عصر توریسم: به گزارش عصر توریسم، خوزستان رئیس انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول (دزپارس) معتقد است: یکی از مواردی که سبب شده بافت تاریخی دزفول مورد بی توجهی قرار بگیرد نبود آشنایی عموم شهروندان با ارزش های آن است.

محمد آذرکیش در گفتگو با ایسنا افزود: انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول (دزپارس) برنامه های بافت گردی گوناگونی در سالهای اخیر برگزار کرده تا هر چه بیشتر بتوان با آگاهی بخشی عمومی روند تخریب گسترده این بافت پرارزش را اندکی کندتر کرد.

او با اشاره به اینکه بافت تاریخی دزفول یکی از ارزشمندترین بافت های تاریخی کشور است و با تصریح این مطلب که با وجود دارا بودن بیشتر از ۱۴۰ اثر ثبت ملی در محدوده خود آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته اضافه کرد: با استمرار این روند متاسفانه شاهد تخریب مستمر خیلی از آثار پرارزش این شهرستان حتی اثرهای ثبت ملی در سالهای اخیر هستیم.

وی تصریح کرد: تغییر شرایط زندگی در دهه های اخیر متناسب با نیازهای روز به بافت تاریخی دزفول صورت نپذیرفت و باعث شد درصد بالایی از ساکنان به رغم میل باطنی در خصوص ترک خانه های تاریخی خود خارج از بافت زندگی کنند و نسل های جدید کمتر با ارزش های بافت تاریخی دزفول آشنایی پیدا کنند و ازاین رو برگزاری برنامه های بازدید تحت عنوان بافتگردی کمک می نماید تا شهروندان با میراث گرانبها و هویت تاریخی شهر دزفول هر چه بیشتر آشنا گردند.

آذرکیش ضمن اشاره به این که انجمن دزپارس از بهمن ماه سال قبل تابحال برنامه های هدفمندی با نگاهی نو را برای افزایش دانش عمومی نسبت به بافت تاریخی آغاز نموده اظهار داشت: این برنامه ها مجانی و با حضور کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شده و همواره با استقبال بالایی هم از جانب شهروندان روبه رو شده است.

او افزود: «بافت تاریخی دزفول از زوال تا حیات»، «روزنه های امید در بافت تاریخی دزفول» و «طاقت بیار رفیق!» عناوین برنامه هایی هستند که تابحال برگزار شده و در این بازدیدها از پروژه های درحال احیا در بافت تاریخی توسط بخش خصوصی تا بناهای مرمت شده بازدید شده و در کنار آن از محلاتی که در این سال ها صدمه زیادی دیده و یا آثار ثبت ملی که به حال خود رها شده اند هم بازدید می شود.

رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی دزفول (دزپارس) تصریح کرد: بافت تاریخی دزفول یکی از ۱۴ بافت پرارزش تاریخی کشور است و کتاب ها و تحقیقات زیادی بر روی معماری و ارزش های پایدار آن صورت گرفته اما با بی مهری های زیادی از جانب نهادهای مختلف مسؤول روبرو شده است. بخصوص نبود توجه وزارت میراث فرهنگی که باید با نگاهی ملی به آن توجه کرد و پروژه هایی جهت بازسازی آثار ثبت ملی که در سالهای اخیر نابود شده اند تعریف کرد و با همکاری سایر ارگان ها به مرحله اجرایی درآورد.

وی با اشاره به اینکه آگاهی بخشی شهروندان در کنار این موضوعات سبب می شود تا مبحث حفظ ارزش ها هر چه بیشتر بعنوان مطالبه عمومی از جانب نهادهایی طرح شود و گامهای جدی تری برای حفظ این گنجینه گرانبها برداشته شود اظهار داشت: در کنار این مورد همینطور می تواند تلنگری برای مشارکت بیشتر شهروندان در روند احیا و بازسازی بافت تاریخی و در توسعه صنعت توریسم شهرستان دزفول و کشور بهره برداری شود.

آذرکیش افزود: علاوه بر حفظ میراث فرهنگی، در بهبود وضعیت اشتغال و اقتصاد استان خوزستان هم موثر است و می تواند دزفول و استان خوزستان را بعنوان یکی از مقاصد گردشگری ملی و جهانی مطرح کند.

منبع: