عصر توریسم: «لوور» یک بنای مشهور فرهنگی و موزه شناخته شده‌ی جهان است. هیچ سفری به پاریس بدون بازدید از «لوور» کامل نیست. این موزه با بیش از هفت هزار و 500 نقاشی و حدود 38 هزار شیء، مقصدی جذاب برای علاقه مندان به هنر و تاریخ است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، درحالی که خیلی از مردم، لوور را بیشتر به عنوان خانه «مونالیزا»، شاهکار «لئوناردو داوینچی» می شناسند، اطلاعات بسیار زیادی درباره ی تاریخچه طولانی و پر روایت لوور وجود دارد.

لوور زمانی دژ بود
لوور قبل از آن که به عنوان یک موزه برای عموم مردم مورد استفاده قرار بگیرد، قسمتی از ساختار شهر بود. لوورِ اصلی در حقیقت در قرن دوازدهم میلادی و زمانی ساخته شد که فیلیپ دوم، پادشاه فرانسه تصمیم گرفت با یک دیوار، استحکامات پاریس را تقویت کند. با اینحال به سبب وجود رود سن، بخش هایی از این مرز دیواری باز باقی ماند. برای جبران این ضعف، قلعه ای در کنار دیوار ساخته شد. بعدها در قرن سیزدهم میلادی، این قلعه گسترش پیدا کرد و بیش از اینکه یک دژ باشد به یک کاخ تبدیل شد.
در طول زمان، لوور بیش تر گسترش پیدا کرد و در حوالی ۱۵۰۰ میلادی به یک کاخ سلطنتی تبدیل شد. صد سال بعد بود که «لویی سیزدهم» شاخه ها و گالری هایی به این بنا اضافه کرد. در نهایت این کاخ در سال ۱۶۸۴ میلادی باز شد و عموم مردم این امکان را پیدا کردند که از مجموعه هنری سلطنتی در دوران حضور نداشتن شاه، بازدید کنند.
تا قبل از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۹۳ میلادی، لوور هنوز بطور کامل به یک موزه عمومی تبدیل نشده بود.

منشاء نام «لوور» مشخص نیست
اگرچه لوور یک نام معروف است، اما منشاء آن هنوز ناشناخته است. تعدادی از مورخان معتقدند که نام لوور از لغت «leouar» گرفته شده که کلمه لاتین ـ ساکسون به مفهوم «قلعه» است. منشاء احتمالی دیگر نام «لوور» می تواند لغت لاتین «rubras» باشد که ترجمه آن «خاک سرخ» است. احتمال سوم این است که «لوور» برگفته از کلمه فرانسوی «louveterie» است که نام مکان آموزش سگ ها برای شکار گرگ ها است.

بیش از نیمی از نقاشی های لوور را نقاشان فرانسوی خلق کرده اند

موزه لوور از بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نقاشی نگهداری می کند که قدمت آنها از قرن سیزدهم تا نوزدهم میلادی است. ۶۶ درصد از مجموعه نقاشی های لوور توسط هنرمندان فرانسوی خلق شده است.

لوور خانه یک چهارم از نقاشی های داوینچی است

نقاشی مشهور «مونالیزا» اثر «داوینچی» از سال ۱۸۰۴ میلادی در لوور نگهداری شده است. با این وجود، این پرتره تنها اثر این هنرمند دوره رنسانس نیست که در موزه لوور قرار دارد. این موزه در حقیقت خانه شش مورد از ۲۴ نقاشی بجای مانده از «داوینچی» است؛ در نتیجه لوور بزرگ ترین مجموعه نقاشی های «داوینچی» در جهان را در اختیار دارد.

ناپلئون نام خودرا بر موزه لوور گذاشت
زمانی که ناپلئون فرمانده جمهوری فرانسه شد، نام موزه لوور را در سال ۱۸۰۳ میلادی به «موزه ناپلئون» تغییر داد. این نام تا چندین سال به عنوان نام موزه باقی ماند و در این دوران فضای داخلی موزه را گسترش داد تا مکان کافی برای نمایش مجموعه آثار هنری فراهم آورد که از فتوحاتش بدست آورده بود. نام موزه در سال ۱۸۱۴ میلادی به «لوور» بازگشت و ناپلئون سال پس از سمتش کناره گیری کرد. در آن زمان، پنج هزار اثر هنری مسروقه به کشورهای اصلیشان بازگردانده شدند.

لوور قبل از جنگ جهانی دوم تخلیه شد
نازی ها در طول جنگ جهانی دوم آثار هنری بی شماری را ربودند و نابود کردند. با این وجود، گنجینه لوور به سبب نقشه های دقیق «Jacques Jaujard»، مدیر وقت موزه های ملی فرانسه در امان ماند. تقریباً یک هفته قبل از این که جنگ بطور رسمی شروع شود، او فرمان داد تا هزاران نقاشی، مجسمه و اشیاء باارزش تخلیه شود. آخرین شئی که از این موزه خارج شد، مجسمه «پیروزی بالدار ساموتراس» است که در سوم سپتامبر سال ۱۹۳۹ میلادی از لوور خارج شد.

لوور پربازدیدترین موزه هنری جهان است

با توجه مجموعه آثار هنری و تاریخی منحصربفردی که در این موزه نگهداری می شود، چندان غافلگیرکننده نیست که موزه لوور پربازدیدترین موزه هنری جهان باشد. لوور در سال ۲۰۲۱، حدود ۲.۸ میلیون نفر بازدیدکننده داشت.

لوور بزرگ ترین موزه جهان است
لوور باتوجه به منشاء پیچیده ای که دارد، ساختار عظیمی هم دارد و ۶ هکتار را در برگرفته است. زمانی که لوور بطور کامل به یک موزه عمومی تبدیل شد، امکان استفاده از فضای نمایشی ۷۳ هزار متر مربعی آن فراهم گردید، تا لوور به بزرگترین موزه جهان تبدیل گردد.

دو موزه لوور وجود دارد

در کمال تعجب، لوور پاریس تنها مؤسسه ای نیست که با نام «لوور» فعالیت دارد. شعبه دیگری از موزه لوور در ابوظبی واقع در امارات متحده عربی وجود دارد. موزه لوور امارات قسمتی از توافق نامه لوور پاریس است که به موزه هنری جدید امارات، این اجازه را می دهد از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۳۷ میلادی از نام لوور استفاده نماید.

منبع:

دسته‌ها: توریسم