیلومتری این کشتی کشف شد.
سال جاری دومین فصل از کاوش کشتی «اربوس» محسوب می شد. شنا در آب های شمالگان فقط در مقطع کوتاهی از سال امکان دارد. در سال ۲۰۲۲، کاوش گران برای اولین بار به کابین مسئولان کشتی وارد شدند. در جریان اولین کاوش کشتی «اربوس» در بهار سال ۲۰۱۵ فقط تعداد کمی اثر تاریخی همچون چند ظرف آشپزخانه کشف شد.

منبع: