به گزارش عصر توریسم، معاون میراث فرهنگی مازندران از کاوش در دو محوطه تاریخی این استان به منظور تعیین حریم اطلاع داد و اظهار داشت: در مازندران اولویت با تعیین حریم محوطه های باستانی است؛ چونکه حریم محوطه های باستانی این استان روز به روز مورد تعرض قرار می گیرد و یک روز معطلی هم برای آن زیاد است.
مهدی عابدینی با بیان اینکه اولویت کارهای پژوهشی و دیرینه شناسی را بر اساس بررسی و شناسایی آثار و تعیین حریم آنها قرار داده ایم، به ایسنا اظهار داشت: بودجه ای را که در این عرصه از قبل مصوب شده بود، برای تعیین حریم در نظر گرفتیم. به هر حال یک محوطه باستانی امکان دارد پنج هزار سال قدمت داشته باشد و اگر یکی دو سال دیرتر کاوش شود مشکلی به وجود نمی آید، اما معطلی در تعیین حریم با عنایت به ساخت وساز و ویلاسازی هایی که در مازندران اتفاق می افتد و حریم محوطه باستانی روز به روز مورد تعرض قرار می گیرد، یک روز هم زیاد است.
او افزود: هم اکنون مجوز تعیین حریم «تپه سمسکنده» آمده است و از این هفته جستجوهای آن آغاز می شود. محوطه «آفله سی» هم محوطه دیگری است که درحال کاوش برای تعیین حریم است. همینطور پرونده تعیین حریم تپه «کافر کتی» در بابلسر و یک تپه تاریخی در بهشهر را از سال قبل آماده کردیم که جلسه شورای حریم تشکیل نشد و سال جاری منتظر تصویب آنها هستیم.
عابدینی اضافه کرد: در طول سال هم می خواهیم چند محوطه مانند محوطه چشمه های باداب سور را برای تعیین حریم کاوش نماییم. برنامه های کاوش دیرینه شناسی استان مازندران هم شامل آتشکده ارفع ده سوادکوه و محوطه تاریخی ولم در بهشر است. یک بررسی دیرینه شناسی زیر آب در سواحل دریای خزر داریم که یک مرحله آن سال قبل انجام شد و مرحله بعدی هم سال جاری صورت می گیرد. همینطور برنامه بررسی دخمه های «کافرکلی» جاده هراز را داریم.
معاون میراث فرهنگی مازندران همینطور در رابطه با وضعیت مرمت آثار تاریخی این استان اظهار داشت: اولویت میراث فرهنگی مازندران در حوزه مرمت با پروژه های نیمه کاره است. با این حال بودجه ای به ما دادند که کفاف این پروژه های نیمه کاره را هم نمی دهد. بودجه ما در حوزه مرمت حدود دو میلیارد تومان است، البته وضعیت بقیه استان ها هم به همین شکل است و فقط یک استان بیشتر از نیمی از بودجه مرمتی کشور را دریافت کرده است.
عابدینی اضافه کرد: قلعه مارکو، بقعه مشهد سرا در شهرستان بابل، سراوان در ساری، عباس آباد در بهشر، پل سفید در سواد کوه، غار اسپهبد خورشید و برج رِسکِت در ساری نمونه هایی از پروژه های مرمتی ما هستند.
معاون میراث فرهنگی مازندران ضمن اشاره به اینکه هر سال حدود ۲۰ پرونده در حوزه غیرمنقول را به ثبت می رساندیم، اضافه کرد: تابحال ۹۰ پرونده را برای ثبت آماده کرده ایم. پنجم و ششم خرداد ماه مقرر است که مدیرکل ثبت وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اعضای شورای ثبت به استان بیایند تا نزدیک به ۹۰ پرونده ثبتی بررسی شود و آنها را به نتیجه برسانیم. همینطور درحال رایزنی هستیم در اواخر شهریور همین پروژه را برای میراث ناملموس داشته باشیم.