عصر توریسم: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه که باید در روزهای نوروز هر شب جشن ملی و دینی برگزار شود، اظهار داشت که باتوجه به تقارن دو مناسبت ملی و دینی نوروز و ماه مبارک رمضان باید برنامه جامعی برای آن داشت که یکی از راه حل ها زیست شبانه است.
ابراهیم رضایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تقارن ماه مبارک رمضان با تعطیلات نورو اظهار داشت: تلاقی ماه مبارک رمضان و تعطیلات نوروز را باید به فال نیک گرفت چون جشن ملی ما با یک آیین دینی همزمان شده است و تعارضی بین این دو مناسبت وجود ندارد.
وی افزود: می توان از تلاقی ماه مبارک رمضان با ایام نوروز تجربه بدیع و جدیدی کسب نمود کما اینکه در بسیاری از کشورهای اسلامی به گرمی از ماه مبارک رمضان استقبال می کنند و انواع مراسم ها در این ایام برگزار می گردد تا جایی که تعدادی از کشورها از یکی دو ماه قبل به پیشواز ماه مبارک رمضان رفته و آنرا گرامی می دارند.
نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: از جانب دیگر عید نوروز به عنوان آیین ما ایرانیان و فارسی زبانان است پس می توان با یک برنامه ریزی از این تجربه جدید بهترین استفاده را کرد البته در این بین حفظ حرمت ماه رمضان اهمیت زیادی دارد پس باید از موضوع تظاهر به روزه خواری اجتناب کرد و برای آن هم برنامه داشت.
وی اشاره کرد: مسافرت رفتن و دید و بازدید در روزهای نوروز همزمان با ماه مبارک رمضان هیچ اشکالی به لحاظ شرعی ندارد. مهم آنست که خدایی نکرده شاهد تظاهر به روزه خواری نباشیم که باز هم می گویم این مساله به فرهنگ سازی و برنامه ریزی نیاز دارد باید همه دستگاه های مسئول و گروههای مردمی شرایط لازم را ایجاد کرده و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هم صورت گیرد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امسال باید تجدیدنظر در برنامه ریزی های ایام نوروز داشت و متناسب با آن کار فرهنگی کرد، افزود: برنامه ریزی های فرهنگی باید همزمانی عید نوروز با ماه رمضان را تحت پوشش قرار داده و پاسخگوی هر دو باشد برای این کار باید از ظرفیت نخبگان بهره برد که یکی از راه حل ها زیست شبانه است چون در این ایام بخش های اداری کشور تعطیلست و عملا می توان از فرصت شب های نوروز بهره برد و برای مردم برنامه های متنوعی تدارک دید تا مردم از اماکن فرهنگی در شب های نوروز همزمان با ماه رمضان بهره گیرند و در عین حال جشنواره های مختلف بصورت شبانه اجرا شود این یعنی ما باید هر شب جشن ملی و دینی در روزهای نوروز داشته باشیم.
رضایی اشاره کرد: باید دستگاه های مسئول شرایطی را فراهم آورند که مسافرانی که به سبب عذرشرعی نمی توانند روزه بگیرند محیط و فضایی برایشان فراهم باشد تا منجر به روزه خواری علنی هم نشوند؛ با جمیع این اقدامات هم حرمت ماه رمضان نگه داشته می شود هم مردم می توانند از فضای عید نوروز و جشن های سال جدید بهره ببرند.

دسته‌ها: توریسم