عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، مدیرکل پایگاه های میراث ملی و جهانی اظهار داشت: «تخت جمشید» در نوروز 1402 پربازدیدکننده ترین پایگاه میراث جهانی ایران معرفی گردید. پایگاه های میراث جهانی میدان امام اصفهان، باغ فین کاشان و پاسارگاد به ترتیب در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، رضا سامه با پایان فعالیت نوروزی پایگاه های میراث ملی و جهانی، از وضعیت بازدید این پایگاه ها گزارشی ارائه کرد و اظهار داشت: پایگاه های میراث ملی و جهانی در استانهای فارس (۵۲۱هزار و ۹۱۲ بازدید)، اصفهان (۴۳۷ هزار و ۲۲۳ بازدید)، کرمان (۱۵۳ هزار و ۵۰۴ بازدید)، کرمانشاه (۱۳۴ هزار و ۲۰۸ بازدید) و خراسان رضوی (۱۳۳ هزار و ۲۵۹ نفر) به ترتیب پنج استان برتر به لحاظ بیشترین تعداد بازدیدکننده هستند.
او اضافه کرد: در بین پایگاه های ملی و جهانی در سراسر کشور، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با ۲۶۱ هزار و ۴۹ نفر بیشترین بازدیدکننده را داشته است. بعد از آن به ترتیب، مجموعه میراث جهانی میدان امام(ره)، میراث جهانی باغ فین کاشان و میراث جهانی پاسارگاد قرار دارند.
مدیرکل پایگاه های میراث ملی و جهانی در ادامه به برنامه ریزی های انجام شده در نوروز اشاره نمود و اظهار داشت: برگزاری آئین های دیرین با رویکرد های نوین و برنامه های ویژه نوروز در بیش از یکصد پایگاه میراث ملی و جهانی، تا آن اندازه وسیع و گسترده بوده است که در قالب برنامه ها و کارهای فرهنگی قبل از نوروز و برنامه و کارهای فرهنگی و نوروزی دسته بندی شده است.
سامه افزود: برگزاری مراسم آئینی روز درختکاری، برگزاری برنامه های متناسب با روز ولادت حضرت قائم(عج) در نیمه شعبان، برگزاری آیین شاهنامه خوانی به مناسبت پایان سرایش شاهنامه، برگزاری سراسری آیین پاکسازی پایگاه های میراث ملی و جهانی با مشارکت جوامع محلی و سمن ها و برگزاری برنامه های متناسب با روز جهانی شادی در روز ۲۹ اسفندماه همچون رئوس کلی اقدامات و برنامه های قبل از نوروز است.
او افزود: رئوس کلی اهم برنامه ها و اقدامات انجام شده به عنوان کارهای فرهنگی و نوروزی در سطح پایگاه های میراث ملی و جهانی نیز شامل تدارک سفره نوروزی (در راستای معرفی سفره های نوروزی اقوام مختلف ایرانی)، پیش بینی و اجرای برنامه ها و آیین های سنتی متناسب با فرهنگ محلی و بومی، برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و غرفه های عرضه محصولات فرهنگی متناسب با فرهنگ منطقه، برگزاری جشنواره ها و ایستگاه های نقاشی کودکان، برنامه های متناسب با شروع ماه مبارک رمضان(شامل جزء خوانی سوره های قرآن، برگزاری مراسم افطاری، برگزاری مسابقه نقاشی و توزیع بسته های فرهنگی میان روزه اولی ها و…) و اجرای برنامه های متناسب روز هنرهای نمایشی است و باتوجه به تقارن ماه مبارک رمضان در روزهای نوروز نیز پیش بینی فضای مناسب برای مسافران و کسانی که عذر شرعی دارند صورت گرفت.
مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبل تر آمار کلی موزه ها، محوطه ها و پایگاه های میراث ملی و جهانی را تا یازدهم فروردین ماه، نزدیک به شش میلیون نفر اعلام نموده بود که بر این اساس، به ترتیب سایت موزه تخت جمشید، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، کاخ موزه چهلستون، قلعه موزه فلک الافلاک و مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان بیشترین بازدیدها را داشته اند. همین طور بر طبق گزارش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، شمار بازدیدکنندگان آرامگاه حافظ بالاتر از تخت جمشید قرار داشته است.

منبع: