به گزارش عصر توریسم، کرمان شهرستان عنبرآباد در جنوب کرمان با برخورداری از ظرفیت های تاریخی و گردشگری در لیست انتظار برای ثبت ملی جذاب ترین چشمه سار یعنی بُندر دوساری است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، شهر دوساری در فاصله ۱۳ کیلومتری شهرستان عنبرآباد در جنوب استان کرمان واقع شده که با وجود مجموعه تفریحی_گردشگری بُندری، جزو مناطق دیدنی در جنوب استان به شمار می آید و این مجموعه شامل چشمه ای است که با افزایش بارندگی ها و جاری شدن، میزبان گردشگران زیادی است.
چشمه بُندر دوساری از زیر صخره کوه جریان می گیرد و در استخری بزرگ می ریزد که مکانی بسیار دلپذیر برای گردشگران بوجود می آورد. از قله کوه دوساری میتوان نخل های سر به فلک کشیده و یکپارچه شهر دوساری را که نمایی بسیار زیبا دارند، تماشا کرد.
آبشار فصلی بُندری هم جاذبه گردشگری دیگری در دوساری است که در سالهای پرباران جان می گیرد و دوستداران طبیعت و مسافران از جای جای استان کرمان و دیگر مناطق کشور به صدای دل انگیز گذر آب از روی صخره ها یا همان شُرشُر آب پناه می برند و این فضای فراموش ناشدنی را تا سفرهای بعدی بخاطر می سپارند.
چشمه بُندری، در یک قدمی ثبت ملی
کمال الدین ضیاءکمالی نماینده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جنوب کرمان در گفت و گو با ایسنا به گردشگری بعنوان یک ظرفیت طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: بُندری یکی از مکانهای گردشگرپذیر شهر دوساری در عنبرآباد به حساب می آید و هر ساله میزبان گردشگران زیادی است.
وی جذابیت این منطقه را به علت آب و هوای مطبوع آن در زمستان و بهار بی نظیر توصیف کرد و اضافه کرد: ظرفیت طبیعی چشمه معروف بُندری که با قدمت قابل توجه در این منطقه جریان دارد، ییکیاز عاملهای مهم جذب توریست است.
ضیاءکمالی با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده برای ثبت ملی چشمه بُندری اطلاع داد و اظهار نمود: در همین راستا ثبت ملی چشمه بُندری در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفته و بزودی مستندسازی و تکمیل پرونده آن صورت می گیرد. امیدواریم چشمه بُندری دوساری در لیست آثار ملی قرار گیرد.
یزدان افشاری پور فرماندار عنبرآباد هم در گفت و گو با ایسنا از اهتمام ویژه دولت نسبت به تقویت زیرساخت های گردشگری خبرداد و اضافه کرد: علاوه بر چشمه بُندری، آبشار رودفرق یا وُرورا، یکی از بلندترین آبشارهای خاورمیانه به حساب می آید که در رشته کوه جبالبارز جنوبی قرار دارد و ارتفاع آن ۱۷۶متر است که منحصر به فرد است.
وی، نبود راه دسترسی مناسب را همچون مشکلات پیش روی استفاده از ظرفیت های گردشگری عنوان نمود و اضافه کرد: در راه دسترسی به آبشار وُروار، دشت نرگسی وجود دارد که در فصل بهار یک پهنه به صورت یک پارچه از گُل های نرگس پوشیده شده است.
فرماندار عنبرآباد به قلعه تاریخی سموران در این شهرستان اشاره نمود که در نزدیکی روستای رود فرق قرار دارد و اضافه کرد: قدمت این بنای تاریخی به پیش از اسلام برمی گردد و قلعه از غرب به رشته کوه جبالبارز و از جنوب شرق مشرف به شهرستان جیرفت و بر فراز کوهی که ۲۵۰ متر ارتفاع دارد، واقع شده است.
وی توجه به ثبت ملی چشمه بُندری را نقطه عطفی در معرفی و ساماندهی ابنیه های تاریخی و مناطق گردشگری دانست و از حمایت جدی دستگاههای اجرایی شهرستان عنبرآباد در تحقق این اقدام ماندگار اطلاع داد.