به گزارش عصر توریسم، کتیبه ای سنگی و باستانی در تنگه بلاغی شهرستان پاسارگاد در استان فارس کشف شد.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در رابطه با ی کشف این کتیبه توضیح داد: دو کوهنورد هنگام کوهنوردی در راه خود به این کتیبه برخورد می کنند که بلافاصله به مسؤولان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد خبر می دهند. این دو کوهنورد که خواستند از آنان نامی برده نشود، آثار تاریخی را قسمتی از گذشته این مرز و بوم دانستند که متعلق به همه ایرانی ها است و باید در حفظ و نگهداری از آنها تلاش شود.
بگفته دروردی ـ عضو مرکز پژوهش های کتیبه شناسی پارسه ـ پاسارگاد، این کتیبه قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال دارد که به دوره ساسانی مربوط است و در واقع، یک وقفنامه است که از ساخت یک پل، سد و فراز راه خبر می دهد و برای سازندگان آن دعای خیر شده است. در واقع این کتیبه قسمتی از سند هویت مردم این دیار است، آثاری که مردم در حفظ آن نقش دارند.
این کتیبه به زبان پهلوی کتابی در ابعاد ۹۰ در ۴۰ سانتی متر نگاشته شده که به صورت خطوط افقی و عمودی است که به صورتی سه لوح در یک لوح با یک مضمون کندوکاوی شده است.
نصیری حقیقت ـ سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ـ هم عنوان کرد: متاسفانه برخی از مردم فکر می کنند در زیر چنین کتیبه هایی گنج و یا اشیاء قیمتی وجود دارد و به خاطر همین طرز تفکر، اقدام به تخریب این آثار می کنند، در صورتی که این ها فقط یک کتیبه و سندی بر هویت آثار تاریخی این مرز و بوم هستند و در واقع، این آثار فقط جنبه تاریخی و علمی مهمی دارند.
سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مردم درخواست کرد: در برخورد با چنین کتیبه هایی اداره میراث فرهنگی را آگاه کنید تا به صورت درست از این آثار حفاظت شود.

 

منبع: