به گزارش عصر توریسم، با نزدیک شدن زمان اعزام زائرین ایرانی به حج تمتع، همایش سراسری خادمان فرهنگی حج ۱۴۰۲ برگزار شد تا مقررات عربستان، تغییرات حج تمتع و آخرین جزئیات این سفر که از سوم خردادماه شروع می شود، مرور شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، این همایش پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه در شهر قم برگزار شد و تعدادی از روحانیون، معین ها و معینه های حج تمتع ۱۴۰۲ که البته بیشتر ساکن قم بودند هم حضور داشتند. در ابتدا، حجت الاسلام علی پروانه ـ مدیر جذب و سازماندهی معاونت فرهنگی بعثـه مقام معظم رهبری ـ آماری از تعداد کاروان های اعزامی به حج تمتع داد و اظهار داشت که سال جاری نزدیک به ۵۷۰ کاروان عازم عربستان می شوند که شامل کاروان های ۸۰، ۹۰، ۱۱۵، ۱۳۵، ۱۶۰، ۱۷۰، ۱۸۰ و ۲۳۰ نفره خواهد بود.
سهمیه حج ۱۴۰۲ ایران در حال حاضر حدود ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر است که مدیر جذب و سازماندهی معاونت فرهنگی بعثه بی آن که اشاره کند این سهمیه مقرر است با چه تغییرات احتمالی مواجه شود، بیان کرد که احیانا چند کاروان ۴۵ نفره به آمار کاروان های موجود اضافه شود.
پروانه تعداد کاروان های اهل تشیع و تسنن ایران را به تفکیک ۵۰۳ کاروان شیعه و ۶۶ کاروان اهل سنت اعلام کرد.
او در رابطه با کاروان های «مدینه قبل» و «مدینه بعد» هم اظهار داشت: از ۵۰۳ کاروان شیعه، ۱۷۴ کاروان «مدینه بعد» و ۳۲۹ کاروان «مدینه قبل» هستند. همینطور از ۶۶ کاروان اهل سنت، ۶۳ کاروان «مدینه بعد» و ۳ کاروان «مدینه قبل» هستند.

تغییراتی در فرودگاه های حج
در ادامه هم، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ به شرایط هزینه ها در عربستان که سبب گرانی قیمت حج شده است، اشاره ای داشت و در رابطه با احتمال تغییر فرودگاه جده در حج سال جاری، اظهار داشت: در سالهای گذشته، اعزام بخش زیادی از زائرین از راه فرودگاه جده انجام می شد که سختی های زیادی برای آنها داشت، در تلاشیم برای کاهش مسافت، فرودگاه طائف را برای زائرین ایرانی هماهنگ نماییم.
غلامرضا رضایی ـ معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ هم اطلاع داد که پروازهای حج ۱۴۰۲ از ۲۱ ایستگاه هوایی صورت می گیرد و سال جاری، چابهار و قشم به ایستگاه های پروازی اضافه شده است.
معاون سازمان حج و زیارت همینطور اظهار داشت: پروازهای رفت «مدینه قبل» از سوم خردادماه آغاز می شود. پروازهای رفت «مدینه بعد» هم از ۱۳ خرداد تا اول تیر صورت می گیرد.
به قول او، سازمان حج و زیارت ایران سال جاری با ۹۰ هتل در مکه و مدینه قرارداد بسته که ۷۰ هتل در مکه و ۲۰ هتل در مدینه است.
رضایی در رابطه با وضعیت آشپزخانه هایی که غذای زائرین ایرانی را آماده می کنند، اظهار داشت: از بین چهار آشپزخانه ای که در اختیار ایران است، آشپزخانه افندیه ظرفیت پخت ۷۰ هزار پرس غذا در هر وعده را دارد که این اتفاق مورد توجه مسؤولان کشور میزبان قرار گرفته است، بگونه ای که در تلاشند مشابه این آشپزخانه را راه اندازی کنند.

توضیحاتی در رابطه با لپ تاپ همراه زائرین، دوربین ها و انگشت نگاری در عربستان
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در ادامه به زائرین سفارش کرد: حتی الامکان از همراه داشتن لپ تاپ اجتناب کنند و در صورت احتیاج به آن، فایل هایی را که جنبه خصوصی دارد حذف نمایند تا در صورت بازرسی سعودی ها به مشکل برنخورند. روی لپ تاپ رمز نگذارند؛ چونکه این کار حساسیت سعودی ها را بیشتر خواهد نمود.
وی همینطور اظهار نمود: نکته ای هم که بیشتر در ارتباط با خانم ها می شود بحث دقت در پوشش است؛ در مکانهای مختلف در عربستان از قبیل هتل و راهروهای آن دوربین نصب شده است و سعودی ها به صورت آنلاین دوربین ها را چک می کنند؛ بنابراین خانم ها به این مورد دقت داشته باشند.
معاون امور حج و عمره سازمان حج در ادامه شرح مقررات عربستان، اظهار داشت: در بحث انگشت نگاری امکان دارد برای زائرین این سوال ایجاد شود که چرا برای بعضی از کشورها این سخت گیری ها اعمال نمی گردد. در این حوزه بعضی از کشورها اطلاعات انگشت نگاری خویش را طبق مذاکراتی که با طرف سعودی انجام داده اند در مبدأ انجام می دهند و برای عربستان ارسال می کنند.

چند روحانی به حج می روند؟
حجت الاسلام والمسلمین رکن الدینی ـ معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ـ هم در رابطه با نحوه انتخاب روحانیون برای اعزام به سفر حج، اظهار داشت: تمام روحانیانی که به این سفر اعزام می شوند، توانمندی شان از راه مصاحبه علمی احراز شده است. بررسی توانمندی جسمی هم از دیگر شرایط اعزام روحانیون به سفر حج بوده که این مورد هم از راه کمیسیون پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی اخویان ـ مدیر آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در ادامه این همایش توضیح داد که اقدامات آموزش در چهار بخش «آموزش تکمیلی خادمان فرهنگی»، «اقدامات آموزشی حج تمتع ۱۴۰۲»، «وظایف خادمان فرهنگی» و «آموزش زائرین حج» انجام شده است.
اخویان در رابطه با صلاحیت علمی خادمان فرهنگی، اظهار داشت: بیشتر از هزار نفر بعنوان روحانی، معین و معینه به واحد آموزش معرفی برای مصاحبه علمی عرضه شدند که از این تعداد ۸۰۸ نفر (۵۰۳ روحانی، ۱۹۴ معین و ۱۱۱ معینه) صلاحیت علمی و جسمی شان برای اعزام به حج تمتع تایید شد.

توصیه ای به روحانی های حج: وارد متشابهات نشوید
آیت الله رضا استادی ـ پژوهشگر و استاد حوزه علمیه قم ـ با تبیین سلوک رفتاری روحانیون در این سفر معنوی، از تمام عوامل اجرایی بخصوص روحانیون خواست که در هنگام مواجهه با چالش ها و مسائل، سعه صدر داشته باشند.
او خطاب به روحانی های کاروان ها اظهار داشت: تلاش کنید در سخنرانی به بیان محکمات بپردازید و تا جایی که امکان دارد وارد مباحثی که تحت عنوان متشابهات است، نشوید.

پزشکان حج کم شدند
دکتر سیدعلی مرعشی ـ رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر ـ درباره وضعیت سلامت زائرانی که مقرر است به حج اعزام شوند، توضیح داد: میانگین سنی زائرین حج سال جاری نسبت به سالهای گذشته بیشتر است؛ ۶۰ درصد زائرین سال جاری بالای ۷۰ سال و بیشتر از ۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال سن دارند.
او ضمن اشاره به کاهش تعداد کارگزاران در حج ۱۴۰۲ نسبت به سالهای گذشته، اضافه کرد: در مرکز پزشکی حج هم همین اتفاق رخ داده و تغییراتی در زمینه معاینات و کاهش نیرو در حج سال جاری صورت گرفته است؛ در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۵۰ نفر کادر درمان به حج اعزام شدند، اما سال جاری این تعداد تا بیشتر از ۱۰۰ نفر کاسته شده است.

آخرین خبرها از واکسن ها و داروهای حج
رئیس مرکز پزشکی حج با بیان اینکه در زمینه داروی مورد نیاز زائرین مشکلی وجود ندارد، اطلاع داد که داروها، خریداری شده و هماهنگی لازم برای ارسال داور، چه در ایران و چه با طرف سعودی انجام شده است.
مرعشی در رابطه با واکسن های مورد نیاز حج سال جاری، اظهار داشت: خوشبختانه واکسن مننژیت با یک برند خوب اروپایی خریداری و ۱۰ اردیبهشت وارد کشور شده است. تعداد ۸۵ هزار واکسن مننژیت در انبارهای هلال احمر موجود است. منتظر قیت گذاری واکسن مننژیت توسط وزارت بهداشت هستیم.
او در رابطه با تفاوت واکسن مننژیتی که سال جاری خریداری شده با ادوار گذشته، توضیح داد که مدت پوشش این نوع واکسن مننژیت سه ساله است، در حالیکه برندهایی که در سالهای گذشته خریداری می شد، مدت پوشش آن ۲ ساله بود.
رئیس مرکز پزشکی حج هلال احمر همینطور اظهار داشت: طرف سعودی دو دوز واکسن کرونا را ملاک قرار داده است.
مرعشی اظهار نمود: با عنایت به اینکه سازمان بهداشت جهانی موردی از فلج اطفال در ایران مشاهده نکرده است، این واکسن برای زائرین ایرانی حذف شد.

دوربین ها در اماکن عمومی عربستان صدا و تصویر را ضبط می کند
سپس، رییس حراست سازمان حج و زیارت، نکاتی در رابطه با صیانت از شأن زائرین بیان کرد و تذکر داد: دوربین هایی که توسط سعودی ها در اماکن عمومی مانند مسجدالحرام نصب شده است، صوت و تصویر را باکیفیت بالا ضبط می کند؛ بنابراین زائرین نسبت به گفتار و رفتارشان مراقب باشند.
وی همینطور به حساسیت سعودی ها نسبت به برخی موضوعات اشاره نمود و اظهار داشت: در این حوزه زائرین چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی مراقبت های لازم را انجام دهند.
رئیس حراست سازمان حج و زیارت هم تصریح کرد که اگر لپ تابی در این سفر آورده می شود خالی از اطلاعات باشد تا مشکلی در ادامه برای فرد پیش نیاد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم