عصر توریسم: عصر توریسم: مطالعه سنگ ها و فسیل های کوشک احمدشاهی کاخ نیاوران، همچون سنگی از ماه که هدیه‌ی نیکسون ـ رئیس جمهور وقت آمریکا ـ بود، با یک علامت سوال به پایان رسید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، سید ایرج بهشتی ـ مجری طرح مطالعه، شناسایی و تهیه برگه هویتی سنگ های موجود در کاخ کوشک نیاوران ـ با بیان اینکه این مطالعه در چارچوب طرح تحقیقاتی در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی انجام شده است، اظهار داشت: مجموعه تاریخی ـ فرهنگی نیاوران، شامل باغی وسیع و بناهای سلطنتی متعلق به دوره قاجار و پهلوی دوم که الان بعنوان موزه، محل نمایش اشیاء و آثار تاریخی و هنری است و در شمال شرق شهر تهران و در کوهپایه های البرز قرار دارد و بناهایی چون کاخ صاحبقرانیه، کاخ کوشک احمد شاهی، کاخ نیاوران، کتابخانه اختصاصی و موزه جهان نما را در خود جای داده است.
به قول او، کوشک احمدشاهی فاقد کتیبه یا نشان تاریخ دار است و طبق شواهد، این بنا در زمان احمدشاه قاجار بنا شده که از خصوصیت های عمده آن تزئینات و نمای آجری به کار رفته در سراسر نمای بیرونی این بنا است.
بهشتی اضافه کرد: آجرها از نوع منقوش قالبی با طرح های متنوع به رنگ نخودی است. در این بنا با عمر تقریبی ۱۱۰ سال نشانی از دوره قاجار در رابطه با کاربرد و یا مستندی نوشتاری از آن در دست نیست و طی مطالعات صورت گرفته معلوم شد معمار و طراح آن علی محمد صانعی است.
او با بیان اینکه کاخ کوشک احمد شاهی در اواخر قاجار بعنوان استراحت گاه خصوصی احمد شاه ساخته شد، اظهارکرد: این بنا در دوه پهلوی دوم، بعد از مرمت و بازسازی و تغییر دکوراسیون توسط طراحان فرانسوی بعنوان مکانی مستقل برای کار و زندگی در اختیار فرزند ارشد او رضا پهلوی قرار گرفت و بعد از انقلاب اسلامی هم مرمت و حفاظت آن ادامه پیدا کرد و امروزه به صورت موزه مورد بازدید است.
این پژوهشگر همینطور اظهار داشت: در کاخ کوشک احمد شاهی اشیاء و لوازم شخصی در ارتباط با رضا پهلوی و در طبقه همکف آن در ضلع غربی ساختمان دو اتاق که با یک ویترین شیشه ای از هم تفکیک شده اند، قرار دارد و سه ویترین شیشه ای و بزرگ که این دو اتاق را از هم تفکیک می کند، حاوی ۱۰۶ قطعه سنگ قیمتی و نیمه قیمتی راف و تراش خورده همراه با تعدادی فسیل است.

.

مجری طرح مطالعه، شناسایی و تهیه برگه هویتی سنگ های موجود در کاخ کوشک (نیاوران) اضافه کرد: مطالعه، دسته بندی و شناسایی نمونه های سنگ و فسیل موجود در این ویترین های شیشه ای، هدف اصلی این طرح است.
او افزود: سنگ های مورد مطالعه به صورت راف و از خانواده کوارتز با رنگ های مختلف، کانی های معدنی، مانند پیریت، کالکوپیریت، استیبنیت، گوگرد و سنگ های قیمتی، مانند بریل و انواع مختلف فسیل ماهی، آمونیت، تریلوبیت و فسیل های عهد حاضر مانند مرجان و ماهی است.
بهشتی اظهار داشت: سه نمونه شاخص در این ویترین ها، نمونه نخست الماس راف همراه با سنگ میزبان کیمبرلیتی که احیانا در ارتباط با معادن آفریقای جنوبی است، نمونه دوم شهاب سنگی تکتیتی که از ماه آورده شده و توسط نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا هدیه داده شده و نمونه سوم هم چندین نمونه راف و زیبای فیروزه در ارتباط با معدن فیروزه نیشابور است.
این پژوهشگر همینطور اظهار نمود: نبود اطلاعات تاریخی در مورد نحوه جمع آوری، خرید و یا این که چه شخص یا اشخاصی این نمونه های کلکسیونی را هدیه داده اند، نکته منفی در این طرح بود.

منبع:

دسته‌ها: توریسم