به گزارش عصر توریسم، بوشهر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اظهار داشت: ˮعبای دشتیˮ هفتم اسفندماه سال جاری با حضور نمایندگان یونسکو ثبت جهانی می شود.
اسماعیل سجادی منش سه شنبه ۲۰ دی در نشست با خبرنگاران درباب سرنوشت پروژه های کلان و ناتمام گردشگری استان اظهار داشت: یکی از این پروژه ها، هتلی است که در اتوبان امام علی (ع) در بوشهر واقع شده است. این هتل پنج ستاره که در سالهای قبل در دولت قبل مجوز آن از طرف اداره کل مسکن و شهرسازی استان بوشهر صادر شده، به سبب این که پروژه ساخت متوقف شده، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به اتفاق نظر استاندار محترم خواهان این است که وضعیت آن تعیین تکلیف شود. از ین جهت، سرمایه گذار که بخش خصوصی است یا باید کار را ادامه بدهد یا زمین را به دولت برگرداند.
وی به دهکده گردشگری امید که دیگر میراث پرهزینه و بی سرانجام دولت قبل برای حوزه گردشگری استان است، اشاره و اشاره کرد: این دهکده که از طرف حوزه عمرانی استانداری بتازگی به شهرداری بوشهر واگذار شده، مقرر است که به کمپینگ دائمی مسافران نوروزی در شهر بوشهر تبدیل گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر به اعتبار بخش گردشگری استان در سال ۱۴۰۰ اشاره نمود و اضافه کرد: در سال قبل کل اعتباری که برای بخش گردشگری از محل تبصره ۱۸ اختصاص یافت، ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود که از این رقم، ۱۹۵ میلیارد تومان آن مصوب شد و ۱۵۳ میلیارد تومان هم به پروژه ها و طرح های فعال گردشگری تزریق شد. در سال ۱۴۰۱ هم تا این لحظه ۵۸۳ میلیارد تومان از محل تبصره ۱۸ به بخش گردشگری اختصاص یافته که به زودی با مصوب شدن ۵۱۷ میلیاردتومان دیگر این رقم به هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ارتقا خواهد یافت.

مرمت بناهای تاریخی بوشهر رضایت بخش بوده است
سجادی منش در ادامه مشارکت بخش خصوصی در زمینه گردشگری و مرمت بناهای تاریخی در یکی دو سال اخیر، رضایت بخش دانست و اظهار داشت: تا آخر سال بنای تاریخی «گلشن» و مجموعه بزرگ «عمارت ملک» که به همت بخش خصوصی و با حمایت دولت و اختصاص اعتبار از محل تبصره ۱۶ بازسازی و مرمت آنها در حال انجام می باشد، تا پایان امسال با کاربری بوتیک هتل به بهره برداری خواهند رسید. البته عمارت ملک در حوزه وجود خانواده های جنگ زده همچنان با مشکلاتی مواجه می باشد که امیدواریم با همکاری استانداری و شورای تامین استان این مشکل هم حل شود تا در بازه زمانی تعیین شده فعالیت خودرا شروع کند.
وی در ادامه به تعدادی از مانع تراشی ها در حوزه ایجاد و گسترش زیرساخت های گردشگری در شمال استان اشاره و اشاره کرد: با توجه به این که بندرگناوه بیشترین حجم ورودی مسافران را به استان دارد.
بنابراین لازم است که زیرساخت های اقامتی و گردشگری در این بندر توسعه پیدا کند که دراین زمینه بخش خصوصی خواهان راه اندازی یک مجتمع بزرگ گردشگری، تفریحی و اقامتی در این بندر در
ملک شخصی خود با اعتباری بیش از هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان شده که با ایجاد این مجمتع، دو هزار فرصت شغلی در این بندر ایجاد می شود، اما متاسفانه این پروژه بزرگ با وجود تاکید استاندار
محترم، با کارشکنی شهرداری بندر گناوه روبه رو شده و ما نسبت به این رفتار گلایه داریم و انتظار داریم که شهردار این شهر با پروژه های توسعه محور و کلان در زمینه گردشگری این منطقه نگاه مسوولانه تری داشته باشد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، در شهرستان دیلم هم عید امسال با حضور آقای باستین، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بازدیدی که از این شهرستان داشتیم قرار بود که ۱۰ هزار هکتار برای ایجاد زیرساخت های گردشگری و اقامتی در این بندر اختصاص بیابد که متاسفانه این طرح همچنان در مجرای قانونی برای تغییر کاربری زمین باقی مانده است که بمحض تعیین کاربری ما این قول را می دهیم که طرح گردشگری که برای منطقه تهیه شده با سرمایه گذاری بخش خصوص که خود از اهالی این بندر است، استارت زده خواهد شد.

افتتاح نخستین شرکت هواپیمای تفریحی در استان بوشهر
سجادی منش با تأکید بر این که در زمینه گردشگری طرح های متنوعی مصوب شده که الان درحال اجرا هستند، یآدور شد: یکی از این طرح ها افتتاح نخستین شرکت هواپیمای تفریحی در استان با مشارکت بخش خصوصی در دهه فجر است که با شروع به کار این شرکت، بوشهر پنجمین استانی خواهد بود که دارای هواپیمای تفریحی می شود. هم اکنون دو فروند هواپیمای تفریحی خریداری شده که به زودی در
بهمن ماه فعالیت خودرا شروع خواهند کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در آخر توضیحات خود به اتفاق مهمی که بتازگی در زمینه صنایع دستی استان بوشهر افتاده، اشاره و اشاره کرد: امسال هزار اثر بومی در زمینه صنایع دستی برای ثبت جهانی نامزد شد که بوشهر هم دراین زمینه ورود کرد و بعد از داوری های انجام شده، نخست ۱۰۰ اثر انتخاب شد، در مراحل بعدی به ترتیب، ۱۰ اثر، سپس ۴ اثر و در نهایت دو اثر از ایران انتخاب و برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی گردید که یکی از این دو اثر عبابافی منطقه دشتی بود که توانست امتیاز لازم را برای ثبت جهانی کسب کند و این برای نخستین بار است که یک صنایع دستی بومی استان به ثبت جهانی می رسد. در این راستا، هفتم اسفندماه سال جاری نمایندگان یونسکو برای ارزیابی های نهایی وارد استان بوشهر می شوند.

منبع: